16 Eylül 2014 tarihinde, büyük vaatlerle çıkışını yapan Archeage, dönemin en iyi grafik motoru CryEngine kullanmasıyla, o günlerde göremediğimiz görüntü kalitesinde bir MMO(Massively Multiplayer Online(Büyük Çaplı Çok Oyunculu)) oyun olmayı başardı.

Archeage

Çıktığı hafta sunucularında boş yer bulunamayan oyun, zamanla popülaritesini yitirerek diğer MMO’ların gerisinde kaldı.

Unutulmaya yüz tutmasının en büyük sebeplerinden biriyse, oyuncuları ödeme yapmaya zorlaması. Oyun çıkışında bir çok şey vaat ediyordu. O günlerde başka hiç bir MMO da göremediğimiz, ev kurma, bahçe bakımı ve ürettiklerimizin yine diğer oyunculara satılması, böylece oyuncular arası bir ekonomi oluşturmak vaatler arasındaydı. Oyunda gemi satın alıp, ticaret için hazırladığınız malları gemi ile satacağınız yere taşıyabilirken, haydutluk yapmak isteyen başka oyuncular tarafından da geminiz saldırıya uğrayabiliyordu.

Archeage Gemi

Archeage söz verdiği tüm bu sandbox öğelerin sözünü tuttu. Ama sadece “Patron” olanlara.

Oyun F2P(oynaması ücretsiz) olarak yayınlanmıştı fakat, oyunu hiç para ödemeden oynamak isterseniz oyun, diğer MMO’lardan farkı kalmayan, görev yapıp ekipmanınızı geliştirip PvP(player versus player) oyun moduna girdiğiniz sıradan bir MMO’dan ibaret oluyordu. Oyunda World Of Warcraft‘a benzeyen bir aylık ödeme sistemi vardı. İsmi “Patron” olan bu aylık ödeme sisteminde, ödeme yaptığınız ay boyunca, Archeage’i diğer MMO’lardan ayıran tüm özellikleri kullanabiliyordunuz. Ay bitiminde tekrar ödeme yapmadığınız taktirde yine sıradan oyuncu statüsüne düşüyordunuz.

Oyuncu forumlarında bolca şikayet gelmiş olsa gerek, Unchained isimli yeni sunucuların Teaser görüntülerinde “Oyuncular istedi, Biz Yaptık” diyerek bu videoyu yayınladılar:

Her geçen gün oyuncusu azalan oyun, büyük bir değişim ile, F2P(Free to play / Oynaması ücretsiz) olan oyunun sistemini B2P‘ye çevirecek! Gelecek olan yeni Archeage Unchained, normal oyundan ayrı sunuculara sahip olacak. Oyunun bedava sürümünü oynamak isteyenler, hala oynayabilecek. Unchained sürümünü alanlar ise, farklı sunucularda, ek ödeme olmadan, oyunun tüm özelliklerinden yararlanabilecek.

Bazıları parayla alınabilen ırklar ve sınıflar ve Patron satın alınarak kullanılan sandbox özellikleri tamamen ücretsiz olarak, tek fiyatla, tek seferlik bir ödemeyle sahip olunabilecek.

PvP arenasında ve Archeage dünyasını keşfetmekte, oyuncuları tamamen eşit ve özgür kılacak olan Unchained, 30 Eylül 2019 tarihinde oyuncularla birlikte olacak.

B2P nedir peki; oyunu satın alırken tek seferlik bir ödeme yapılıyor ve ek ücret ödemeden, diğer oyuncularla eşit olarak sınırsız süre boyunca bu oyunu oynayabiliyorsak bu oyun “B2P” bir oyundur. Bu oyun sisteminde, sonradan gelen DLC adını da verdiğimiz ek içerikler paralı olabilir. Lakin alınması zorunlu olmadan da oynanmaya devam edilebilir. Bu oyun türüne en uygun MMO oyunu olarak Elder Scrolls Online‘ı verebiliriz.

Oyunun ön spariş paket fiyatları aşağıdaki gibidir:

Fiyatlandırma

Ekstra oyun içi para birimi ve oynanışa etki etmeyen kozmetik eşyalar, emotelar haricinde, farkları olmayan paket fiyatlarının en ucuzu 26 dolar. Oyun 30 Eylül’de çıkacak. Umarız kendilerine Steam üzerinde ulaşma fırsatımız olur da uzun zaman sonra özlediğimiz Archeage ve MMO dünyasına geri döneriz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here