Günlerdir beklenen Apple Özel Etkinliği Türkiye saati ile 20.00’da çok güzel bir giriş ile başladı. Apple etkinliğinde Yeni iPhone modelleri ve Apple Watch tanıtılıyor.

Etkinlik Tim Cook‘un açılış filminden sonra sahneye çıkması ile başladı. İlk olarak Apple Watch tanıtıldı. Apple’ın üretmiş olduğu saatler, dünya üzerinde listenin zirve ismi olduğu bilgisi paylaşıldı. Üstelik sadece akıllı saatler arasında değil, bütün saatler içerisindeki en çok sahibi olan saat, Apple’ın. İsmi Apple Watch Series 4 olan yeni Apple akıllı saati 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki farklı boyutla birlikte gelecek. Ekran ise yaklaşık yüzde 35 büyüdü.

Apple Watch büyüyen ekranıyla modüler arayüzünde kullanıcılarına daha fazla bilgi ve fonksiyon sunacak.  Apple Watch Series 4 çift çekirdekli 64-bit işlemci barındırıyor. 4. nesil S4 işlemci olarak adlandırılan bu canavar, Apple’ın da belirttiği gibi küçük cihazlar için geliştirmiş olduğu özel bir işlemci. Bu da bizlere önceki nesillere nazaran 2 kat daha hızlı çalışan bir işlemci sunuyor.

İşlemcinin önceki nesillere nazaran daha hızlı olmasıyla birlikte Apple Watch Series 4’lar artık hareketli arka plan görsellerine sahip olabilecek. Tüten bir ateş, damlayan bir su ve daha fazlası saattin içerisindeki ayarlar içerisine dahil olacak.

4. nesil saatlerimizdeki tek yenilikler boyut ya da işlemci cephesinden değil. Digital Crown adı verilen yan tuş Apple mühendisleri tarafından yeniden elden geçirildi ve çok daha kullanışlı, dayanıklı bir hale getirildi. Uygulamalar arasındaki geçişlerin çok daha anlaşılır olacağı vurgusu yapıldı.

Tasarım konusundaki bir diğer yenilik hoparlör ve mikrofonlar üzerine temellendirilmiş durumda. Daha rahat telefon konuşmalarının gerçekleşmesini kılmak adına, hoparlör ve mikrofonun yerleri değiştirildi. Saatin yan kısmına alınan bu kısımların, elbette birincil amacı telefon konuşmalarınızı daha rahat kılması. İkincil amacı ise sporla uğraşan insanların rahatlıkla müzik dinlemesini sağlamak.

“Apple Watch Series 4’un başına gelenler evrimden de fazlası.” -Jonathan Ive

Apple Watch Series 4 içerisindeki jiroskop tamı tamına 8 kat daha fazla hızlandırılmış durumda. Bunun da sağlamış olduğu çok güzel bir gelişme söz konusu. Saatiniz sizin düşmenizi, tökezlemenizi ve hatta kaydığınızı anlayabilecek hale geldi. Bu durumların başınıza gelme şiddetini de anlayabilen saat, durumun şiddetine göre acil durum numarasını otomatik olarak arayacak ve yardım isteyecek şekilde tasarlanmış durumda.

3. nesilden, 4. nesile geçmenize neden olacak 3 adet yenilikten bahsedildi. Bunlar;

  • Kalp atışlarınızın normalden düşük bir ritimle atması durumunda size bildirimle bilgi verebilmesi.
  • Atriyal Fibrilasyon adındaki bir ritim bozukluğu hastalığının belirtilerini saptayarak kullanıcısına bilgi verebilmesi ve doktoruyla görüşmesini tavsiye edebilmesi.
  • Kalp kaslarının ve sinirlerinin çalışma prensibini gösterebilen elektrokardiyografi imkanının sunulması.

Aynı zamanda bu sağlık bilgilendirmeleri FDA (Amerika Sağlık Bakanlığı) onaylı ve hastanelerde kullanabilecek. American Heart Association (Amerikan Kalp Derneği) başkanı Ivo J. Bejamin’in de sahneye çıkıp kalp hastalıklarına değinmesi sunum adına ilginç detaylardan biriydi.

Elektrokardiyografi sonuçlarınızı elde etmek ise oldukça kolay. İşaret parmağınızı Digital Crown’a koyun ve 30 saniye bekleyin. Ekranınızda kalbinizin atış bilgilerini almaya başlayabileceksiniz. Amerika için bu senenin sonunda gelecek olan bu özellik, Apple tarafından verilen söze bakılacak olursa tüm ülkeler için getirilecek.

Değiştirilebilen saat kayışları ise yine biz kullanıcılara kişileştirme imkanı sunacak. 3 renk ile çıkış yapacak Apple Watch Series 4, ilerleyen zamanda şık ve deri kaplamalı klasik saat kayışlarına ve Nike+ sürümlerine de sahip olacak. Suya karşı dayanıklılık, Bluetooth 5.0 ve tüm gün giden şarj özellikleri tam gaz devam edecek.

GPS’li Apple Watch Series 4 399 ve 499 dolardan satışa çıkacak. 14 Eylül tarihinde ön siparişi açılacak ve 21 Eylül tarihinde görücüye çıkacak olan 4. neslin duyurulmasıyla birlikte, Apple Watch Series 3‘lerin fiyatı 279 dolara düşürüldü. 17 Eylül tarihinde ise watchOS indirmeye açık olacak.

Aynı zamanda yayın canlı olarak burada yayımlanmakta.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here