Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Mustafa Ayaz Kimdir?
Çağdaş Türk Resim Sanatı’nın önde gelen isimlerinden biri olan Mustafa Ayaz, 1938 yılında Trabzon’da doğdu. 1953’de, Erzurum Pulur Köy Enstitüsü’ne girdi. 1959 yılında, Çapa İlköğretim Okulu’nu bitirdi. Bir yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra, 1960’da Gazi Eğitim Enstitüsü’nün Resim Bölümü’ne girdi ve oradan 1963’te mezun oldu. 3 yıl, Çorum İlköğretim okulunda resim öğretmenliği ve atölye şefliği yaptı. 1966’da, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nün asistanlık sınavını kazandı ve 1984 yılına kadar aynı okulda resim öğretmenliği yaptı. 1984’te, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne geçti ve 1987’de buradan emekli oldu. 1987 yılında Profesör olan Ayaz, aynı yıl Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne atandı ve 1988 yılı başında bu görevinden kendi isteği ile ayrıldı.


Yurtiçinde altmışı aşkın kişisel sergi açan ve 21 ödül kazanan sanatçı; Hindistan, Kuveyt, Mısır, Romanya, Bulgaristan, Polonya, Belçika, Fransa, ABD, İngiltere, Cezayir ve Almanya gibi pek çok ülkede de karma sergi ve bienallere katılmıştır. Sanatçı, Ankara’da, ‘Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi’ adı altında, tamamen kendi olanakları ve birikimlerini kullanarak bir müze yaptırmıştır. 1720 m²’lik bir alan üzerinde, 7 kattan oluşan ve 5000 m² kullanım alanı olan müzede, galeriler, resim atölyeleri, kütüphane, hediyelik eşya bölümü ve müze kafe bulunmaktadır.

Değerli sanatçı Mustafa Ayaz sanat anlayışını ise şu şekilde anlatıyor: Sanat bana göre; aşkın, yaşama sevincinin ve geleceğe yönelik isteklerin plastik değerlere dönüştürülmesidir. Günlük yaşamda beni etkileyen olay, coşku ve düşünceleri kalıcı kılmak ve onların anısını tekrar yaşamak için resim yaparım. Resim sanatı benim mesleğim değil, nefesimdir. Onunla soluyor, onunla yaşıyorum. Elime kağıt kalem almadan, boyaya bulaşmadan duramam. Amacım sıradan resim yapmak değil, çizerek boyayarak düşünmek, çizerek boyayarak sevmek, mutlu olmak ve yaşamı sürdürmek. Söz ve yazı ile anlatamadıklarımı, renk ve çizgilerle tuval üzerinde arıyor, mutlu oluyorum. Bu arayış, sanatçının bir çeşit kendini yazması oluyor. Plastik öğelerle kendimi ararken, doğasal ve düşsel değerler, sanatsal değerlere dönüşüyor. Kompozisyon şemasının oluşmasında, sanatçının kişiliği ve sanatsal düşünme biçimi önemli olduğuna göre, yapıtlarım kişiliğimin bir aynası ve göstergesidir. Yaptığım tek şey, kendime özgü yeni bir plastik düzen kurmak.

Resme başladığımdan bugüne dek yaptıklarım, hep kendimi arama sonucu ortaya çıkmıştır. Bundan sonra da amacım gene aramak olacak. Geleceğimi ise yapacaklarım belirleyecek. O nedenle, sanat görüşüm yapıtlarımla koşuttur. Zaman akışı içinde yapılan çalışmalar geliştikçe, geleceğe dönük isteklerim de değişmektedir. Yeni çalışmalar, yeni sorunlara, yeni sorunlar da bir sonraki yapıtın doğmasına yol açıyor. Yapıt ve yapıtın içerdiği düşünce sürdükçe, çalışma, yenileme ve yaratma savaşım da sürecektir.

Mustafa Ayaz Müzesi

Mustafa Ayaz, Ankara’da, “Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi” adı altında, tamamen kendi olanakları ve birikimlerini kullanarak bir müze yaptırmıştır. 1720 m² lik bir alan üzerinde, 7 kattan oluşan ve 5000 m² kullanım alanı olan müzede, galeriler, resim atölyeleri, kütüphane, hediyelik eşya bölümü ve müze-kafe bulunmaktadır.

Mustafa Ayaz’ın Bazı Eserleri:

Eserleri ile Türk resim sanatına katkıda bulunduğu için Mustafa Ayaz’a teşekkür ediyor, sanat hayatında başarılar diliyoruz.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here