Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

Vişne Bahçesi, Vanya Dayı, Ivanov gibi eserleriyle bilinen Rus oyun ve kısa öykü yazarı Anton Çehov!

Kısa öykü alanında tarihteki en büyük yazarlardan biri sayılan Çehov, ilk başlarda maddi kazanç için yazılar yazmış fakat daha sonraları sanata karşı beslediği duygularına yenik düşüp büyük bir hırs ile eserlerini kaleme almıştır. Martı ise, dört ana karakter etrafında sanatsal ve romantik diyalektiği okuyucuya sunmuştur. İşte bizler de sizler için bu ölümsüz eserden 10 değerli alıntıyı derledik. İyi okumalar!

1) “Hayatı olduğu ya da olması gerektiği gibi değil, hayalimizde canlandırdığımız gibi betimlemek gerek.”

2) “Eğer birgün hayatım sana gerekecek olursa gel ve al onu.”

3) “Hayat ve bilim ileriye doğru gitmekteyken, hep geri, geri kaldığımı hissediyordum, tıpkı istasyona geldiğinde az önce kalkmış olan trene yetişmesinin olanaksız olduğunu gören bir köylü gibi…”

4) “Bakın insanın gece gündüz aklından çıkmayan birtakım saplantıları vardır. Sözgelimi aya takmıştır kafasını. İşte benim de kendime göre böyle bir ay var kafamda. Bir düşünce yakamı bırakmaz hiç: Yazmam gerek, yazmam gerek, yazmam gerek diye tekrarlayıp dururum. Bir hikâye ya da roman mı bitirdim, nedense hemen bir başkasını, sonra bir üçüncüsünü, onun ardından da bir dördüncüsünü yazmak zorundayımdır…”

5)İnsanların yazgıları çok farklı birbirinden. Kimileri güçlükle sürerler can sıkıcı, silik varlıklarını. Hepsi birbirine benzer bu zavallıların. Mutsuzdurlar. Kimileri ise, sizin gibilere örneğin, milyonda birdir bunlar, nasıl da ilginç, aydınlık, anlam dolu bir yaşam düşmüş… Mutlusunuz siz…”

6) “Ne kadar mutsuz olduğumu bilseniz! Bana karşı bu soğukluğunuz öyle korkunç, öyle akıl almaz bir şey ki! Bir gün kalkıp da bu gölün kuruduğunu ya da toprağın içine süzülüp gittiğini görüyormuşum gibi.”

7) “Sizi anlayabilmek için fazla basitim.”

8) “Benim içimdeyse sanki çok, çok eskiden doğmuşum gibi bir duygu var… Hayatımı, bitmez tükenmez kuyruğu olan bir elbise gibi sürüklüyorum sırtımda…Çoğu kez de hiç yaşama isteği olmuyor içimde.”

9) “İşte yeniden karşında senin, büyülenmiş gibi duruyorum ben…”

10) “Bakışlarımı ruhumun ta derinliklerine yönelttin sen ve ben orda öyle kanlı, öyle öldürücü yaralar gördüm ki kurtuluş yok!”

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here