Geçtiğimiz günlerde yapılan lansmanda Apple karşımıza yeni nesil bazı cihazlarını tanıttı. Öncelikle Mac Mini ile başlayalım. Minik boyutlardaki kasasına tercihe göre Core i3 ve Core i5 işlemcisini sığdırmış. 128 GB depolamadan 2 TB depolamaya kadar esneyebilen depolama seçeneklerine ve 8GB RAM’den 64GB RAM’e kadar esneyebilen RAM kapasitesine sahip yeni Mac Mini’ler grafik olarak Intel’in Intel UHD Graphics 630’dan gücünü alıyor. Yeni Mac Mini’lerin rengi ise Space Gray olmuş durumda ve 799 dolardan başlayan bir fiyat etiketine sahip.

Ayrıca aynı etkinlikte karşımıza yenisinin çıkması merakla beklenen Macbook Air modeli de görücüye çıktı. İnce, hafif ve hacmine göre güçlenen donanımı ile karşımıza çıkan yeni Macbook Air 8. Nesil Intel işlemciden gücünü alıyor. Bir önceki Macbook Air’larda olmayan Butterfly klavye switch’leri, Force Touch ile güncellenmiş yeni trackpad’i ve Retina ekranı ile karşımıza çıkıyor. Bunlar sadece güncellenen kısımlar ayrıca karşımıza yeni donanımlarda geliyor yeni Macbook Air ile örneğin artık laptop 2 adet Thunderbolt destekli USB Type-C girişi ve 3,5 mm kulaklık jakı girişi ile geliyor. Touch ID ile güvenli bir şekilde oturum açmanıza imkan sağlayan laptopta ayrıca içindeki T2 çipi ile donanımsal olarak güvenliğinizi sağlayıp cihazınızı dış tehditlerden(ses dinlemeleri gibi) koruyor.

Intel Core i5’ten işlemci, Intel UHD 617’den grafik gücünü alan cihaz Thunderbolt çıkışı sayesinde eGPU olarak belirttiğimiz harici kaynaklardan ekran kartı bağlanabilmesini mümkün kılmış. 128GB minimum depolama seçeneğinden 1,5TB’a kadar depolama seçeneği sunan cihazda 8GB minimum RAM maksimum ise 16GB RAM seçeneği sunulmuş. Ayrıca yeni Macbook Air’lar ile beraber aile renklenmiş. Eskiden tek renk seçeneği olan ailede artık Gold, Silver ve Space Gray seçenekleri renk olarak eklenmiş durumda. Macbook Air 1.199 dolardan başlayan fiyatlar ile raflardaki yerini alacak.

Gelelim lansmanın en çok dikkat çeken cihazı iPad Pro’ya. Yeni tablet ile beraber iPad’lerde iPhone X tasarımının izleri tablete de taşınmış oldu. İncelmiş çerçeveler ve yerini Face ID’ye bırakan Touch ID teknolojileri ile iPad’ler iPhone X’e benzemek için ilk adımlarını attılar. Başında söylemişken şimdiden belirtelim. Bu tabletin yüz tanıma sisteminin nasıl olacağı merak konusuydu. Çünkü tablet birçok açıyla kullanılabilen bir cihaz ve teknik olarak pek üstü altı olmayan bir durumda. Enine veya boyuna doğru tutarak kullanmanız tabletin yüzünüzü tanımasını zorlaştıran bir durumdu ancak Apple belirttiğine göre hangi açıda kullanırsanız kullanın Face ID yüzünüzü algılayıp ekranınızı açmanızı sağlayacak.

Ayrıca yeni tabletler ile iPad tablette 1TB hafıza sınırına da dokunmuş oldu. 64//256/512GB ve 1TB depolama seçenekleri olan tabletin 64//256/512GB depolama seçenekli versiyonları 4GB RAM ve 1TB depolama seçeneği olan versiyonu 6GB RAM ile karşımıza çıkıyor. Önceki nesil iPad Pro’larda olduğu gibi Stereo Quad Speaker ile gelen tablette daha yüksek ve daha başarılı bir ses çıkışına sahip olduğu iddia ediliyor. Ekran alanında iPhone XR ile tanıştığımız Liquid Retina LCD bazlı 11 inç(1668×2388 çözünürlüklü) veya 12.9 inç(2048×2732 çözünürlüklü) ekranlar ile karşımıza çıkıyor.

Gücünü Apple’ın geliştirdiği 7nm A12X Bionic işlemciden alan tabletler grafik işlemci anlamında XBox One S kadar güçlü olduğunu iddia ediyorlar. Tablette bazı değişimlerde yaşanmış durumda. Örneğin artık klasikleşmiş Lightning girişi yerini USB Type-C girişine bırakmış. 3,5 mm kulaklık jakı girişi gitmiş ve Apple’ın sattığı klavyeyi bağlayabildiğiniz pogo pinleri tabletin yanından arkasına taşınmış. Bu durum tabletin resmi klavyeli kılıf aksesuarında çok açılı kullanım özgürlüğünü de aynı zamanda getirmiş.

Type-C girişinin gelişinden bahsetmemiz gerekirse tableti daha fazla bilgisayarvari hale getirmiş çünkü sunduğu esneklikler harici depolama bağlamak, DSLR kamera bağlayıp kontrol etmek, monitöre bağlayıp daha büyük ekranda işlem yapabilmek veya iPhone’unuz varsa iPhone’unuzu şarj edebilmek gibi değişik esneklikler getirmiş. Ayrıca yeni iPad Pro’lar ile beraber yeni Apple Pencil tanıtıldı. Tablete mıknatıslanabilen yeni kalemde 1 adet düz yüzeyin eklenmiş olması eğimli yüzeylerde düşmemesini sağlamanın yanında tablete düzgün bir şekilde mıknatıslanabilmesini sağlamış. Ayrıca mıknatıslandığı noktadan şarj olabilen yeni Apple Pencil eski acayip şarj olma metodunu tarihe karıştırmış.

Yeni iPad Pro’lar 11 inç olan versiyon için 799 dolar ve 12.9 inç olan versiyon için 999 dolar başlangıç fiyat etiketi ile karşımıza çıkacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here