Uzun zamandır uzmanlar, Apple‘ın iPhone‘un yanı sıra yeni ürünler de piyasaya sürmesinin gerekliliğini tartışıyordu. Ancak Apple uzun bir süre bu tartışmaların uzağında kaldı ve uzun süre yalnızca iPhone merkezli çalışmaya devam etti. Ancak bir süre önce, özellikle iPhone satışlarında gözle görülür bir azalma meydana geldiğinde Apple iki yeni ürünle karşımıza çıktı: AirPods ve Apple Watch. Her iki ürün de çalışma prensibi olarak iPhone‘u merkez alan ve oldukça sevilen ürünler oldu.

Ortaya çıkan son söylentilere göre ise, Apple, dev oyun şirketi Valve ile işbirliğine giderek iPhone‘u merkez alan yeni ve farklı bir ürün üzerine çalışıyor. Şimdilik bu çalışmadan nasıl bir ürün ortaya çıkacağı bilinmese de tahminler Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisini baz alan yenilikçi bir ürün olabileceği yönünde.

Nitekim Apple, AR’ı geleceğin hakim teknolojisi olarak kabul ederek ARKit’i ürünlerinin temel bir parçası hâline getirmeye başladı. Bilindiği üzere Apple daha önce AR gözlüğü çıkaracağını duyurmuş ve hepimizi epey heyecanlandırmıştı. Ancak bu konuda yeni açıklama yapılmadıkça projenin iptal olduğu söylentisi yayılmaya başlamıştı fakat son çıkan dedikodular projenin iptal olmadığı, aksine 2020 yılında pek çok yenilikle birlikte gözlüğün mağazalardaki yerini alacağı yönünde.

AirPower‘da yaşanan başarısızlıktan sonra Apple‘ın ikinci bir proje iptali durumunda kalması, şirketi oldukça zor durumda bırakacağı bir gerçek. Dolayısıyla kaynaklar AR gözlüğün önümüzdeki yıl piyasaya sürüleceği noktasında birleşiyorlar. Apple‘ın gözlüğün tasarımında Valve ile çalışacağını bildiren kaynak ise Digitimes. Digitimes, Apple ilgili haberlerde yüzde yüz temiz bir sicile sahip değil. Çıkan haberlerde Apple‘ın neden Valve ile çalışmak istediğine ilişkin bir bilgi olmasa da, bu haberler daha önce Apple‘ın gözlüğün tasarımında üçüncü parti firmalar ile çalışacağı yönünde çıkan dedikodularla birbirini doğruluyor.

Şimdilik çıkan dedikodulara ilişkin Apple‘dan resmi bir açıklama gelmedi fakat, Apple giyilebilir teknolojilerin iOS 13 ile uyumlu şekilde çalışabileceğini açıkladı. Bu açıklamadan yola çıkarsak iOS 14 piyasaya sürülmeden önce, 2020 ortalarında Apple‘ın yeni AR gözlüğü ile tanışabiliriz.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here