Amerika Birleşik Devletleri, geçmişten günümüze kadar devam eden tarihi sürecin pek çok noktasında dünya siyasetine yön vermeyi başardı. Özellikle I. ve II. Dünya Savaşı’nda elde edilen büyük zaferlerin, ülkenin bu konuma yükselmesinde çok önemli bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak pek tabii ki sadece savaş ile değil; ekonomi, sinema ve teknoloji alanlarında ulaştığı seviyeyle de her geçen gün gücüne güç katmaya devam ediyor. Ortadoğu’daki küçük devletlerin iç işlerine yaptığı müdahaleler ve uluslararası arenada sergilediği güç gösterileri, onun her zaman için dünyanın bir numaralı aktörü gibi davrandığını kanıtlıyor bizlere. Bu yazımızda Amerika’nın derinliklerine inecek ve yakın tarihini inceleyerek kendisinden neden Sam Amca (Uncle Sam) diye bahsedildiğini açıklamaya çalışacağız. Bakalım “Sam Amca’nın dediği olur” kalıbı nereden geliyormuş?

New York eyaletinin Troy şehrinde ikamet eden 1767 doğumlu Samuel Wilson isimli iş adamı, zengin bir et toptancısı olarak tanınır. İşleri de gayet yolundadır. Ancak 1812 yılına gelindiğinde, Amerika Birleşik Devletleri ile Büyük Britanya Krallığı – Kızılderili ittifakı arasında şiddetli bir savaş patlak verir. Kendi tüccarlarının Britanya Kraliyet Donanması’na zorla asker olarak alınması nedeniyle Amerika bu duruma büyük bir tepki gösterecek ve savaş nedeni sayacaktır. Ayrıca Britanya Krallığı’nın durmaksızın Kızılderililere destek vermesi de bardağı taşıran son damla olmuştur.

Samuel Wilson

Yaklaşık 3 yıl sürecek olan savaş esnasında Samuel Wilson, Amerikan ordusuna levazım müfettişi olarak atanır. Askerler için toplanan etleri teftiş etmesi ve üzerlerine “EA-US” damgasını basması istenir ondan. Burada yer alan “EA” tedarikçi Elbert Anderson’ın kısaltmasını simgeliyordu. “US” ise alıcı olan Birleşik Devletleri’n kısaltılmış hali idi. Fakat askerlere US’nin anlamı sorulduğunda, aralarında bir espri geliştirerek müfettişin adıyla beraber “Uncle Sam” demeye başladılar ve zamanla bu lakap bütün Amerikan ordusunda yayıldı. Artık et paketlerini gören herkes “Uncle Sam” diyerek işi mizaha döküyordu.

Karşılıklı saldırılarla devam eden savaş, 1815 yılında imzalanan Gent Antlaşması ile sona erdi. Taraflar işgal ettikleri yerlerden geri çekildiler ve sınırlar aynen eski haliyle kabul edilerek tekrar yürürlüğe girdi. Bu arada Sam Amca da hızla ünleniyordu. Savaş yıllarından sonra 1832’de Amerika bayrağındaki yıldızlarla beraber çeşitli karikatürleri yayınlanmaya başladı. Devam eden süreçte ise şöhreti daha da büyüyecek ve Amerika’dan bahsedilirken Sam Amca kalıbı sıklıkla kullanılacaktı. Fakat efsaneye adını veren Samuel Wilson, 1854 yılında hayatını kaybetti.

Takvimler 1870 tarihini gösterdiğinde ABD’li sanatçı Thomas Nast, Uncle Sam figürüne son şeklini verdi. Daha sonraki yıllarda ise özellikle I. Dünya Savaşı’na asker toplayabilmek için hazırlanan afişlerde fazlasıyla kullanıldı Sam Amca. Uzun beyaz saçlı, fraklı, yelekli, çizgili pantolonlu ve uzun şapkalı olarak tasvir edilen yaşlı adam resminin altında; “I Want You (Seni İstiyorum)” yazıyordu.

İşte aynı afiş, II. Dünya Savaşı’nın yaşandığı o katliam dolu yıllarda da propaganda aracı olarak kullanılacak ve günümüzde tam anlamıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi haline gelecekti.

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here