20 Ağustos 1974 Vicenza-İtalya doğumlu ABD’li aktris, kariyeri boyunca birçok filmde rol almıştır. Oynadığı filmler oldukça konuşulmuş ve milyonlarca kişi tarafından izlenmiştir. Işıldayan yüzüyle Adams, hem zeki hem masum karakterlere aynı inanılırlıkla hayat veriyor. Drop Dead Gorgeous isimli komedi filmiyle kariyerine başlamıştır.

Cruel Intentions 2 (2000), Catch Me If You Can (2002) ve Talladega Nights (2006) gibi filmlerde rol almıştır. Junebug filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Bağımsız Ruh Ödülleri ve Broadcast Film Critics Association Awards kazanmış; Satellite , Screen Actors Guild ve Oscar’a aday gösterilmiştir. Ayrıca Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanmıştır. Man of Steel, Her, American Hustle, Big Eyes, Batman v Superman: Dawn of Justice gibi önemli filmlerde yer aldıktan sonra, 2016 yılının ses getiren iki yapımı Arrival ve Nocturnal Animals’da başrol olarak yer aldı.

Big Eyes

Eşi ve kızıyla birlikte sıradan bir hayat süren Margaret Ulbrich (Amy Adams), bu hayata daha fazla dayanamayarak kızıyla birlikte San Francisco’ya kaçar. Burada hayatta kalabilmek için tek şansı, resim yeteneğini kullanarak sokaklarda yaptığı resimleri satmaktır. Bu sırada bir başka sokak ressamı, karizmatik Walter Keane ile (Christoph Waltz) tanışır. Kısa sürede evlenirler ve Margaret, Keane olarak anılmaya başlar. Margaret’ın kızından esinlenerek yaptığı büyük gözlü çocuk resimleri büyük ilgi görmeye başlar, ancak bu başarının kaymağını Walter yemektedir. Walter, eşsiz ikna yeteneği ve insan ilişkilerindeki başarısıyla Margaret’ın resimlerini kendi adıyla bir marka haline getirir. Margaret bu oyuna kızının geleceği için katlanmak durumundadır. Fakat daha sonra bununla güçlü bir şekilde mücadele edecektir. Tim Burton’un yönetmenliğini yaptığı film oldukça sanatsal ve ustaca işlenmiştir. Filmde kullanılan tablolar insanları büyülüyor, Amy Adams’ın oyuncluğu ise üstüne cila oluyor. Ayrıca film gerçek bir hikayeyi ele alıyor. Lana Del Rey’in film için yaptığı Big Eyes şarkısı da oldukça başarılıdır.

Junebug

Amy Adams, ismini 2005’te ona Sundance’de ödül getiren Junebug filmiyle duyurdu. Masum, duyarlı ve hamile Ashley Johnsten rolü, ona en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar adaylığı da getirdi. Ashley’nin saf görünüşünün altında derinlik ve bilgelik yatar. Adams, onun tecrübesizliğine rağmen kendince dünyayı tanıdığını bize hissettiriyor. Üstelik filmin yıldızı olmayı da başarıyor.

Doubt

Bizce Doubt, oyuncunun en güzel filmlerinden biridir. Elbette, Meryl Streep’in efsane oyunculuğunun katkısını da göz ardı etmemek gerekir. Adams’ın ustalıkla oynadığı Doubt/Şüphe oyuncuya ikinci Oscar adaylığını getirmiştir. Adams filmde Rahip Flynn ile genç bir çocuğa ilişkin şüphelerini kuralcı başrahibe Aloysius’a açan genç rahibe James’i canlandırıyor. Rahibe James’in iki arada bir derede kalışını seyirciye yansıtıyor. Bastırılmışlığının karakterde yarattığı tecrit edilme ve tuzağa düşme duygusunu başarıyla sergiliyor. Ayrıca Meryl Streep ile beraber daha sonra da Julie&Julia’da oynamıştır.

Nocturnal Animals

Zengin, ancak özel hayatında sorunlar yaşayan sanat galerisi sahibi Susan Morrow (Amy Adams), 20 yıl önce acımasızca terkettiği eski eşi Edward Sheffield’dan (Jake Gyllenhaal) yazdığı romanın taslağını alır. Roman hem Susan’a adanmıştır hem de Edward’ın Susan’a taktığı lakaptan yola çıkılarak Gece Hayvanları adını almıştır. Susan kitabı okudukça kendi hayatını ve Edward’la ilişkisini tekrar sorgulayacak ve yaptığı hatalarla yüzleşecektir.
Gece Hayvanları filmi 73. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

The Fighter

Bütün oyuncuların kusursuz performanslar sergilediği filmin iki kadın oyuncusu da Oscar’a aday gösterilmiş, ödülü Melissa Leo almıştır. Kimi eleştirmenler, Adams’ın performansını daha incelikli buldu. Aktris, boksör Micky’nin ateşli sevgilisi Charlene de hem kimseden geri kalmıyor hem de filme gereken dengeyi sağlıyor. Özellikle Gail’i karşısına aldığı ve yedi kız kardeşe meydan okuduğu o sahnede muhteşem bir oyunculuk sergiliyor.

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Film iyi bir komedi örneğidir ama Adams’ın Amelia Earheart olarak kadraja her girişinde daha da iyi bir komedi olmuştur. Adams müzeye hayat katıyor, bu devam filmini keyifle izlenir hale getiriyor. Oyuncunun parlayan star ışığı adeta tüm gözleri kendi üzerine çekiyor.

The Master

Amy Adams, Phillip Seymour Hoffman’la The Master’da üçüncü kez bir araya gelmiştir. Oscar’a da dördüncü kez aday olmuştur. Dini lider bir kocanın itaatkar eşi Peggy Dodd da yeterince uysal, arka planda kalmayı tercih eden bir karakter. Ancak kaygılanınca kontrolü ele alıyor. Adams’ın zor bir mastürbasyon sahnesine hakimiyeti gözlerden kaçmamış ve büyük ses getirmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here