Amerika Birleşik Devletleri 32. başkanı Franklin D. Roosevelt aynı zamanda ABD’de en uzun süre başkanlık yapan devlet insanıdır. ABD tarihinde Başkan Roosevelt dışında ikiden fazla başkanlığa seçilmiş biri yoktur. Roosevelt’in ölümünden sonra değiştirilen Amerika Birleşik Devletleri yasaları artık hiçbir başkanın 2 seferden fazla seçilmesine de imkan vermiyor. Ayrıca hakkında en çok yazı yazılan 100 insan listesinde ilk 20 sırada yer almaktadır. 2. Dünya Savaşı’nda önemli kararlar ile dünya tarihine geçmiştir. Bu sebepler Amerikalı başkanı dünya tarihinde önemli bir noktaya konumlandırmıştır.

32. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D. Roosevelt.

Amerikalı belgeselci ve film yapımcısı Julien Brayn, 1930’larda henüz ünü yeni yeni ortaya çıkmaya başlamışken başta Nazi Almanyası olmak üzere Avrupa’nın çoğu yerinde film ve belgeseller çekmeye başladı. Avrupa’nın o günlerde içinde bulunduğu siyasi ve sosyolojik yapısını kanıt niteliğini taşıyan bu filmler sonraki senelerde önemli tarihi belgeler olma statüsüne gelecekti. Julien Brayn’ın bu çalışmaları Mustafa Kemal Atatürk’ün dikkatini çekti ve Türkiye’ye özel bir davet aldı. Türkiye’ye gelip, çekimler yaptı. 13 Eylül 1936’da Florya Deniz Köşkü’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün denize girmesini ve aynı zamanda manevi evladı Ülkü Adatepe ile birlikte oynadığı kısımlarında yer aldığı bir belgesel çekti. Julien Bryan filmine Reborn Turkey adını verdi. 

Film kaydı yaparken Julien Bryan

Kısa bir süre sonra bu film 32. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D. Roosevelt tarafından izlendi ve başkanın yoğun ilgisini çekti. Bu filmde Mustafa Kemal Atatürk ve manevi kızının bulunduğu sahneler Amerikalı başkanı çok etkiledi. Ardından Nisan 1937’de Türkiye Cumhuriyeti kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’e özel bir mektup kaleme aldı. Mektupta görüntülerden çok etkilendiğini belirten Roosevelt, Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızına duyduğu sevgiyi özel olarak fark ettiğini belirti. Mektupta ayrıca Roosevelt’in Atatürk’ü Amerika Birleşik Devletleri’ne davet ettiği kısım dikkat çekmekte. 

Mustafa Kemal Atatürk manevi kızı Ülkü Adatepe ile birlikte.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D. Roosevelt’in Mustafa Kemal Atatürk’e yazdığı mektup: 

Roosevelt’in Atatürk’e gönderdi mektup gazete sayfalarında.

Azizim Bay Cumhur Başkanı, Ahiren Türkiye’de Bay Julien Bryan tarafından alınmış olan filmi, birkaç akşam evvel, Beyaz Saray’da seyrettim. Nispeten kısa bir zamanda meydana getirdiğiniz çok şayanı hayret hususatı görünce hissettiğim
şevk ve heyecanı size arz etmek istedim.

Kıymetli şahsiyetinizin, evinizde ve plajda küçük kızınızla  oynarken çekilmiş olan resimleri seyretmekle bilhassa bahtiyar oldum.

Bu sizin ve benim bir gün birbirimize mülaki olmak fırsatını bulacağımız ümidini, bende bir kat daha takviye etti.

Nadir olan istirahat zamanlarında, bana göndermek lütfunda bulunduğunuz Türk posta pulları koleksiyonunu seyretmekteyim. Bunlar üzerinde resmedilmiş olan manzaraları, bir gün, kendi gözlerimle görmeyi ümit ediyorum.

Samimi saygılar ve halisane temennilerimle.

“Vefakârınız  Franklin D. Roosevelt”

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here