Çıkışını gerçekleştireli uzun süre geçmemiş olsa da EA ve Respawn yapımı Apex Legends kendi ayrıntıları ile oyuncularının dikkatini üzerinde tutmaya devam ediyor. Silah konusunda geniş bir yelpazesi bulunan oyunda hangi silahı seçeceğine karar vermek oyuncular için hayli önemli bir konu. Her silahın farklı güçlü ve zayıf yönleri olduğundan size biraz yardımcı olmak adına bu listeyi derledik.

E Sınıfı

Mozambique – Apex Legends

Açıkçası eğer tamamen silahsız değilseniz ve biri üzerinize doğru koşmuyorsa bu silah türü ile hiç kendizi oyalamayın.

Mozambique: Bu silah oyundaki pistol ve pompalılar içindeki en kötü parçaları sunuyor. Açıkçası su tabancasından farksız diyebiliriz. Hem menzilinin aşırı derecede kısa hem de verdiği hasarın çok az olması nedeniyle oyundaki en kötü silah durumunda.

D Sınıfı

P2020 – Apex Legends

Tamamen işe yaramaz olmasa da bu silah türünün tek kullanışlı olduğu an hemen yere indiğiniz andır.

RE-45: Bu tam otomatik tabanca için serseri mayın tabirini kullansak yanlış olmaz. Saniye başına verdiği hasar iyi seviyede ancak geri tepmesi çok kuvvetli olduğundan kontrol etmesi de bir o kadar zor.

P2020: İyisiyle, kötüsüyle tam bir standart tabanca. Evet Mozambique kadar kötü değil belki ama yine de yalnızca oyunun ilk evrelerinde kullanışlı.

C Sınıfı

Alternator – Apex Legends

Bu silahların kullanımı oyuncuya göre değişir zira efektif kullanabilecek kişiler için gayet uygun olduğunu söylemek mümkün. Yine de listenin üst sıraları ile karşılaştırdığımda yeterince güvenilir olmadığı detayı da gözümüze çarpıyor.

R-99: Oyundaki en iyi ikinci hafif makineli tabanca olan bu silahtaki tek handikap şarjörünün düşük olması. Bu yüzden yakın mesafede kullanmanız akıllıca olacaktır.

EVA-8 Auto: Birazdan bahsedeceğimiz Peacekeeper ve Mastiff ile rekabet edemeyecek düzeyde olsa da verdiği ateş oranındaki hız onu muadillerinden ayrı kılıyor.

Devotion: İyi bir hafif makineli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu silahın biraz ısınma süreci gerektirdiğini gözlemledik. Olur da silahın eklentilerini kısa zamanda bulabilirseniz bu ısınma zamanı azalır ve hatta silah A ya da B sınıfına kolayca geçebilir.

Alternator: Bahsettiğimiz diğer hafif makinelilere oranla saniye başına hasarının ve ateş oranının daha düşük olduğunu hesaba katarsak bu silahı almakla vaktinizi harcamaya gerek yok diyebiliriz.

B Sınıfı

Hemlock – Apex Legends

Sırf bir silah en üst seviyede değil diye en iyi silah olmadığı anlamına gelmiyor. B sınıfı silahların oyun içindeki tek zorluğu güvenilir biçimde oynamak için çok kısıtlı kalıyorlar. Bu noktada tercih oyuncuya kalıyor çünkü bir B sınıfı silahla çok rahatsanız ve özelliklerine alıştıysanız sizin elinizde kolayca A sınıfı etkisi yaratabiliyor.

Spitfire: Oyundaki tartışmasız en iyi hafif makineli silah. Saniye başına hasarı 170 civarında olsa da diğer saldırı tüfekleri Flatline ve R-301 kadar isabetli değil. Ancak bu silahın geri tepmesi ve hasarın dağılımına alıştığınız anda oyundaki favori silahınız olacaktır.

Flatline: Avantajı, oyundaki en büyük şarjör boyutuna sahip olması. R-301’in isabet oranı ile baş edecek durumda olmasa da 160 gibi ciddi bir saniye başına hasarı mevcut. Kısacası Flatline orta mesafe ve yakın savaşlarda bir çok derde derman olabilecek bir silah.

