Süper kahraman filmleri, 2000’lerden beri eğlence sektörünü ve daha çok onun en önemli alt kollarından olan sinemayı domine ediyorlar. Özellikle Marvel’ın 2008’de Iron Man (2008) filmiyle başlattığı ve “Marvel Cinematic Universe” başlığı altına ürettiği ve her biri birbiriyle az ya da çok bağlantılı olan süper kahraman filmleriyle büyük başarı yakaladı ve tüm dünyada milyarlarca dolar hasılat elde etti.

Bu süreçte ilk olarak görece daha popüler olan kahramanların filmleri üretildi. Daha sonra kazanılan ticari başarıların da etkisiyle birlikte, Marvel’ın tanınırlığı biraz daha düşük karakterlerinin de solo filmleri çekilmeye başlandı.

Hep tartışmalara konu olan Marvel Comics ve DC karşılaştırmalarında, dile getirilen başlıca görüşlerden biri; Marvel’ın kahramanlarının ve çizgi romanlarının DC’ninkilere göre daha hafif, kendisini ciddiye almayan ve eğlenceli bir yapıda olduğudur. Son yıllarda Marvel da bu görüşü doğrularcasına, büyük gücün büyük sorumluluk gerektirdiğini seyircilere ezberleten süper kahraman filmi kalıplarını bir miktar esneterek daha hafif, kendisini ciddiye almayan yapımlar üretmeye başladı.

Bu yazıda incelenecek olan film ise, bahsettiğimiz yapımlardan biri olan Ant-Man’in ikinci sinema macerası olan: “Ant-Man and the Wasp”

İlk filmle ikinci film arasında diğer Avengers üyeleriyle beraber Civil War’a katılmış olan Scott Lang (Paul Rudd), ev hapsine mahkum edilmiştir. Aynı zamanda Dr. Hank Pym (Michael Douglas) ve sevgilisi Hope van Dyne (Evangeline Lilly)’ın FBI tarafından aranmasına ve kaçak hayatı sürdürmelerine neden olmuştur. Ev hapsinin bitmesine birkaç gün kalmışken, bir tesadüf eseri, Hope’un bir kahramanlık görevi için atom altı boyuta inmek zorunda kalmış ve bir daha dönememiş olan annesi Janet Van Dyne (Michelle Pfeiffer)’la iletişime geçer.

Scott, bu durumu bildirmek için, yaptıkları için ona kızgın olan Dr. Hank ve Hope’la iletişime geçer. Onlar Janet’i kurtarmak için uğraşırken, filmin kötü karakterlerinden biri olan travmatik bir geçmişi sahip Ghost (Hannah John-Kamen) da amacını gerçekleştirmek için onların peşindedir. Bu sürece, filmin yeni karakterleri olan Dr. Bill Foster (Laurence Fishburne) ve Sonny Burch (Walton Goggins) de dahil olacak ve kahramanlarımızın karşısına çıkacaklardır.

Bu sene 10. yaşını kutlayan Marvel Cinematic Universe’ün şu ana kadarki en büyük olayı olan, evrenin bütün kahramanlarının bir araya geldiği ”Avengers: Infinity War”ın hemen ardından vizyona çıkan ”Ant-Man and the Wasp”ın ağır bir ziyafet yemeğinin ardından yenilen hafif bir sütlü tatlı etkisi yarattığı söylenebilir. Ant-Man’in kendisinden gelen eğlenceli tarafını ilk filmde olduğu gibi korunduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra ailenin önemi, kimi durumlarda arkadaşlar için fedakarlık yapmanın gerekliliği vs. gibi ana akım süper kahraman filmlerinin değinmeden geçemediği bazı didaktik mesajlar da tabii ki es geçilmemiş. En özgür ve kafası gitmiş çizgi roman kahramanı olan Deadpool’un bile ikinci filminde vermeden edemediği bu mesajları, süper kahraman filmi yapmanın yazılı olmayan kuralları olarak kabul edip, kafaya takmamak gerekiyor galiba.

Teknik anlamda göz tırmalayan bir sorunu olmayan filmde başta yönetmen Peyton Reed olmak üzere bütün teknik ekibin kaliteli bir süper kahraman filmi çıkardıkları söylenebilir. DCU filmlerinde yıllardır aşılamayan görsel efekt sorununu göz önüne alınca, sırf bunun için ile Marvel’ı ve Disney’i tebrik etmek gerekir. Kısaca oyunculuklardan da bahsetmek gerekirse komedi oyunculuğundan gelen Paul Rudd, Ant-Man için biçilmiş kaftan olduğunu bir kez daha kanıtlayan, başarılı bir performans ortaya koymuş. Kadrodaki diğer oyuncular da üstlerine düşen görevi yerine getirmişler.

”Ant-Man and the Wasp” bir süper kahraman filminin vaat ettiklerini ne eksik ne fazla tamı tamına bize sunuyor. Infinity War’ın 2 Mayıs 2019’da vizyona girecek olan ikinci bölümüne kadar nefsimizi köreltmemiz için ağzımıza bir parmak bal çalıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here