Apple CEO’su Tim Cook, 12 Eylül Çarşamba günü dev bir etkinlikle başta iki yeni iPhone modeli olmak üzere şirketin yeni ürünlerini tanıtacak.

Önümüzdeki hafta çarşamba günü, Apple iPhone XS ve iPhone XS Max, Apple Watch Series 4 ve yeni iPad Pro (tahmin edilen ürün isimleri) tanıtılacak.

Apple’ın California’daki Steve Jobs Theatre salonunda düzenlenecek toplantı, 30 Ağustos’ta duyuruldu ve lansmanı yapılacak ürünlerle ilgili bilinenler de sınırlı.

Peki şu ana dek sızan detaylar neler?

iPhone XS

Apple, kendi haber sitesi 9to5Mac.com‘da yanlışlıkla yayımladığı bir fotoğrafla bazı bilgileri paylaşmış oldu, modelin adının iPhone XS, renginin de altın olacağını ortaya çıktı.

iPhone XS, iPhone X ile benzer boyutlarda ve tasarıma sahip olacak. S takısı önceki modellerdeki gibi geliştirilmiş versiyon anlamında kullanılıyor.

5.8 inç büyüklüğünde 1125 x 2436 piksel çözünürlüğünde ve 458 ppi piksel yoğunluğundaki OLED önceki modelden pekte farklı durmuyor. Apple’ın A12 işlemcisinden alacak olan yeni iPhone XS, 7nm işlemciye sahip ilk akıllı telefon ünvanı için Huawei Mate 20 ile yarışacak gibi duruyor. A12 işlemcisi, bir önceki modele göre %20 oranında hız artışı ve %40 oranında daha az güç tüketimi sunuyor. Bu da demek oluyor ki günlük kullanım içerisinde daha uzun süre pil ömrü ve Apple’ın kullanım süresiyle iddiası olacak gibi duruyor.

Ürünün fiyatı ise 999$, iPhone XS Plus modeli 1050$ dan satışa sunulacak gibi duruyor. Belirtmemiz gerekir ki bu fiyatlar artış gösterebilir.

iPhone XS Max

Modelin iPhone XS’in daha büyük boyutunda ve 6,5 inç ebatlarında olacağı belirtiliyor. Daha önce, iPhone 8S ya da ismiyle piyasaya sürüleceği de konuşuluyordu.

iPhone genelde modellerin farklı boyutlarını aynı ismin çatısı altında topluyordu. iPad Pro, MacBook Pro, Apple Watch bunlardan bazıları. Forbes’un haberine göre “Max” eki, modele “Pro” ve “Plus”tan daha büyük yenilikler katacak.

OLED ekranlı bu model, iPhone X’in tasarımına benzeyecek, boyutu iPhone X ve X Plus arasında olacak ve rekabetçi fiyatıyla öne çıkacak. Tamı tamına 1050$ olması bekleniyor.

iPad Pro Plus

Apple, tableti iPad Pro’nun bir üst modelini de tanıtacak.

iPhone X’teki gibi kullanıcılar, bu tablette ekrandaki “home” tuşuna gerek duymadan cihazı kontrol edebilecek . iPhone X tasarımının bazı özellikleri de yeni iPad Pro Plus’a taşınacak. Yani tabletin kenarları incelecek, hatta belki de tamamen yok olacak.

Ancak bu model 12 Eylül’de değil daha sonra, özel bir etkinlikte de tanıtılabilir.

Apple Watch 4 serisi

Apple’ın akıllı saat ürünlerinde yeni tasarımın telefon modellerine göre çok daha radikal yenilikler içerebileceği ifade ediliyor.

Yine internet sitelerine sızan fotoğraflara göre yeni Apple Watch çok daha hızlı olacak, ekranı da bir akıllı telefon gibi çok daha fazla bilgi gösterecek şekilde tasarlanacak. Özelliklerinde ise çok büyük yenilikler beklenmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here