Dilimize çevrilen adıyla Kobra Takibi, orijinal ismi ile de Alarm Für Cobra 11 olan Almanya yapımı dizi, televizyon tarihinin en uzun soluklu projelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Biri Türk diğeri de Alman asıllı olan iki otoban polisinin yaşadığı maceraları konu alan bu uzun soluklu proje, kendisine ev sahipliği yapan Almanya’da, 1996 senesinden itibaren yayın hayatına devam etmektedir. Sadece Almanya ile sınırlı kalmayarak ülkemiz de dahil olmak üzere birçok memlekette yayınlanan bu uzun soluklu polisiye dizisi, büyük beğeni ve ilgi ile takip edilerek, birçok insanın beğenisini kazanmış ve kendisine hatırı sayılı hayran kitlesi yaratmayı başarabilmiştir.

1996 senesinden itibaren yayınlanarak, işlediği konular ve kendi içerisinde barındırdığı hikâyeler ile belli bir hayran kitlesi oluşturan dizi, Türkiye’de 48.bölümü ile Kanal D ekranlarında izleyici ile buluşmuştur. En başta erken saatlerde yayınlanan bu polisiye dizisi, daha sonra kanalın kendi yapımlarını ön plana çıkarmak istemesi ile daha geç bir saate alınmış ancak bu durumda dizinin hayranlarının, bu polisiye macerayı izlemesine engel olmamış ve dizinin reytinglerinde herhangi bir oynamaya sebebiyet vermemiştir.

1996 yılında yayın hayatına başlayan bu başarılı yapım, Türkiye’de daha sonra yayınlanmaya başlayan ilk sezon bölümlerinde, farklı oyuncularla sevenlerine merhaba dese de, ilk sezonun 3.bölümünden itibaren bu ses getiren kaliteli projeye canlandırdığı karakter gibi kendisi de Türk asıllı olan oyuncu Erdoğan Atalay‘ın, otoban polisi Semih Gürkan karakteri ile dahil olması, dizinin kemik kadrosunu oluşturmakta önemli bir etki yaratmıştır.

Uzun soluklu bir proje olarak yaklaşık 46 sezon boyunca ekranlarda boy gösteren, aynı hikâye ve olayları sürekli aynı şekilde ele alarak kendi içerisinde bir tekrara düşüp memleketimizin gurur kaynağı sayılan Arka Sokaklar dizisi tadı veren bu dizide, başarılı oyuncu Erdoğan Atalay dizinin ilk sezondan itibaren demirbaş listesinde boy göstermeyi başarmıştır. Dizinin kemik kadrosunda yer alan başarılı oyuncuya, bu uzun soluklu projede birçok farklı isim hikâye gereği, ekip arkadaşı olarak eşlik etmiştir.

İlk olarak yönetmenliğini Arend Agthe ve Pete Ariel‘in yaptığı ve Torsten Buchsteiner ile Rafael Sola Ferrer‘in kalemlerinden çıkan hikâyelerin anlatıldığı bu polisiye kurgunun, memleketimizde yayınlanan bölümlerinde birçok oyuncunun seslendirmesini ise başarılı sinema ve tiyatro sanatçıları Sezai Aydın, Haluk Piyes, Sungun Babacan, Müge Oruçkaptan, Tolga Tibet ve Cem Kurtoğlu gibi önemli isimler üstlenmiştir. Yaklaşık 46 sezon ekranlarda boy gösteren bu başarılı projenin kemik kadrosu dışındaki oyuncuları değişkenlik gösterdiği gibi yayın tarihinden itibaren teknik ekipte de yer yer değişiklikler olmuştur.

Ele aldığı konular gereği gurbetçi bir Arka Sokaklar hissiyatı uyandıran, kardeş memleket Almanya yapımı bu polisiye dizi, yalnızca başrol otoban polislerinin maceraları ve diğer bütün polisiye yapımlara vakıf olan rutin hâline gelmiş sahneler ile değil, aynı zamanda üç otomobil devine ev sahipliği yapan Almanya’nın, kendisi ile bütünleşen araçları ile göstermiş oldukları kovalamaca ve kaza sahneleri ile de hafızalarda yer edinmiştir.

Memleketimizde bir servet değerindeki araçların, dizide mevcut olan hikâye gereği aksiyon sahnelerine kurban edilmesi ve bizlerde yerli araçlara binen polislerin yerine dizide premium sınıf araçlar kullanan aynasızların, her bölüm yaşadıkları macera ve bu araçlar ile girdikleri aksiyon dolu sahneler pek çok insanın bu diziyi takip etmesi için bir sebep olmuştur.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here