Prowler: Birçok oyuncu için arkasında durması zor bir silah. Prowler bir hafif makineli tabanca bununla birlikte düşük bir hasar oranına sahip olmasına rağmen uzun mesafede gerçekleştirebildiği isabetli atışlar nedeniyle tercih sebebi olabiliyor. Prowler’ı türdeşlerinden ayıran esas özellik ise düşmanları parçalara ayırmasını sağlayan ona otomatik ateş şansı veren güçlendiricisi. Bu güçlendirici ile Prowler’ı buluşturabilirseniz silahın kolayca A sınıfına dönüştüğünü göreceksiniz.

Hemlock: Eğer üç dağılan ateşini de isabet ettirmeyi başarırsanız bu saldırı tüfeğinin 54 temel hasar gibi etkileyici bir olayı mümkün. Tek sorunu ise yakın mesafede ayakta kullanıldığındaki başarısızlığı.

Triple Take: Triple Take kesinlikle oyundaki en garip nişancı silahı diyebiliriz. Şayet üç atışı dikey doğrultuda isabet ettirebilirseniz çok ciddi bir hasar verebilirsiniz. Ancak bu üç atışı uzaktan denediğinizde birbirlerinden uzak yerlere hedeflenmeleri bu hasar şansını ortadan kaldırıyor. Yine de özellikle yeni başlayanlar için gayet sağlam bir silah.

A Sınıfı

R-301 Carbine – Apex Legends

Bu silahlar S sınıfı silahlarına göre bulunması çok daha kolay olduğu için arkadaşlarınızla güçlü bir çete oluşturabilirsiniz. Bu şart herkes için geçerli olduğundan bu silahları olabildiğince hızlı bulmaya bakın.

Peacekeeper: Bu silaha oyundaki en iyi silah gözüyle bakılıyor. Eğer nişan alma ve isabet konusunda bir endişeniz yoksa saniye başına sağladığı 106.7 hasar ile bu tüfek vazgeçilmeziniz olabilir. Bahsedebileceğimiz sorunu ise şarjör yenileme süresinin türdeşlerine göre biraz uzun olması.

G7 Scout: Daha önce bahsettiğim Prowler ya da Peacekeeper gibi kısa menzilli tüfekler ile bu silahı kombine ettiğinizde oyunda aklınıza gelebilecek her durumla baş edebilecek bir mühimmata sahip olabilirsiniz. Saniyede yüksek hasarlı 4.75 atış becerisi ile bu silahı orta-uzun mesafeli tüfekler arasında ayrı bir yere koymak gerekir. Üstüne bir de arttırılmış hafif şarjör bulabilirseniz tam potansiyele ulaşabilirsiniz.

R-301 Carbine: Bu saldırı tüfeğini diğer silahlardan ayıran nokta mükemmel isabet oranı. Saniyede düşük hasarlı 12 atış gerçekleştirebilen R-301’i sabitleyici ve stok gibi güçlendiricilerle bezerseniz benzersiz bir ölüm makinesine dönüşebilir. (Tecrübesiz oyuncular için bile)

Wingman: Oyunda peşine düşmeden önce antrenman yapmanız gereken silahlardan birisi. Eğer isabet sizin güçlü yanınız ise bu revolver olağanüstü iş yapabilir. Doğru kullanıldığında affediciliği hayli düşük bir silah.

Longbow: G7’ye rakip sağlam bir sniper olduğunu söylemek mümkün. Ne kadar saniyede 1.2 atış kaybı olduğu görünse de kafaya 110 vücuda ise verdiği 55 hasarla “head shot” ustalarının gözdesi olabilecek kalibrede bir seçenek.

S Sınıfı

Mastiff – Apex Legends

Bu sınıf oyunun en iyi silahlarını temsil etse de bulunmadaki nadirlikleri, haklarında yorum yapmayı oldukça zor hale getiriyor. Sınıfın iki silahını da ancak erzak gemilerinden ya da kaynak bölgelerinden bulabilirsiniz. Diyelim ki buldunuz, kısıtlı bir mermiye sahip olacağınızdan bu silahların “efsanevi” özellikleri maç içerisinde sizi yalnız bırakabiliyor.

Mastiff: Yatay hasar dağılımına sahip olan bir tüfek. Verdiği ağır hasar kısa mesafede bir takımı yok edebilecek güce sahip.

Kraber: 50 Kalibrelik sniper tüfeğimiz bizim favorimiz. Kafaya tek atışta 250 gibi inanılmaz bir hasara sahip. Uzaktan hiç ama hiç fark edilmeden menzilinizdeki tüm düşmanları alt edebilirsiniz.

Yakında gelecek güncellemeler bu kombinasyonları değiştirebilir. Siz de silahlar ile ilgili düşüncelerinizi bize iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here