Amerika ile Çin arasında ticari anlamda yaşanan çatışmada en ağır çatışma sanıyoruz ki en çok teknoloji tarafını etkiledi. Öncelikle ham madde satışı gibi durumlar ile ekonomik başlayan çatışma malum ham maddelerin teknolojik araçlar/ürünler için önemli olmasıyla ilk kıvılcımlarını yaktı. Sonrasında ABD içinde ZTE, Huawei gibi şirketlerin telefonlarının izinsiz dinleme gibi durumları açığa çıkmıştı. Bu durumu Apple’ın Çin’de üretilen telefonlarının içinde özel çiplerin bulunduğu fark edilmesi takip etti.

Bu durumlar ABD ile Çin arasındaki gerginliği epey arttırdı. ABD Devlet çalışanlarının Çinli markaları kullanmasını yasakladı hatta ZTE’nin, ABD’de bir süre satışı yasaklandı. Sonrasında kaldırılsa bile Devlet çalışanlarının kullanmaması gereken telefon markaları listesinde kendine yer buldu.

Bu durumu Çin karşılıksız bırakmadı ve Çin’deki şirketler Çinli markaların kullanılması konusunda çalışanlarına baskı yapmaya başladı. Bu konuda en çok tavsiye ettikleri marka ise ABD tarafından en çok baskıya maruz kalmış olan Huawei. Ayrıca baskı sadece bu Çinli markaların kullanılması istenmesi seviyesinde değil başta Apple olmak üzere Motorola hatta General Mobile’ın(Sahibi Türk olsa bile şirket ABD’nin) dahil olduğu telefonların kullanılmasına ceza getiren şirketler kendini gösterdi.

ABD devletinden en çok baskıya maruz kalan bir diğer şirket ise Apple. Apple’ın maruz bırakıldığı baskının sebebi ise Apple’ın Çin’de yer alan fabrikaları. Çin’de üretilen telefonlar ile Apple, Çin ekonomisine katkı sağlıyordu. ABD derhal fabrikaları kapatmasını hatta ABD’de fabrika açmasını istedi.

Apple, ABD Devletinin istediğini kısmen yerine getirmeye başladı. Apple, Çin’de yer alan ve Foxconn’un birleştirme işlemini yaptığı fabrikalarını 2019 yılında kapatacağını açıkladı ancak yerine açacağı fabrikaların yeri ne yazık ki ABD değil Hindistan. ABD içinde fabrika açmanın Apple için bazı ekonomik yükleri bulunuyor. Örneğin çalışanlar için ödenecek ücret ABD’de açılmış bir fabrika için çok yüksek. Ancak aynı çalışan miktarına sahip bir fabrika için Apple, Hindistan’da çalışan kişilere çok daha az masraf ödeyecek. Apple’ın Hindistan hamlesinden sonra karşımıza başka neler çıkacak ve bu çatışmalar diğer ülkeleri nasıl etkileyecek bekleyip göreceğiz.

Kaynaklar: 1 , 2 , 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here