Google’ın gelecek işletim sistemi Android Q diğer adıyla Android 10 sonunda çıkış yaptı. Google, Android Q işletim sistemi ile artık tatlı isimleriyle adlandırmayı bırakıyor. Android 9 Pie son tatlı isimlendirmeli işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Kısaca isimlendirmeyi hatırlatacak olursak Android 1.5 Cupcake ile başladı tüm tatlı ile isim verme hikayesi. Sonrasında 1.6 Donut, 2.0-2.1 Eclair, 2.2 Froyo, 2.3 Gingerbread, 3.0-3.2 Honeycomb, 4.0 Ice Cream Sandwich, 4.1-4.3 Jelly Bean, 4.4 Kit Kat, 5.0-5.1 Lollipop, 6.0 Marsmellow, 7.0-7.1 Nougat, 8.0-8.1 Oreo, 9.0 Pie ile sona erdi. Bundan sonra tatlı isimlendirmesi ile karşılaşmayacağız.

Android 10’un çıkışı 3 Eylül 2019 tarihi itibariyle başladı. Getireceği yenilikler ise Samsung, Huawei gibi şirketlerin de giriştiği katlanabilir telefon teknolojisine uyumlu olmak, yakında hayatımıza girecek olan 5G teknolojisini desteklemek. Erişilebilirliği arttırmak ve duyma engeli bulunan bireyler için Live Caption özelliği geliyor. Bu yazılım videodaki sesleri anında altyazıya çevirecek ve canlı yayın gibi anlık içeriklerde bile kişiler izledikleri yayını altyazılı bir şekilde takip edebilecek. Ve tabi bu özelliği etrafınızdaki kişileri rahatsız etmeden bir şeyleri izlemek içinde kullanabilirsiniz.

Smart Reply ile telefon yapay zeka yardımıyla sizin yerinize yanıt verebilecek. Yeni sistem navigasyon hareketleri eklendi, kaydırma hareketleri ile geri dönme, uygulamadan uygulamaya geçiş yapma, ana menüye dönme gibi işlemleri yapabileceksiniz. Sound Amplifier ile kulaklıklardan daha iyi arkaplan gürültü filtreleme desteği alabilecek ve daha güçlü bir ses çıkışı alabilmenize yardımcı olacak.

Geride kalan özellikler ise adaptif batarya geliştirmeleri, gizlilik ayarlarında, konum bilgilerinde ve cihaz takibini kontrol etmede kullanıcıya daha fazla kontrol şansı. Daha hızlı güvenlik güncellemeleri. Focus mode ile uygulamaları ne kadar kullandığınızın kontrolü, sınırlama desteği ve Family Link ile ebeveyn kontrol fonksiyonları. Kamera geliştirmeleri. Daha gelişmiş Wi-Fi bağlantısı ve daha hızlı uygulama açılış hızı desteği. En son olarak tüm sisteme yerleşmiş Dark Theme ve 65 yeni emoji ile gelecek. Öncelikle bu güncelleme Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL ve Essential Phone’a gelecek. Diğer cihazlar için tarihler net bir şekilde yayımlanmamış durumda.

Kaynak-1 Kaynak-2 Kaynak-3 Kaynak-4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here