EA Games’in alt kuruluşu olan Respawn Entertainment tarafından geliştirilen Apex Legends, 4 gün önce PC, PS4 Ve Xbox One için çıkışını gerçekleştirdi. Daha önce oyun için hiçbir trailer ya da haber yayınlanmamıştı. 2 Şubat tarihinde atılan bu tweette oyun ile ilgili söylentileri başlatmış oldu ve Apex Legends 2 gün sonra çıkışını gerçekleştirdi.

EA games‘in bedava bir oyun yapması çoğu kişi tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Oyunundaki DLC’leri bile yüksek fiyat ile satan firma öyle olacak ki bu politikasından vazgeçmiş. Battlefield 5’de bunu değiştiren EA, ya çok iyi durumda değil ya da eleştirilere kulak vermiş diyebiliriz.

Oyun genel olarak olumlu yorumlar alıyor diyebiliriz. Çoğu yayıncı tarafından oynanan oyun, Twitch’de büyük bir üstünlükle ilk sıralardaki yerini korumaya devam ediyor. İsterseniz oyunu incelemeye geçelim.

Oyun Origin üzerinden indiriliyor. Yaklaşık olarak 20 GB dosya boyutuna sahip olan Apex Legends‘ı indirmek için Origin hesabı açmanız yeterli olacak. Oyuna giriş yaptığınızda ilk olarak training modu tamamlamamız gerekiyor yoksa normal oyun moduna giriş yapamıyoruz. Oyunun temelini kısaca anlatan training mod yaklaşık 5 dakika sürüyor.

Ana Menüye geldiğimizde ise Legends kısmında oyunda bulunan karakterleri görebiliyorsunuz. Oyunda şu an sadece 8 Karakter bulunmakta ancak ileride sayısı artacaktır. Bu karakterlerin başlangıçta 2 tanesi kitli oluyor. Kitli olan bu karakterleri oyunu oynayıp gold kasarak açabiliyoruz. Her karakteri istediğimiz şekilde özelleştirebiliyoruz. Karakterlerin bir sürü skini, rozeti ve finishers animasyonu bulunuyor.

Oyunda Assault, Sub Machine, Light Machine, Sniper, Shotgun ve Pistol olmak üzere 6 kategoride silah bulunuyor. Her kategorinin de altında yaklaşık olarak 3-4 tane silah bulunmakta. Oyunda loot yaparak silahları topluyoruz ve bu silahlar bir renge sahip oluyor. Bu renge göre hangi merminin silaha olup olmayacağını anlayabiliyoruz. Yine oyunda loot yaparken eğer bize lazım olmayan bir şey varsa oyun o eşyanın üstüne kırmızı çarpı işareti koyuyor ve bizim için gereksiz olduğunu anlayabiliyoruz.

Oyuna şu an için sadece 3 kişi ile giriş yapılıyor ve oyunda 60 kişi oluyor. Takımımız sırası ile karakter seçiyor ve en son karakter seçen oyuncu takımını gemiden istediği yere yönlendirebiliyor yani komuta onda oluyor. Aynı zamanda gemiden atlarken kendi başınıza hareket etmek isterseniz E tuşu ile gruptan ayrılabiliyorsunuz. Farenin orta tuşu ile gitmek
istediğiniz yeri grubunuza gösterebiliyorsunuz.

Oyunda tab işareti ile envanterimizi açabiliyoruz. Envanter kısmında silahlarımızı ve üstümüzde bulunan eşyaları kolayca görebiliyoruz. Giyilebilir eşya olarak alt kısımda 4 bölme görüyoruz. Bunlar kask, zırh, sırt çantası ve knockdown shield. Knockdown Shield ise düşman tarafından düşürüldüğümüz esnada hasar yememizi engelliyor.

Silahların mermi renkleri dışında giyilebilir eşyalarında renkleri bulunuyor. Bu renkler düşük seviyeden yüksek seviyeye doğru beyaz, mavi,mor ve sarı şeklinde gidiyor. Sarı renkte bir kask oyundaki en iyi kask anlamına geliyor.

Karakter Özellikleri

Lifeline

Passive skill: Düşen bir takım arkadaşını zırh duvarı açarak yüzde 25 daha hızlı kaldırabilir.

Active Skill: Sağlık Drone’u atarak takımına heal atar.

Ultimate: Bir alana drop çağırır ve değerli lootlar düşer.


