Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Amélie Poulain’in Masalsı Kaderi filmi, özellikle Fransız sinemasında önemli bir yere sahip olduğu gibi aynı zamanda romantik komedi filmleri için de bir referans noktası haline gelmiştir. Elbette ki, bu filmi bu kadar özel kılan bir sürü unsur vardır, fakat bunlardan en önemlileri filmde kullanılan görsel ve işitsel uyaranlardır. Gerçek hayatta var olan yer dışında inşa edilen setler ve özel olarak hazırlanan kostümler görsel uyaranları harekete geçirirken filmin müziği işitsel uyaranları harekete geçirir. Herkesten farklı bir karaktere sahip olan Amélie’nin, çevresindeki insanların hayatlarını güzelleştirmeyi amaçlamasını anlatan bu filmde, bütün uyaranlar ahenk içindedir.

Amélie için hayata gülümseyen, insanlarla sosyalleşmeyi tercih eden ve hayata iyimserlikle bakan bir kızın hikayesi de diyebiliriz. Eksantrik bir ruhla ve kendi hayal dünyasıyla gerçek hayatı güzelleştirmek isteyen bu kızın karakteriyle filmin müzikleri, Amelie’nin hayal dünyasıyla mükemmel bir şekilde örtüşüyor.

Jean-Pierre Jeunet’in yönetmenliğini üstlendiği bu filmde yer alan müzikler, hayatı sempatik kahramanımız Amélie’nin gözlerinden görmemizi, anlamamızı ve hissetmemizi mümkün kılıyor.

Jean-Pierre Jeunet, filmin müziklerini yapması için “The Piano” filminin müziğini hazırlayan Michael Nyman’a bir teklif götürecekti. Ancak tesadüfen bir prodüksiyon asistanının Jeunet’te Yann Tiersen’in albümlerinden birini vermesiyle işin bütün akışı değişti. Bütün gün boyunca Tiersen’nin albümlerini dinleyen Jeunet sonunda Amélie’nin gözlerinden anlatılan Fransa’yı eşsiz parçalarla tamamlayacak kişiyi buldu. Tiersen bu albüm için her ne kadar piyano ve akordiyona ağırlık verse de banjo, bas gitar, vibrafon hatta bir bisiklet tekerleğinin dönüş sesini bile şarkılarında kullanmıştır. İşte dahiyane müzisyen Yann Tiersen’in favori soundtrack’lerinden Amélie.

 1. J’y Suis Jamais Allé
 2. Les Jours Tristes
 3. La Valse d’Amélie
 4. Comptine d’un autre été : L’aprés-midi
 5. La Noyée
 6. L’Autre valse d’Amélie
 7. Guilty
 8. À quai
 9. Le Moulin
 10. Pas si simple
 11. La Valse d’Amélie (Orkestra Versiyonu)
 12. La Valse des vieux os
 13. La Dispute
 14. Si tu n’étais pas là
 15. Soir de fête
 16. La Redécouverte
 17. Sur le fil
 18. La Banquet
 19. La Valse d’Amélie (Piyano Versiyonu)
 20. La Valse des monstres
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here