Bu telefonlar Apple’ın Pro adını verdiği ilk telefonlar olarak karşımıza çıktı. Ancak bu telefonun Pro ismini almasının bazı sebepleri var. Birincisi kamera. iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max karşımıza üçlü kamera modülü ile geldi. Teknik olarak önceki model iPhone XS ve XS Max’ın devamı niteliğindeki model kamera sayısını arttırdı. Ana kamera 12MP f/1.8 diyaframlı OIS bir kamerayken eşlik eden ikinci kamera 12MP f/2.4 diyaframlı 120 derece açılı ultra-geniş bir kamera, üçüncü kamera ise 12MP f/2.0 diyaframlı 2 kat optik zoom sağlayan telefoto kamera olarak yerini alıyor.

Ayrıca özelleştirilmiş Night mode da eklenmiş durumda. 5 saniye boyunca çektiği görsellerdeki bilgileri birleştirip daha fazla ışık yakalayıp çalışan sistemle Google Pixel, Huawei P ve Mate, Samsung S ve Note serilerinde gördüğümüz gece moduna sıkı bir rakip olarak yerini almış. Akıllı HDR ile ışık ve gölge detayları makine öğrenmesi ile çok daha başarılı bir şekilde hesaplanıyor ve iPhone 11 Pro hem süjedeki hem de arka plandaki detayları otomatik olarak düzenliyor. Piyasada bunu başaramayan DSLR kameralar bulunuyor.

Video tarafında ultra-geniş kamera da ana kamera da 4K 60fps, slow-mo (ağır çekim), time lapse(zaman atlamalı çekim), audio zoom(sese yakınlaştırma) ve yeni kameralar arası extended dynamic range’i destekliyor. Ayrıca QuickTake özelliği ile fotoğraf modundayken denklanşör tuşuna basılı tutmanız hızlı bir şekilde video moduna geçiyor ve zaman kaybetmeden video çekmeye başlıyorsunuz. Devam etmek istiyorsanız parmağınızı sağa kaydırmanız veya çoklu seri fotoğraflar için sola kaydırmanız yeterli.

Selfie kamerası tarafında da 12MP TrueDepth geniş-açılı kamera yerini almış. Ön kamera da video anlamında 4K 60fps video ve ağır çekim 120fps -Apple’ın deyimiyle Slofies– videoyu destekliyor. Ve artık kamera arayüzü çok daha profesyonel çekim özellikleriyle donatılmış. Daha fazla özelliğe çok daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Ekran boyutu korunda iPhone 11 Pro, 5.8 inç ve iPhone 11 Pro Max, 6.5 inç OLED Super Retina XDR HDR ekranla geldi ve önceki modelden neredeyse farksız bir tasarım ile sunuldu. Ayrıca sessiz sedasız bir şekilde 3D Touch teknolojisi telefondaki yerini kaybetmiş. Uzay grisi, gümüş ve altın renkleri zaten iPhone XS ve XS Max’da bulunan renklerdi bu renklere Midnight Green rengi eklendi. Ayrıca dayanıklılık anlamında IP68, 2 metreye kadar 30 dakika dayanabilirlik sertifikasına sahip

Performans anlamında Apple A13 Bionic işlemcisine ev sahipliği yapan telefon iOS 13 ile çok daha hızlı, çok daha az enerji harcayarak çok daha fazla performans sunan bir sistem olmayı başarmış. A12 Bionic işlemcisinden %20 daha hızlı olan işlemci bu sayede daha hızlı gerçek zamanlı fotoğraf ve video analizi yapabiliyor. Yeni Makine Öğrenme Hızlandırıcısı(Machine Learning Accelerators) ile CPU saniyede 1 trilyon işlemden daha fazlasını gerçekleştirebiliyor.

iPhone 11 Pro’nun başlangıç ücreti 999 dolar, Türkiye‘de beklenen ücreti 10.999 TL ve iPhone 11 Pro Max’ın başlangıç ücreti 1.099 dolar, Türkiye‘de beklenen ücreti 11.999 TL olarak sızdı ve ücret 1.999 dolara kadar çıkıyor. Telefonların ön siparişleri ABD’de 13 Eylül 2019’da başlıyor ve 20 Eylül 2019’da gönderiliyor. Ancak Türkiye için bu tarihler henüz açıklanmamış durumda.

Kaynak-1 Kaynak-2 Kaynak-3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here