Gibraltar

Passive skill: Nişan alınan sürede hasarları engelleyen küçük bir kalkan devreye girer.

Active Skill: 15 saniye boyunca saldırıları engelleyen kalkan yaratır.

Ultimate: İşaretlenen bölgeye havan atışı yapılır.


Pathfinder

Passive skill: Beaconları kullanarak etkileşime geçer ve çemberin bir sonraki daralma noktasını görebilir.

Active Skill: İstediği yerlere kanca atarak kolayca çıkar.

Ultimate: Uzun bir tel hattı oluşturur.


Bloodhound

Passive skill: Düşmanlar bulmanız için izler belirgin olur.

Active Skill: Önündeki tüm yapılar boyunca düşmanları, tuzakları ve ipuçlarını ortaya çıkarır.

Ultimate: Avcı yetenekleri gelişen Bloodhound, düşmanların bıraktıkları izleri görebiliyor.


Wraith

Passive skill: Tehlike yaklaştığında sesler duyuyor.

Active Skill: Hızlı bir şekilde yer değiştirir ve bu esnada görünmeze yakın olur.

Ultimate: 2 nokta arasında 60 saniye duracak portal açabilir.


Bangalore

Passive skill: Ateş alırsa daha hızlı harekete sahip olur.

Active Skill: Sis bombası şeklinde bir bomba fırlatır.

Ultimate: Belirlediği bölgeye bomba çağırır.


Mirage

Passive skill: Yere düştüğünde hologram oluşturur ve kısa bir süreliğine görünmez olur.

Active Skill: Kendisi biçiminde hologram oluşur. Bu hologram Mirage’ın yaptığı her hareketi taklit eder ve düşmanın kafasını karıştırır. Hologram hasar alırsa kaybolur.

Ultimate: Büyük bir hologram takımı oluşturur.


Caustic

Passive skill: Gazından geçen düşmanları görebilir.

Active Skill: En fazla 6 tane yerleştirebildiği gaz bombaları sayesinde düşmanları bulabilir. Düşmanlar bomba yakınından geçerse tuzak aktif olur.

Ultimate: Büyük bir alana zehirli gaz salar.


Oyundaki bazı önemli noktalar

  • Oyunda bulunan karakterlerin özellikleri bu şekilde. Active Skill’i Q tuşu ile kullanabiliyoruz. Ultimate yeteneği ise Z tuşu ile kullanılıyor. Q yeteneğinin kısa bir cooldown’u bulunuyor. Z yani ultimate yeteneği ise yavaş dolan bir özellik.
  • 4 tuşuna basarak lootladığımız sağlık ve zırh ekipmanlarımıza bakabiliyoruz. G tuşunda ise üstümüzde bulunan bombaları görebiliyoruz.
  • Haritada bulunan Respawn noktalarına giderek ölen takım arkadaşlarımızı canlandırabiliyoruz. Ancak bunun için ölen takım arkadaşımızın üstünden ona ait parçayı almamız gerekmekte. Onu belli bir süre geçmeden alırsak daha sonra respawn noktalarında arkadaşımızı canlandırabiliyoruz. Uçakla alana gelen takım arkadaşımızın üstünde loot bulunmuyor. Düşmanlar ise uçağı görebiliyor.
  • Haritada bazı noktalarda bulunan balonları kullanarak istediğimiz noktalara daha hızlı gidebiliyoruz.
  • Düşürdüğümüz bir düşmanın yanına giderek ölüm animasyonlu bir şekilde öldürebiliyoruz.
  • Loot yaparken yerde bulduğumuz Ultimate Charger sayesinde ultimizi yüzde 20 kadar doldurabiliyoruz.
  • Gemiden ilk atlarken haritada havada daha küçük bir gemi buluyoruz. Genelde çatışmanın en yoğun geçtiği yer orası. Aim geliştirmek istiyorsanız oraya atlayabilirsiniz.

Biz oyunu genel olarak beğendik. Optimizasyonu gayet iyi olan Apex Legends, orta düzey bilgisayarlarda bile akıcı şekilde oynanabiliyor. Hızlı bir şekilde çıkış yapan oyun bakalım bu şekilde devam edebilecek mi hep beraber göreceğiz. Yeni gelecek güncellemelerle birlikte oyuna karakterler, haritalar ve oyun modları eklenecektir. Siz oyunu nasıl buldunuz? Sizce Battle Royale türünde rakipleri olan PUBG ve Fortnite’ı geçip zirveye yerleşebilir mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here