Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Gerek tarzlarıyla gerek müzikleriyle diğerlerinden ayrılan ve belli kitlelere hitap eden 5 Türk müzisyeni sizler için derledik.

1)O Uzaya Gidilecek: Gaye Su Akyol

1985 İstanbul doğumlu şarkıcı ve antropolog. Küçüklükten beri müzikle iç içe olan bu ‘’mistik’’ kadın alaturka ve rock’n roll’u harmanlayıp bize taptaze bir alternatif müzik sunuyor. Yazmaya, edebiyata ve şiire ilgisinde babası ünlü ressam Muzaffer Akyol’un etkisi olduğunu belirtiyor.

Şarkılarının sözleri genellikle kendisine ait ve uzay, bilim kurgu, gerçeküstülük ve aşk temalarını kapsıyor. Müziğinde 80’ler 90’lar tınılarını ve günümüz marjinalliğini hissettiriyor.

Hakkında The Guardian ve Financial Times gibi ünlü gazetelerde ‘’İstanbul’un yeni sesi’’ ifadesi kullanılmıştır.

Develerle Yaşıyorum(2014) ve Hologram İmparatorluğu(2016) adlarında iki albümü bulunan Gaye Su Akyol tam bir rakı kadını.

”Rakıyı sensiz içeyim diye
Köprüyü yalnız geçeyim diye
Küllenip biteyim diye
Sevdirdin kendini biliyorum”

2)Vapurların ve Sokakların Sesi: Evrencan Gündüz

2 Şubat 1996 doğumlu Evrencan Gündüz henüz 21 yaşında ve yaptığı coverlar ve şarkılarıyla şimdiden müzik piyasasında yerini hazırladı. Babası ünlü virtüöz ve gitarist Asım Can Gündüz’ün müziğe ilgisinde büyük etkisi olduğu aşikar.

14 yaşında gitar çalmayı internetten video izleyerek öğrendi ve 16 yaşında sokak müzisyenliğine başlayarak arkadaşlarıyla T-Blues isimli grubu kurdu.

Jazz ve Blues müziğe ilgi duyan Evrencan’ın idolleri ise Jimi Hendrix, BB King, Albert Collins ve James Brown.

”Sen hiçbir zaman düşünmezken
Ben uğraştım bir çare bulmaya”

3)Pijamalı Kahramanlar: Büyük Ev Ablukada

İsmi Turgut Uyar’ın bir şiirinden gelen, 2008 yılında piyasaya giren umutlu, acılı, eğlenceli, cezbedici, bizden bir müzik grubu.

Kayıtlarındaki ve konserlerindeki samimiyet ve sohbet havasıyla piyasaya ‘’aileden biri’’ gibi giren Büyük Ev Ablukada sahneye çoğu zaman pijamalarıyla çıkar ve dinleyiciye evinde İstanbul esintisi yaşatır.

Grup üyeleri; Canavar Banavar(vokal, akustik gitar), Afordisman Salihins(Gitar, Klavye), Bas Bariton(Bas gitar), Bentek Sizhepiniz(Elektronik gitar), Galvaniz Gelbiraz(Vokal), ve Gelicem Nerdesin(Davul) takma isimlerini kullanmaktadır.

Canavar Banavar Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü alan ünlü oyuncu Bartu Küçükçağlayan’dır.

Özgün müzik yapan grubun Full Faça(2012) ve Ay Şuram Hala Ağrıyo(2017) adlı iki albümü bulunmaktadır. Son albümlerinde elektronik müzik etkisini daha fazla hissetmemiz mümkün.

”Mutsuzum ama keyfim yerinde
Gel beraber diye değil
Karanlık artık hurda bir eşyadır ve
En güzel yerinde durur evin”

4)Haydar Waits: Can Gox

Gerçek adıyla Can Göksun 1976 doğumlu müzisyen. Günümüz Türkiye’sinde blues ve caz müziğin öncüsü.

2011 yılında ‘’Kaybedenler Kulübü’’ filmindeki müziğiyle ilgi çeken Gox, 2013 yılında ilk stüdyo albümü olan ‘’Yalnızım Ben’’ ile sağlam bir dinleyici kitlesine hitap etmeye başladı.

12 yıl boyunca müzikle ilgilenirken aynı anda bir holdingde müdür pozisyonuna kadar yükseldi, daha sonra seçimini müzikten yana kullandı. 16 yaşından beri farklı mekanlarda şarkı söyleyip, daha çok cover yapmayı tercih etmiştir. Bu konuda ‘’cover yapmaktan kurtulamam ben’’ demiştir.

”Erken bir son için hayatı sevmedim”

5)Akustik Kralı: Kaan Boşnak

1992’de İstanbul’da doğan şarkıcı ve söz yazarı. Kariyerine 2011’de Engin Sevik ile beraber kurduğu ‘’Yüzyüzeyken Konuşuruz’’ grubuyla adım attı.

Marmara Üniversitesi Edebiyat bölümünde okurken gruba Burak Güngörmüş(Bas) ve Can Kalyoncu(Davul) dahil oldu. Kaan Boşnak solo başladığı işe akustik performanslarla grup olarak devam ettikten sonra beraber ‘’Evdekilere Selam’’ albümünü çıkardılar. Sisteme, normale karşı çizgilerinden şaşmayan bu dörtlü kendilerini bağımsız sanatçı olarak görmeyi tercih ediyor.

”Ben mi öleyim yoksa ateş edecek misin?”

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here