Rumen yönetmen Horatiu Malaele’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Nunta Muta; 2008 yılı, Romanya-Fransa-Lüksemburg ortak yapımı bir filmdir. Senaryosunda Horatiu Malaele’ye, Adrian Lustig‘in eşlik ettiği komedi/dram/tarih türündeki film, 1 saat 27 dakikadır. 

Türkçe’ye Sessiz Düğün olarak çevrilen filmin başrollerinde, Meda Andreea Victor ve Alexandru Potocean yer almaktadır.

1953 yılında Sovyetler Birliği dönemindeki bir Rumen kasabasının hikâyesini anlatan film; evlenmek için düğün hazırlıkları yapan Mara ve Iancu’nun, Stalin’in ölümüyle beraber gülmenin bile yasaklanması sonucu, bu önemli günlerini gizli ve sessiz bir şekilde, aileleri ve komşularıyla kutlama çabasını anlatıyor. Askerler tarafından düğünleri yasaklanan çift ve aileleri, bu sessiz düğünü en ince ayrıntısına kadar hesaplıyor. Kasaba halkının hep birlikte var gücüyle çalışıp özendiği bu düğün, kasabanın da kaderini belirliyor.

Film; yapılan fabrikaların haberini yapmaya giden bir haber ekibinin, birtakım gariplikler sezdiği kasabada, sadece kadınların yaşadığını farketmeleri sonucu meraklanması ve o dönem neler olduğunu bilen Gogonea Jr.ın durumu anlatmasıyla başlıyor.

Bir kasaba hikayesinin sıcaklığını doruklarına kadar hissettiren filmin, izleyiciyi saran bir hikayesi vardır. Komedi yönü yer yer Yeşilçam‘ın aile filmleri tadındadır. Absürt komedinin de sınırlarını zorlayan ve anlattığı dönemin komedi anlayışını da seyirciye yansıtan Nunta Muta, dram yönüyle de karşımıza çıkıyor.

Filmin dram yönü, absürt komedilerin can yakan ve izleyicisinin içine işleyen tarzına benzer bir yapıdadır. Filmin başında, gizem faktörünün de güzel kullanıldığını eklemek gerekir. Nunta Muta, sert ve değişik bir hikâye ile karşımıza çıkacağını hissettiriyor. Karakterlerin içinde kötülük olmadığını, hepsinin sıradan birer kasabalı olduğunu hissettiren film, aslında izleyici için drama yönünü beklenmedik derecede kuvvetlendiriyor. Tabii bu söylemden, filmin dram ağırlıklı bir komedi olduğunu çıkarmamak gerekir. Komedi ağırlıklı bir dram filmi demek daha doğru olur.

Oyunculukların ve müziklerin tadında olduğu film, canlı renkleriyle de ön plana çıkıyor. Mekan seçimi ve fakir kasaba hayatının da filmin dönemini yansıttığı söylenebilir. Geniş bir oyuncu kadrosuna sahip Nunta Muta, geri kalmış bir kasaba hayatını güzel yansıtmış. Günümüz filmlerinde sıradan bir kasaba halkının, adeta bir şehirliden daha lüks giyinir halde gösterildiğine şahit olabiliyoruz. Bu ironik durumun en önemli arkadaşı, özellikle Türk dizi ve filmlerinde aşırı fakir insanların, en az iki katlı müstakil evde yaşamasıdır herhalde.

Bunun dışında, filmin bir ideolojisi de var denebilir. Filmin, bir anti-Stalin filmi olarak nitelendirilmemesi gerektiğini söylemek lazım. Nunta Muta, anti-komünist ve aynı zamanda anti-kapitalist bir yapıya sahip. Baktığımız zaman, kendi halindeki kasabayı önce komünizm eziyor, sonra kapitalizm. Kendi halinde insanların, siyasi ve ekonomik ideolojiler altında mahvolan hayatlarına bakıyoruz. Bu film, bu konuda bir örnek teşkil ediyor.

Romanya sinemasının en önemli eserlerinden birisi olarak gösterilen Nunta Muta, kült olmaya aday diyebiliriz. Ödül sezonunda çok bir başarı elde edemese bile, az kişinin bildiği muhteşem filmler kategorisine çok rahat bir şekilde girebilir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here