Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
12

Türk müziğinin geçirdiği evrime bakıldığında geçmişe duyulan özlem ve hayranlık günden güne artmıştır. Yeniliklere açık kaliteli müziğin yapıldığı dönemler kolay kolay unutulmasa gerek.

Hafızalarda yer ednmiş parçalar, gruplar ve kaliteli müzik derken günümüzün hastalığı derecesinde ilerleyen pop müzik sevdası şüphesiz en üzücü olanı. Kaliteli müziği adeta cımbız ile kalabalığın içinden çekip aldığımız günümüzde, geçmişte nirvanasını yaşamış, dönem insanlarınca “Anadolu’nun The Beatles’ı” diyebilecekleri kadar başarılı olmuş grupları sizler için derledik.

21. Peron

21.Peron, 11 Temmuz 1973’te saat 11’de, Konak 11 numaralı otobüs durağında, grup üyeleri Alp Gültekin (viyola), Seyhan Eriş (gitar),Halil Yıldırım (davul), Andreas Wildermann (piyano), Aron Şerez (bas) ve Haluk Öztekin’in (gitar) buluşmasıyla kurulan müzik grubudur.

Mavi Çocuklar

70’lerin bir diğer gruplarından olan Mavi Çocuklar ise Türk müziğine ska ile yön vermiş unutulmazlardan… Hürriyet gazetesinin düzenlediği, Altın Mikrofon yarışmasını 1967 yılında kazanan grup. Grubun “tırtıl” lakaplı yaratıcı davulcusu “madem Develi Daylar diye şarkı ile birinci olduk o zaman Bakırköy tanıtım konserlerinde -çek deveci develeri- şarkı sözüyle alakalı olarak tahta bir deve getirtelim” demiştir ve gruba bu fikrini kabul ettirdikten sonra 1940 model bir Cadillac taksinin üzerine bağladıkları tahtadan deveyi konser performansları sırasında sahneye alırlar, böylelikle mavi çocukların simgesi haline gelir.

Kardaşlar

Kardaşlar 1970’lerde etkin olan bir Türk rock grubu. Cem Karaca, Ersen Dinleten ve Selda Bağcan gibi isimlere eşlik etmişlerdir. Anadolu türkülerine odaklanmayı seçen grup “Kardeşler” olarak seçtikleri adı, daha Anadolu’ya özgür olsun diye Kardaşlar yapmıştır.

3 Hürel

3 Hürel veya 3 Hür-El, Onur, Haldun ve Feridun Hürel kardeşler tarafından 1970 yılında Trabzon’da kurulan Anadolu rock grubu. İlk isimleri Yankılar’dır.  Ancak Yankılar isminin daha önce başka bir grup tarafından kullanıldığını öğrenince isimlerini İstanbul Dörtlüsü olarak değiştirirler. Son olarak 3 Hürel’de karar kılınan grup birçok başarılı şarkıya imza atmıştır.

Kaygısızlar

Kaygısızlar 1960’larda müzik yapan bir Türk rock grubudur. Solo ve Barış Manço ile yaptığı çalışmalarla tanınan grup üyelerinden Mazhar Alanson ve Fuat Güner daha sonra MFÖ grubunu kurmuşlardır.

İpucu Beşlisi

İpucu Beşlisi 1970’lerin sonunda solo olarak ve Seyyal Taner ile müzik yapan funk grubudur. Grubun yaptığı bazı İngilizce parçalar İzzet Öz‘ün televizyonda yaptığı bir yarışmada bulmaca olarak soruldu. Herkes yabancı grup isimlerini tahmin edip grubu bulamayınca grubun adı “İpucu Beşlisi” kalır. Grup 1976’da “Heyecanlı / Hop Otur, Hop Kalk” adında tek bir 45’lik çıkardı.

Mavi Işıklar

Beatles’ın Türkiye şubesi olarak değerlendirilen Mavi Işıklar İstanbul Erkek Lisesi Vokal Grubunun köklerinden yeşerdi. Mavi Işıklar, Türk rock müzik grubu, 7 Eylül 1964 tarihinde kurulmuştur. Grup Çetin ve Metin Yavuzdoğan kardeşler, Nejat Toksoy, Cihat Günaydın ve Zamir Manisa’dan oluşuyordu.

Grup Bunalım

İsim babasının Bülent Ortaçgil ve prodüktörlüğünü Cem Karaca‘nın yaptığı grup, döneminde yapılması zor şarkılara imza atmış, 60’ların sonlarında farklı bir soluk olmuş, usta gitarist Aydın Çakus‘un grubu.

Meteorlar

Murat Ses ve Aziz Azmet‘in ilk grubu olan Meteorlar, 70’lerde hayatına devam eden grup  The Four Pennies’in “A place where no one goes” adli parçasının coverı ile hafızalara kazınmıştır.

Moğollar

Moğollar, 1967 yılında İstanbul’da kurulmuş Türk rock müziği grubu. Murat Ses ve Aziz Azmet tarafından kurulan grup 1960’lı ve 1970’li yıllarda çıkardıkları albümlerle büyük başarı sağladılar ve Anadolu rock müziğinin de gelişmesinde önemli bir yer edinmiş unutulmaz gruplar arasında.

Daha fazla müzik grubu için: Anatolian Rock Revival Project
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
12

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here