Bilenleriniz vardır ama bir çoğunuz belki de bu ismi daha önce hiç duymadı. Şarkıları gecenizin sessizliğine, rüzgarın esintisine, belki mutlu olduğunuz o küçük anlara bile eşlik etmemiş olabilir ama henüz geç kalmış sayılmayız değil mi? Öyleyse sıkı durun. 90’lı yıllara müziğiyle yeni bir soluk getirmiş My Morning Jacket, 1998 yılında Louisville’de kurulan bir alternatif rock grubudur. Grubun adı, bir zamanlar öylece kenara atılmış bir ceket bulan grup lideri ve vokalisti Jim James’den geliyor. Kendini geliştirmeye yönelik yaptığı akustik şarkılar ve kurduğu bu ekip James için iyi bir çıkış noktası oldu.

Ayrıca çocukluğundan bu yana birbirini tanıyan arkadaşları barındıran bu ekipte, daha önce James’in kuzeni gitarist Johnny Quaid’de bulundu. Belki de onları bir araya getiren şey samimi arkadaşlık bağları olmuştur. Ne dersiniz? Sürükleyici ve eşsiz şarkılara sahip olduğunu düşündüğümüz bu grup, turne grubu olmanın saçma bilimsel bir deney olduğunu düşünüyor ve ekliyor:

”Çevremizdeki birçok yetenekli sanatçı sefalet içinde yaşıyor fakat kimsenin umrunda değil. Öte yandan albümleri milyonlar satan, özel jetlerde uçan insanlar var. Yaptıkları gerçek bir şeymiş gibi gözüküyor oysa hepsi pazarlama işi. Bu böyle lanet bir durum işte!“

Şarkılarının hayatı, masumiyeti, acıyı, hüznü ve aynı zamanda sevinci uyandırması müziğinin cazibesini oluşturuyor ve grubu gerçek bir grup haline getiriyor, sizin için derlediğimiz bu olağanüstü şarkılar da en büyük kanıtı bizce..

1. The Bear

1999 yılında çıkardıkları ilk albüm The Tennessee Fire Amerika’da küçük bir başarı yakalamıştı. Ancak Hollanda gibi bir yerde büyümesi bu tatlı ekibe de oldukça süpriz oldu. Albümün üçüncü şarkısı The Bear ise en sevdiklerimizden..

2. Dondante 

Dördüncü stüdyo albümü Zden bir başyapıt. Parça listesinde bulunan tüm şarkılar önceki albümlerindeki şarkılara göre daha kısa ve daha cazip müzikler sunuyor. Albümle birlikte sahnenin değişimi ve iki yeni üyenin eklenmesi, grubun sesinin dönüşümüne büyük katkıda bulundu.

3. Touch Me I’m Going To Scream Part II 

Evil Urges albümünün 2. şarkısıdır. Hani ilk seferde duyup defalarca kez bıkmadan dinlediğiniz şarkılar olur ya, işte bu şarkı o şarkı!

4. Librarian

Evil Urges (2008)

5. Lay Down

Grubun Z isimli albümünün 8. şarkısıdır. Bu albüm Rolling Stone dergisinin 2012 yılında hazırladığı Tüm Zamanların En Büyük 500 Albümü listesinde, 457 numarada yer aldı. Aynı dergide, 2000’li Yılların En İyi 100 Albümü ve Şimdiye Kadarki En Büyük 40 Albüm listesinde ise 31. sırada yer aldı.

6. I’m Amazed

“I’m amazed at what the people saying
I’m amazed by a divided nation
Like the middle of the earth
I get disrupted.”

7. Hopefully

2001 çıkışlı At Down albümünün umut dolu şarkısı. Parçada da dediği gibi:

“But I just want to see you safe again.
Hopefully it occurs to me. “

8. Rocket Man

Hatırlayanlarımız vardır belki. Californication dizisinin 3. sezon final sahnesinde duymuştuk bu şarkıyı. Bu kez de My Morning Jacket’den dinleyelim istedik.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here