Listenary ekibi olarak müzik piyasasında adını duyurmak için emek harcayan müzisyenlerimizi sizlere tanıtmak adına başladığımız #ListenaryKeşif yolunda, bugün sizlere keşfetmenizi istediğimiz Son Uçurtma ile röportaj yaptık. Aynı zamanda grubun müziklerine de yer verdiğimiz röportajımızı keyifle okumanız dileğiyle…

1. Öncelikle grup üyelerini tanıyarak başlamak istiyoruz.

Sercan Taş: Son Uçurtma, vokal ve gitarda ben (Sercan Taş), gitar ve geri vokalde Sercan İke, bas gitar ve geri vokalde Erencem Akça, klavyede James Taylor ve davulda Arman Fakhrzadeh‘den oluşuyor.

2. Bir araya nasıl geldiniz?

Sercan İke: Grubun temellerini 2008 yılının sonlarına doğru attık. O günlerde henüz lisede okurken Sercan Taş’la tanıştık. Sercan da bas gitar için çocukluk arkadaşı Eren Cem Akça’yı gruba dâhil edelim dedi ve dört kişilik ekibi kurmuş olduk. 2013 yılında davulcu arkadaşımız gruptan ayrılınca Arman aramıza katıldı. O günden beri de kemik kadromuz böyle devam ediyor. Konserlerde de tuşlu çalgılarda James Taylor arkadaşımız bize eşlik etmeye başladı.

3. Grubun ismine varma sürecini dinleyicilerinizle paylaşır mısınız?

Sercan İke: İlk kurulduğumuzdan bu yana birkaç isim değiştirdik. Fakat ilk EP albümümüzü yaparken ismimizde bizi anlatacağını düşündüğümüz bir şeyler bulmalıyız dedik. Bu süreçte albümümüzün prodüktörü Bijen Rahimi ve grup olarak çeşitli fikirler ortaya attık. En sonunda Son Uçurtma olmasına karar verdik. Onun da bizim için anlamı; bir çocuktaki umut gibi ne olursa olsun var olma biçimimizi ifade ediyor. Çocuk yaşlarımızda beslediğimiz umutların gerçekleşmesine olan inancımızdan, bu ismi kendimize yakıştırdık.

4. Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz?

Sercan Taş: Müziğimizde kullandığımız enstrümanlar ve vokal tarzımız ile alternatif müziği yakıştırıyoruz. Ancak tamamıyla bir kalıptan bahsetmek doğru olmaz. Yer yer blues riffleri, ya da son çıkardığımız şarkımız Soldu Yine gibi akustik, perdesiz gitar barındıran bir şarkıyla doğu müziğine daha yakın sesleri icra ettik. Bu nedenle çoğu tarzı barındıran bir müzikal altyapımız var. Ancak temel tarzımız alternatif rock.

5. Türkiye’deki müzik piyasasının sorunları olduğunu düşünüyor musunuz, neden?

Erencem Akça: Her işte olduğu gibi müzik de dijitalleşmekten çok etkilendi. Dijital ortam sadece üretim aşamasını değil mali işleyişi de ciddi bir şekilde etkiledi. Piyasanın karar verenlerinin bu değişime kulaklarını kapattığını, vizyonunu genişletemediğini düşünüyoruz. Sorunun cevabı bu cümlede saklı zaten; “piyasanın karar verenleri”.  En büyük problem budur.

6. En çok ilham aldığınız müzisyenler/ müzik grupları nelerdir diye sorsak nasıl cevaplarsınız?

Sercan İke: Erkan Oğur bu ülkedeki en değerli müzisyenlerden biri, onu dinlerken sürekli yeni şeyler keşfedebilirsiniz. Yine aynı şekilde Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok gibi isimler de ilham verici hepimiz için. Türkiye dışında Pink Floyd’un etkilemediği kimse yoktur sanırım. Beatles dinlemeyi severiz özellikle davulcumuz Arman sıkı bir Beatles hayranı.

