Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
13

Çoğumuzun bildiği gibi, Leonardo DiCaprio birçok rolüyle Oscar adayı gösterilse de uzun süre Oscar ödülünü alamamış ve bu laneti en sonunda “Revenant” filmi ile kırarak heykelciğe sahip olmuştur. Bu listede birçok kez aday gösterilmiş olmasına rağmen Oscar kazanamamış olsa da, gönüllerin Oscar ödülünü kazanmayı başarmış, DiCaprio benzeri kaderi yaşayan aktörlerden bazılarını sizler için sıraladık.

1. Will Smith

Altın Küre bu yanlış anlamayın 🙂

Will Smith bu ödülü kazanamadığına şaşırdığımız ünlülerden. Zira kendisi “Umudunu Kaybetme” (2007) ve “Ali” (2002) gibi iki muhteşem performans ile bu ödüle aday gösterilmiş olsa da Oscar ödülüne uzanamamıştır.

2. Edward Norton 

Edward Norton da heykelciğe uzanamayanlar arasında. Üstelik ödüle çoğunuzun düşündüğünün aksine “Fight Club” ile değil, bambaşka üç performans ile aday olmasına rağmen. İlk defa 1996 yapımı “İlk Korku (Primal Fear)” filmi ile en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne aday gösterilen Norton, ödülü daha sonra aday gösterildiği “Geçmişin Gölgesinde (American History X)” ve “Birdman”deki rolleri ile de kazanmayı başaramamıştır.

3. Ralph Fiennes

Hepimiz için en unutulmaz rolü “Lord Voldemort” olsa da, kendisi başka rollerin de hakkını sonuna kadar vermiş bir oyuncu olan Ralph Fiennes, “Schindler List” (1993) filmindeki unutulmaz performansı ile en iyi yardımcı erkek oyuncu, “The English Patient” (1996) ile de en iyi erkek oyuncu ödüllerine aday gösterilmiş ancak kendisi Oscar kazananlar kervanına katılamamıştır.

4. Samuel L. Jackson 

Listedeki diğer isimler gibi birden fazla adaylığı olmasa da, “Pulp Fiction”da (1994) sürekli İncil’den alıntı yapan ve işinin ehli bir sağ kol görünümünde olan Samuel Jackson, tek adaylığını (en iyi yardımcı erkek oyuncu) bu film ile kazanmış ancak bu performansı Oscar ödülünü kazanmasına yetmemiştir.

5. Tom Cruise 

90’lı yıllardaki rolleri ile üç kez Oscar adayı gösterilen Tom Cruise bu ödülü kazanamamış, son yıllarda da akademi tarafından aday gösterilmesi tartışma konusu dahi olmamıştır. Cruise, “Doğum Günü Dört Temmuz” (1989) ve “Yeni Bir Başlangıç” (1996) filmleriyle en iyi erkek oyuncu adayı, “Manolya” (1999) filmindeki rolü ile de en iyi yardımcı erkek oyuncu adayı gösterilmiş olsa da ödülü kazanmayı başaramamıştır.

6. Robert Downey Jr.

1

Marvel evreninin Iron Man’i Robert Downey Jr. da diğer isimler gibi bu listeye girdiğine şaşıracağımız isimlerden. İlk adaylığını Charlie Chaplin’i oynadığı 1992 yapımı “Chaplin” filmi ile kazanan ünlü aktör, ikinci adaylığını ise 2008 yılında “Tropic Thunder” filmi ile siyah bir askeri canlandırarak kazanmıştır. Maalesef iki performansı da akademi tarafından ödülü kazanmasına yeterli görülmemiştir.

7. John Travolta 

1978 yılındaki ödül törenlerinde “Cumartesi Gecesi Ateşi” filmi ile ilk defa Oscar adayı gösterilen Travolta, bu başarısını tekrarlayabilmek için uzun süre bekleyecek ve “Pulp Fiction” filmi ile listedeki bir diğer isim olan Samuel L. Jackson gibi aday gösterilecekti. Ancak ödülün sahibi yine bir başkası olacaktı.

8. Johnny Depp

Karayip Korsanları filminde oynadığı ve hafızalara kazınan Kaptan Jack Sparrow rolü ile aday gösterilmese, akademi ona büyük haksızlık etmiş olurdu bizce. Bu rolü ile ilk adaylığını kazanmayı başaran Depp, daha sonra “Finding Neverland” ve “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street” ile iki kez daha en iyi erkek oyuncu ödülüne aday gösterilmiştir. Özellikle çılgın rollerde boy gösteren Depp, oynadığı şeytani berber rolünün hakkını fazlasıyla verse de ödülün sahibinin bir başkası olmasına yine engel olamamıştır.

9. Harrison Ford

Görsel sizleri yanıltmasın. Tek bir adaylığı bulunan Harrison Ford, bu adaylığını ne Indiana Jones ne Han Solo ne de Doktor Richard Kimble rolü ile kazanmıştır. Adaylığını birçok kültleşmiş karakter yerine 1985 yılında gösterime giren “Witness” filmi ile kazanan Ford, ödülü kazanmayı başaramamıştır. Gönüllerin Oscar ödülü ise tam üzerine oturacak cinsten bir ödül gibi duruyor.

10. Brad Pitt

Bu listeye girmesi tartışmalı olan Brad Pitt, her ne kadar yapımcılığını üstlendiği “12 Years a Slave” filmi ile en iyi film dalında oscar ödülüne ulaşmışsa da, aktör olarak bu ödülü kazanamadığı için listeye dahil edilmiş bir isim. Kendisi bize göre Oscar ödülünü özellikle The Curious Case of Benjamin Button” filminde yaşlı doğup genç ölen Benjamin Button karakterini fazlasıyla iyi canlandırarak hak etmiş olsa da, akademi bizimle aynı fikirde olmayacak ve heykelcik Pitt’in ellerinden kayıp gidecekti. Benjamin Button rolü dışında “Moneyball” ve “Twelve Monkeys” filmlerindeki rolleriyle de sırasıyla en iyi aktör ve en iyi yardımcı aktör dallarında OOscar adayı gösterilmişse de bu ödüller de bir başkasının olmuştu.

11. Charlie Chaplin 

Oscar kazanamamış ünlü aktörler listemizin son sırası ve belki de baş köşesi Charlie Chaplin‘e, nam-ı diğer Şarlo’ya ait. Kendisi, sessiz filmlerinin hala güncelliğini koruması, paytak yürümesi, bastonu ve şapkası ile hafızalarda yer edinmiş olmasına rağmen akademi kendisini en iyi aktör rolünde sadece 1941 yılında düzenlenen törende (The Great Dictator) adaylığa layık görmüştür. Filmin son bölümünde dönemin liderlerinden Adolf Hitler’e gönderme yaparak atmış olduğu ve sinema tarihinin efsanelerinden kabul edilen tirat bile gönüllerin Oscar ödülü yakıştırması yapmak için yeterli bizce.

Brad Pitt gibi, heykelciğe sahip olsa da aktör olarak kazanamaması ile listeye giren Şarlo, 1972 Oscar ödül törenlerinde akademi onur ödülü almak üzere sahneye çıkmış, dakikalarca ayakta alkışlanmış ve attığı şapkasını yine şaşkın bir şekilde tutamayışı ile insanları hala güldürebileceğini göstermiştir. Şimdi sizleri o görüntülerle baş başa bırakıyoruz.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
13

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here