Çoğu insan Andy Warhol‘u Campbell Soup Cans, Marilyn Monroe veya Chelsea Girls gibi işlerinden biriyle tanır. Fakat tam zamanlı güzel sanatlar kariyerine devam etmeden önce Warhol yıllarca  ticari bir illüstratör olarak çalışmıştır. İllüstratör olmasının yanı sıra müzik sahnesine de oldukça yakındı. The Velvet Underground, Rolling Stones gibi ünlü müzisyenlerle de arkadaşlığı vardı. 1949 senesinden beri albüm kapağı tasarlayan Warhol’un, tasarladığı bu 60 kapaktan birkaçının hikayesini bu yazımızda sizlere anlatacağız.

The Rolling Stones – Love You Live

Bu albümün kapağı Andy Warhol tasarlamıştır, ancak ön taraftaki kurşun kalem çizgileri Mick Jagger’ın bizzat kendisi tarafından eklenmiştir. 23 Eylül 1977 senesinde satışa çıkan bu albüm, Warhol tarafından tasarlanan ikonik albümlerden biridir. Warhol’un özgün albüm tasarımında grubun adına veya albümün ismine dair hiç bir yazı bulunmuyordu, fakat Mick Jagger, Warhol’a karşı olarak yazıları eklemiştir. Ön kapak resminde Mick Jagger’ın ısırdığı çocuk eli, muhtemelen kızı Jade’e aittir.

The Velvet Underground – The Velvet Underground & Nico

1967 senesinde çıkan The Velvet Underground & Nico’nun ilk albümü, Amerikan rock grubu için uyuşturucu kullanımı, fuhuş, sadizm, mazoşizm ve cinsel sapkınlık gibi tartışmalı konulara odaklanmıştır. Aslında albümün kapağında muz olmasının sebebi biraz önce bahsettiğimiz albümün içerdiği konulardan kaynaklıdır. Hatta albümün ilk basımlarında muz figürünün üstünde, “Yavaşça soy ve gör.” yazan bir çıkartma varmış ama daha sonra bu çıkartmayı kaldırma kararını vermişler. Rolling Stone dergisinin “Tüm Zamanların En İyi 500 Albümleri” listesinde yer alana kadar albüm bir başarısızlık olarak sayılsa da, Warhol’un bu çalışması albüme başka bir ses getirmiştir.

The Rolling Stones – Sticky Fingers

Bu albüm kapağı için,1969 senesinde bir partide Andy Warhol’un Mick Jagger’a çalışan bir fermuarla bir kapak tasarlamasını önerdiği söylenir. Albüm ilk çıktığında kapakta gerçekten de çalışan bir fermuar bulunuyordu. Aşağı çektiğinizde, modelin iç çamaşırı görebilirdiniz. Jagger’ın o zamanlar dünyanın en seksi adamı olarak kabul edildiğinden, fotoğraftaki kişinin Jagger olduğu düşünülüyordu. Fakat Mick Jagger bu söylentiyi defalarca yalanlamıştır ve bu gizem günümüze kadar hala sürüyordur. Model kesinlikle Jagger olmasa da birçok kişi, birkaç Warhol filminde rol alan aktör Joe Dallesandro’nun fotoğraftaki kişi olduğu izlenimi altındadır. Ancak Warhol’un yakın çevresindekiler aksini söylemiştir. Fotoğraftaki kişinin, Warhol’un “Interview” dergisinin editörü olan Glenn O’Brien olduğunu dile getirmişlerdir.

RCA Victor – Progressive Piano

Bu nadir albüm Art Tatum, Lennie Tristano, Mary Lou Williams ve Andre Previn gibi zamanın en büyük caz piyanistlerini içeren bir albümüdür. Ünlü grupların yanı sıra Warhol bunun gibi kolektif bir şekilde hazırlanan albüm kapaklarını da tasarlamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here