”Tanrılar kurmacasında tüm dertlerin kaynağı olarak kadın gösteriliyordu. Bu akıllara sığmayan yalanı kurdular çünkü ilk atalarımızın zamanından bu yana süregelen anaerkil düzen yıkılmalıydı. Onlara rağmen avcı-toplayıcı kökenimiz ve yabanıl hayata bağımız, dişil benliğimiz sayesinde her zaman korunacak; kabullenmek istemeseler de. ”

Nesibe Çakır, antik Yunan mitolojisinin kadın figürlerini, mitolojiden yararlanarak yeniden şekillendiriyor ve anlatıyor bizlere. Geleceklerini değiştiren, kadere boyun eğmeyen bu kadınların öykülerini okurken kadın ve doğa arasındaki güçlü bağı da hissediyoruz.

Mitlere, mitolojilere, özellikle de Yunan mitolojisine merakı olan herkese bu kitabı okumalarını tavsiye ediyoruz. Kitap, Yunan mitolojisinden farklı tanrı ve tanrıçaları; onların birbirinden güzel hikayelerini anlatıyor.

Sevdiği denizci adamları birer hayvana çevirip adasında tutsak eden Kirke’den, gözlerine bakan adamları taşa çeviren yılan saçlı Medusa’ya kadar dokuz farklı kadının yer aldığı bu kısa öyküleri okurken keyif alacağınızı düşünüyor, iyi okumalar diliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here