Bu yazı spoiler içerir!

Anakin Skywalker, gençliğinin ilk yıllarında Galaktik Cumhuriyet‘e Jedi olarak hizmet etmiş olup hayatının geri kalanında Galaktik İmparatorluk‘un Sith Lordu Darth Vader olarak hizmet etmiştir.

Karanlık tarafın Darth Vader’ı olmadan önce iyi bir Jedi ve Klon Savaşları’nın kahramanıydı. Bir zamanlar galaksinin en güçlü Jedi’yı olup Seçilmiş Kişi -ki kendisi sonradan İmparator’u öldürdürüyor ve Güç’e dengeyi getiriyor- olduğuna inanılıyordu. (Yani kendisi her zaman Seçilmiş Kişi olarak bilinecek.) Padmé’yi kaybetme korkusu ve Konsey’in hataları Anakin’i Karanlık Taraf’a çekmiştir.

Tatooine’de köle annesi Shmi Skywalker ile yaşarken Qui-Gon Jinn tarafından keşfedikten sonra Jedi olarak yetiştirilmek üzere annesini geride bırakarak Tatooin’i terk ediyor. Qui-Gon’un Anakin’i bir Jedi olarak yetiştirme fikri Konsey’in hoşuna gitmese de Qui-Gon onların fikirlerine aldırış etmiyor. Daha sonraki zamanlarda Jinn, Naboo Savaşı’nda hayatını kaybediyor. Ölmeden önce öğrencisi Obi Wan’a Anakin Skywalker’ı bir Jedi olarak yetiştirmesi sözünü verdirtiyor.

Klon Savaşları’nın kahramanı Skywalker’ın, annesini kaybetme korkusu ile Güç’ün karanlık tarafa çekilebileceği görülüyordu. Yoda’nın sözleri bu duruma şöyle açıklık getiriyor:

“Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger, anger leads to hate, hate leads to suffering.”

Skywalker ve Kenobi, Padawan eğitimi sırasında birçok macera atlattıktan sonra Anakin eğitimini tamamlayarak Jedi oluyor. Senatör Padmé Amidala’ya aşık olup onunla gizlice evlenerek Jedi Düzeni‘nin kurallarından birini yıkıyor. Konsey’e katılmasından sonra Usta ünvanı alamaması onu Konsey’den -ki küçüklüğünden beri ona güvenmediklerini biliyordu ve bu konu canını sıkıyordu- daha fazla nefret etmeye yönlendiriyor.

Önsezileri güçlü olan Skywalker bir gün Padmé’yi doğum sırasında ölürken görüyor. Zaten annesinin ölümüne engel olamayan Anakin, Padmé’yi kurtarmak için çaresizce bir yol ararken Palpatine yani Lord Darth Sidious tarafından manipüle ediliyor. Sidious ona eğer karanlık tarafa geçip Sidious’un öğrencisi olursa Padmé’yi kurtarabileceği sözünü veriyor.

Skywalker’a Sith Lordu Darth Vader ünvanı verilirken, Palpatine ise Cumhuriyet’i, Galaktik İmparatorluğa dönüştürüp tüm Jedi’ları yok ediyor. Anakin, Padmé’nin onu aldattığını düşünerek boğma girişiminde bulunuyor. Sonra hocası olan Obi Wan Kenobi ile felaketle sonuçlanacak bir kavgaya başlıyorlar. Kavganın sonunda Anakin, bacakları kopup lavlar içinde yanmış bir duruma geldikten sonra eski dostuna olan nefretini belirtip saf bir kötü haline geliyor.

İmparator, Anakin’i bulup onu hayatta tutmak için siyah bir zırh giydiriyor ve işte tam o sırada resmi olarak Darth Vader oluyor.

Anakin’in, Darth Vader olarak tüm galaksiye korku saldığı zamanlar geçiyor. Fakat oğlu Luke Skywalker ile savaştığı yerde aslında hala içinde bir yerlerde iyilik olduğu açıkça fark ediliyor. İmparator Luke için ölüm emri verdikten sonra Vader, eline Luke’u öldürme fırsatı bir çok kez çıkmasına rağmen bunu gerçekleştirmiyor.

Genç Skywalker’ın babasına olan şefkat ve sevgisi Sith Lord’un içinde uzun zamandır saklı olan iyiliği ortaya çıkartıyor. Vader, İmparator’u öldürüp oğlunu kurtardıktan sonra bir kez daha Anakin Skywalker oluyor.

Anakin, son anlarını oğluyla beraber geçiriyor. Luke’tan maskesini çıkarmasını isteyip onu son olarak kendi gözleriyle görmek istediğini söylüyor. Vader’ın huzur içinde ölürken oğluyla yaptığı ve biz izleyenleri gözyaşları içinde bırakan konuşmayı bir kez daha hatırlayalım:

Luke: “I’ll not leave you here. I’ve got to save you.

Anakin: “You already have, Luke. You were right… You were right about me. Tell your sister you were right.

Yazıyı bitirirken Anakin Skywalker’ın günahlarının en büyük sorumlularının Palpatine ve Konsey olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Seçilmiş Kişi, en sevilen antikahraman, Padmé’nin aşığı Anakin Skywalker’ın (a.k.a Darth Vader) şanı hala yürümekte olup gelecekte de yürümeye devam edecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here