Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kurulmuş olduğu yıllarda, bu yeni devletin etkisi tüm dünyada yankı bulmuş ve Mustafa Kemal Atatürk’ün şöhreti, okyanus aşırı bir ülke olan Amerika’da bir çocuğun bile dikkatini çekmişti. Ona karşı o kadar merak ve ilgi duyuyordu ki tüm duygularını anlatan bir mektupla ona seslenmek istedi. O çocuğun adı Curtis Lafrance’ydi..

Günlerden 28 Ekim 1923’dü ve Lafrance “Gazi Mustafa Kemal Paşa, Angora, Türkiye… Sayın efendim, ben 10 yaşında Amerikalı bir çocuğum, Türkiye ve yeni hükümetine büyük ilgi duyuyorum. Siz ve Bayan Kemal hakkında bir röportaj okudum. Türkiye hakkında bir defterim var. Şimdiden siz ve Bayan Kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. Lütfen bir Amerikalı çocuğa küçük bir not ve imzalı fotoğrafınızı gönderin. Bir gün Türkiye’yi görebileceğimi umut ediyorum, saygılarımla, Curtis LaFrance.” diyerek bitirdi cümlelerini ve tüm ümidiyle mektubu 9.000 km uzaklıkta olan Atatürk’e yolladı.

27 Kasım’da eline ulaşan bu mektubu okurken Atatürk çok duygulanmış ve çok uzaklarda olan bu çocuğa cevap verme ihtiyacında bulunmuştu. Ve şu cümlelerle başladı yazısına;

“Bay Curtis Lafrance, mektubunuzu aldım. Türk yurdu hakkındaki ilgi ve iyi dileklerinize teşekkür ederim. isteğiniz üzere bir fotoğrafımı gönderiyorum. Amerika’nın zeki ve çalışkan çocuklarına biricik öğüdüm; Türkler hakkında her işittiklerine gerçekmiş gibi bakmayıp, kanılarını bilimsel ve esaslı incelemelere dayandırmaya önem vermelidir. Başarılar ve mutluluklar dilerim, Türkiye reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal.”

Bu mektup Atatürk tarafından batılı devlete gönderilen ilk mektuptu. Atatürk; Tarihimizin en zorlu dönemlerinden birinde Amerikalı küçük bir çocuğu ciddiye almış ve cevap yazmıştı. Mektup ingilizceye çevrilerek aslıyla beraber Curtis Lafrance’ye yollandı.

Bu mektuplaşma ise 1998 yılında ortaya çıktı. Mektuplar ise Curtis La France tarafından Anıtkabir müzesine bağışlandı.

Lafrance bir röportajında; “O zaman çok sevindim tabii ama hadisenin önemini yıllar sonra idrak ettim. Yaşım ilerledikçe heyecanım çoğaldı. Okuyup Atatürk’ün kim olduğunu anlayınca hayranlığım arttı. Ne kadar şanslı olduğumu çok sonraları anladım” demiştir.

Curtis ise Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 2012’nin 10 kasımında hayata gözlerini yumdu.

Aynı zamanda bu olayla alakalı olarak çekilmiş bir kısa film de bulunmaktadır;

http://https://www.youtube.com/watch?v=4rkyKhS5dpc

kaynak; 1,2

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here