Bazı sesleri duyduğunuzda o sesin hayatınızın en mutlu ve en hüzünlü anlarında yanınızda olacağını hissedersiniz. O seslerde yaşanmışlığı ruhunun her köşesinde hissedenler olur genelde. Johnny Cash yaşadığı her zor anı ruhuna işledi ve onları sesiyle bizlere hissettirdi.

Çocukluğunda çalışmaya başladığı pamuk tarlası onun müziğe ilk adımı olarak tanımlanabilir. Pamuk tarlasının bir çocuk üzerindeki yoruculuğu her anıyla ağır anılara dönüşür çünkü. Bu anılar Johnny’nin ilk şarkılarıdır. Gitarını eline aldığında ortaya o anılar çıkar. Kendisine bir iş bul müziği bırak diyen ailesinin üzerindeki baskısı onu gitarıyla olan aşkını daha da derinleştirmiştir. 5 dolara alınan bir gitarla cephede müzik yapmanın tutkusu sadece anıları içselleştiren insanların deli işidir çünkü.

Country müziği dünya çapında yerel bir müzikmiş gibi dinletmeyi başaran bu adam çıkardığı sayısız şarkıyla kulağından girdiği her bedenin ruhuna dokunmayı başardı.

Müzik yazarları bir dönem diğer müzisyenlere şöyle bir uyarıda da bulunmuştu;

Eğer şarkınız Johnny Cash tarafında coverlanıyorsa o şarkı artık size ait değildir, çünkü o şarkıyı bambaşka bir ruha büründürecek şarkınızı tanımayacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here