Sercan Taş: David Gilmour, Ibrahim Maalouf. Ülkemizde de Duman’ın müziğini dikkatle takip edip inceliyorum.

7. En çok hangi müzisyenlerin coverlarını yapmaktan keyif alıyorsunuz?

Sercan Taş: Kendi şarkılarımız dışında, sahnede çalmaktan en çok keyif aldığımız Cem Karaca-Bu Son Olsun diyebiliriz.

8. İlham kaynağı olarak ele aldığınız bir yazar/şair var mı?

Sercan İke: Turgut Uyar’ı severek okurum. Onun bir şekilde içime işlediğini hissediyorum. Özellikle “Yokuş Yol’a” şiiri belki de en sevdiklerimden.

9. Son uçurtmanın en çok ilham aldığı eserler? (Sanatın her alanından olabilir)

Arman Fakhrzadeh: Kişisel olarak beni en çok etkileyen ve ilham veren sanat eseri olarak gördüğüm gruplardan biri de Guns N’ Roses bir şarkısını seçecek olursam o da November Rain olur.

Sercan İke: Müzikte Pink Floyd – Echoes, Erkan Oğur – Bir Sevda, Bülent Ortaçgil – Pencere Önü Çiçeği. Kitapta Hasan Ali Toptaş – Kuşlar Yasına Gider ve film olarak Kieslowski’nin Üç Renk trilojisi. Tüm bu eserler yaptığımız müziği elbette ki şekillendiriyordur.

Erencem Akça: Ben bu soruya cevap olarak Interstaller filmi ve yine o filmin müziklerini veririm.

Sercan Taş: Klasik müzik benim için olmazsa olmaz. Amadeus filminden çok etkilenmiştim. Film sayesinde Mozart eserleri dinlemeye başladım. Onun, üretirken neler düşündüğünü anlamaya çalışmak güzel ilham veriyor.

10. Sizin için müziğin tüm sanat dalları içerisindeki yeri nedir?

Sercan İke: Müzik diğer sanat dallarından farklı olarak ilk etapta sadece kulağa hitap eden bir tür. Tabii kliplendirilmesinden bahsetmiyorum orası farklı bir konu. Bu nedenle her müzik dinleyicisi için tek bir şarkının zihinlerinde farklı imgeler, çağrışımlar yaratmaması imkansız. Bu anlamda diğer sanat dallarından ayrılıyor.

Sercan Taş: Esasen bütün sanat dallarında olduğu gibi müziğin de farklı bir hayal kapısı var. Bir hayale kapılıp başka bir boyuta gidiyorsunuz hayatı orada hissediyorsunuz…

11. Ekip üyeleri, şu anda çalmakta olduğu çalgılar dışında bir enstrüman çalacak olsaydı bu neler olurdu?

Arman Fakhrzadeh (Davul): Ben davul dışında mızıka çalmak isterdim. Mızıka göründüğünden daha zor bir enstrüman.

Erencem Akça (Bas Gitar): Şu an çaldığım enstrümanın dışında davul çalmak isterdim.

Sercan Taş (Vokal-Gitar): Trompet çalmak isterdim. Hala da istiyorum. Sanırım 60 yaşına geldiğimde hala istiyor olacağım. 

Sercan İke (Gitar): Birçok enstrümanla ilgileniyorum aslında hali hazırda ancak tam anlamıyla bir enstrümanı iyi icra etmekten bahsediyorsanız bu trompet olurdu.

12. “Ev” dendiğinde aklınıza gelen ilk kelimeyi bizimle paylaşır mısınız?

Sercan İke: Yuva.

Sercan Taş: Sessizlik.

Arman Fakhrzadeh: Zonguldak.

Erencem Akça: Aile.

13. Son tekliniz “Soldu Yine”yi tek kelimeyle dinleyicilere açıklayın.

Sercan İke: Hüzün.

Sercan Taş: Rüya.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here