Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak gösterilen, Master of Leica unvanına sahip foto muhabiri Ara Güler‘in eserlerinin ilk sergisi, Nisan ayında Londra Saatchi Galeri‘de düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı tarafından Ara Güler Müzesi ile Arşiv ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirilen ve dünyayı dolaşmayı amaçlayan serginin ikinci durağı Paris olacak. 23 Mayıs’ta Paris’te Polka Galeri‘de açılacak olan sergi 15 Haziran’a kadar sürecek.

Üçüncü durağında ise sergi Avrupa dışına çıkacak; Kyoto’nun tarihi mekânlarından Tofukuji Tapınağı‘nda gerçekleştirilecek. Haziran ayı sonunda yapılacak sergi açılışı, Japonya’da G-20 Zirvesi’nin düzenlendiği aynı günlerde olacak.

Dördüncü durağında New York’ta görülecek sergi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ile aynı günlerde Eylül sonunda  gerçekleşecek. Smithsonian Ulusal Amerikan Yerli Müzesi‘nde düzenlenecek sergi için hedef, BM için dünyanın dört bir yanından New York’a gelmiş farklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşması.

2019 sonlarında Roma Trastevere Müzesi ve 2020’de Mogadişu’da T.C. Büyükelçiliği‘nde sanatseverlerle buluşacak.

Yani sergi Paris‘ten sonra sırasıyla; Kyoto, New York, Roma ve Mogadişu‘da gerçekleştirilecek.

Çoğunlukla İstanbul fotoğraflarının bulunduğu sergide; Anadolu coğrafyasından kareler de olacak. Aynı zamanda Jean Renoir, Nazım Hikmet, Aşık Veysel, Salvador Dali, Henri Cartier-Bresson, Brigitte Bardot gibi isimlerin tarihi portreler seçkisi de yer alacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here