Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

1 Ağustos 1936 Cezayir doğumlu olan ünlü tasarımcı, varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Ailesi, onun avukat olmasını istemiş olsa da o tercihini modadan yana kullanır ve 17 yaşında Paris’e gider. Haute Couture ekolüne mensup tasarımcıların oluşturduğu bir birlik olan Chambre Syndicale De La Couture Parisienne‘de eğitim almaya başlar. Yeteneğini fark etmesiyle Christian Dior onu himayesi altına alır. Dior markası ile bütünüyle sektörün içerisinde olan tasarımcı, çok geçmeden daha da tanınır. Christian Dior’un hayatını kaybetmesiyle markanın baş tasarımcısı olan Yves Saint Laurent, bir röportajında Christian Dior’dan: ”Dior beni büyüledi, onun önünde konuşamadım. Bana sanatımın temelini öğretti. Ne olursa olsun, onun yanında geçirdiğim yılları asla unutmadım.” olarak bahsetmiştir.

Christian Dior ve Yves Saint Laurent, 1955-1957

Modaya olan ilgisini çocukken keşfeden, ilk kıyafetlerini annesi için tasarlayan Yves Saint Laurent, böylece 21 yaşına geldiğinde Dior’un baş tasarımcısı olur. Bir süre sonra Pierre Berge ile birlikte kendi moda evini açar.

“Haute Couture’e nezaketin yanı sıra fazlasıyla mizah katmak istiyorum. Sokaktaki özgürlüğü, yüksek modanın da tatması gerekiyor. Haute couture provokatif, küstah ve eğlenceli olabilmeli.

Markası ile yoluna devam eden tasarımcı, burada bütünüyle kendisi olabilecek ve bütün kuralları bir bir yıkacaktı. Onun yenilikçi tavrı ve moda kurallarına olan umursamaz tutumu, sektöründe devrim sayılabilecek yenilikler ortaya çıkarmasını sağladı.

Le Smoking, fotoğrafçı Helmut Newto

30’lar da kadının pantolon giymesi toplum kuralları açısından kabul edilemezdi. Bundan 30 yıl sonra YSL bir devrime imza attı. Pantolon bile giymesi kabul edilemez olan kadınların, smokin ile tanışmasını sağladı. Ve modanın katı kuralları yavaş yavaş yıkılıyordu. Sadece erkekler ile bağdaştırılmış olan maskülen tavır, tasarımcının elinde ikonik bir görünümden çok, kadınların güçlü kalıplar ile bağdaştırılmasını sağlamıştı. Onun bu konudaki ısrarı toplum tarafından ne yazık ki kabul edilememişti. Dönemin ünlü simalarından Nan Kempner‘nin, YSL imzalı smokin takımı ile New York’taki ünlü mekan Le Côte Basque‘a alınmaması, toplumun bu radikal değişime bütünüyle hazır olmadığının kanıtıydı.

1965 sonbahar/kış kreasyonu

Tasarımcının bir diğer devrimi ise, şüphesiz sanat eserlerini kıyafetlerinde kullanmak olmuştur. 1965 koleksiyonunda, Piet Mondrian‘ın soyut çalışmalarından ilham almıştır.

Pour Homme parfümü reklam çekimi, 1971

1971’de Pour Homme parfümü için objektif karşısına geçen Yves Saint Laurent, bu hamlesiyle reklamcılığın geleceğini değiştirdi. Daha önce yapılmamış bir şeyi yapmış ve diğer tasarımcılara yol göstermiş oldu.

Sonbahar/Kış,1976 Haute Couture Koleksiyonu, “Opéra-Ballets Russes”

“Opéra-Ballets Russes” koleksiyonu, The New York Times tarafından modanın yönünü değiştirebilecek koleksiyon olarak duyuruldu. Farklı kültürlerin etnik motifleri ile bezenmiş bu koleksiyonda sanatçı, Léon Bakst‘ın kostümleri ve Oryantalist tablolarından esinlendiği gibi, Rus Operalarından da ilham almıştır.

Paris, 1986

1980’lerde Yves Saint Laurent gerçek bir ikondu. New York Metropolitan Müzesi‘nde retrospektifi olan ilk tasarımcı oldu. 2002’de emekli olup Marakeş’e taşınan tasarımcı, 1 Haziran 2008’de 71 yaşındayken hayatını kaybetti.

Kaynaklar: 12

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here