Konsol tarafında Nintendo Switch haricinde tam bir AMD hegomonyası mevcut. Sonraki nesillerde de bu böyle devam edecek gibi görünüyor. Üreticiler çalışmalara şimdiden başladı.

AMD’nin baştan tasarladığı ve işlemci pazarında yeniden ayağa kalkmasını sağlayan Zen mimarisi ve Ryzen işlemciler, henüz konsol tarafında yok. Döngüye yetişemediği için sonraki nesle kalan Ryzen teknolojisi yavaş yavaş çalışmalara başladı.

Yeni konsollarda AMD damgası!

Son nesil Xbox One X ve PS4 Pro konsollarında özelleştirilmiş Jaguar mimarisi kullanan AMD artık Zen mimarisinin avantajlarını bu tarafa aktarmanın zamanı geldiğine inanıyor. Sektörden gelen bilgilere göre AMD ve SonyPS 5 konsolu için proje üzerinde çalışıyor.

PlayStation yöneticisi John Kodera’nın PS4 konsolunun yaşam döngüsünün sonuna geldiğini ifade etmesinden sonra zaten PS5 için çalışmaların başladığı anlaşılmıştı. Bu hafta da AMD Ryzen teknolojisi üzerinde çalışan Sony mühendislerinin LinkedIn hesapları ortaya çıktı.

Yeni konsolda znver1 adında ilk nesil Ryzen mimarisi kullanılacağı belirtiliyor. Çıkış tarihi olarak 2020 sonrası düşünüldüğü için muhtemelen geliştirme aşamasında ilk nesil söz konusu iken nihai sürümde 7nm sürecindeki Zen 2 çekirdeğini temel alabilir. Bu da verimlilik tarafında önemli katkılar sağlayacaktır. Yine grafik tarafında da 7nm sürecindeki Vega mimarisi şaşırtıcı olmayacaktır.

Diğer taraftan yeni nesil Xbox konsolunda da aynı beklentiler mevcut. Dönemine göre yine 7nm sürecindeki Zen 2 ve Vega grafiklerini yeni konsolda görebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here