Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
133

Küçük bir kız çocuğu, otoriter bir kadın ve o kadının sessiz ama bir o kadar tatlı olan erkek kardeşi… İşte bu üç temel unsurdan oluşan bir hikayeye konuk oluyoruz bu sefer. Basit ama etkileyici, tüm korkularına rağmen cesur, naif ama bir o kadar dişli bir hikaye bu. Bir kız çocuğunun gözünden dünyayı görmeye hazır mısınız? İnanın, o dünden razı bu macerada ona katılmanıza. Hadi gelin, onu çok bekletmeyelim.

2017 yılında yayınlanan Netflix yapımlı bu hikaye, bize Green Gables isimli masalsı bir çiftlik evinde merhaba diyor ve bizi 1900’lü yıllara götürüyor. Anne isimli minik bir kız aralarına katılana kadar bu harika evde yalnızca iki kardeş hayatlarını paylaşıyor. Yalnız baş karakterimiz olan Anne’in adını sonunda “E” ile telaffuz etmenizi öneriyoruz, kendisi bu konuda biraz hassas. İki yaşlı kardeş işlerinde kendilerine yardım etmeleri için yetimhaneden bir oğlan çocuğu istiyorlar ama şansa bakın ki hayat onların yollarını bizim küçük Anne’mizle birleştiriyor. Yetimhanede yaşanan bir karışıklık sonrası yetkililer, istenilen oğlan çocuğu yerine bir kız çocuğunu o eve gönderiyor ve bu işe en çok öfkelenen tabii ki evin otoritesi Marilla karakteri oluyor. Erkek kardeşinden onu geri götürmesini istiyor, bir kızın onlara yarar sağlayamayacağından bahsediyor. Anlayacağınız üzere o dönemlerde cinsiyet ayrımı almış başını gidiyor ve çiftlik işlerinde cılız bir kızın yapabileceği bir şeyin olmadığı düşünülüyor. Buna baş kahramanımızın sessiz kalacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. O, hiçbir konuda susmadan kendi fikirlerini özgürce söyleyebilme cesaretine sahip bir birey. Hatta şimdiki zamanda bizlerin yapamadığı kadar çok belki de.

“Yeşilin Kızı Anne” isimli kitaptan uyarlama olan dizi, çekim açıları ve renk seçimleriyle de bizi görsel bir şölene davet ediyor. Bu daveti tabii ki geri çevirmiyor ve hikayenin derinliklerine dalıyoruz. Evin sahipleri ilk anlarda çok okuyan ve çok konuşan minicik bir kızdan ne hayır gelir bize diye düşünüyorlar ama zaman ilerlediğinde bu durumun tam tersine dönüşüne şahitlik ediyoruz. Anne, o eve neşe getiriyor ve tabii ki gittiği her yere götürdüğü bir başka şeyi daha; hayal gücünü. Kimi zaman başına dert açsa da o hayalleriyle yaşayan biri olmaktan asla vazgeçmiyor ve bunun için hep savaşıyor. Hayal gücünün ve diğer herkesten farklı oluşunun cezasını ise en çok okulda çekiyor. Okuyan, sorgulayan, düşünen, hayalleri olan, çalışan, gece gündüz mütemadiyen çalışan bir kız çocuğu elbette diğerlerinden sıyrılıyor ve ayrıştırılan bu özellikleriyle de bir kişinin daha dikkatini çekmeyi başarıyor. Bu sevimli hikayede sevginin her halini görüyoruz. Arkadaşlık, aşk ve aile kavramlarını bize ve Annee baştan öğreten bu yapımın oldukça sıcak geçen bu günlerde içinizi daha da ısıtacağını iddia ediyoruz. Green Gables’a hoş geldiniz, buraya bir girdiniz mi bir daha asla çıkmak istemeyeceksiniz. İşte sizin için seçtiğimiz birbirinden etkileyici Anne with an E replikleri. Şimdi Anne ile onun hayallerinde kaybolma zamanı. Keyifli okumalar!

1.  “Yarının henüz hiçbir hatanın yapılmadığı yeni bir gün olması fikri güzel değil mi? İnsanın yapabileceği hataların bir sınırı olsa gerek.”

2. “-Şunu aklından hiç çıkarma. Dürüstlük en doğru politikadır.
+Dürüstlük bir politika olamaz ama değil mi?”

3. “Hiçbir şeyi olduğundan farklı hayal etmez misin?”

4. “Hayal etmek hatırlamaktan daha iyi. Neden en kötü anılar en kalıcılardır?”

5. “Eğer hepsini yeniden kaybedeceksem fazla bağlanmak istemiyorum.”

6. “O kadar sevdiğin birini kaybetmenin ölçülemez bir acısı olmalı. Bir saniye içinde, bir kalp atışı süresinde, sonsuza kadar gider ve bunu değiştirmek ya da geriye getirmek için yapabileceğin hiçbir şey olmaz.”

7. “Dünya senden nefret etse kötü görse bile, vicdanın rahatsa ve sen suçlu olmadığına inanıyorsan hiç arkadaşsız kalmazsın.

8. “Anne, gerçekten akıllı bir kız. Aslında fazla akıllı. Okula dönecek, bundan adım gibi eminim. Bütün gün mutfakta öyle fikirler bulmak kolay olmaz.”

9. “Yetişkinler gibi çay içmek, dünyevi zevkler içinde ilk sırada.”

10. “Sadakat satın alınmıyor.”

11. “Jane Eyre’nin sözlerini unutmamalıyım: Hayat benim için kin beslemek ya da yanlışlıklara odaklanmak için fazla kısa.

12. “Uç uç böceğim, uç git evine. Evin yanıyor alevler içinde. Yavruların yandı gitti. Sadece biri dışında o da küçük Ann. Çünkü o bir tavanın altında saklanmıştı.”

13. “Büyük kelimeler kullandığımda bana gülerler ama heyecan verici ve betimleyici kelimeler var. Örneğin ‘mest olmak’ ve ‘harikulade’ gibi. Büyük fikirleri ifade etmek için büyük kelimeler gerekir değil mi?”

Son olarak bize ilham veren, diziyle özdeşleşmiş jenerik müziğiyle yazımızı bitiriyoruz, keyifli dinlemeler!

Kaynak:1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
133

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here