Gerçek adı Ella Marija Lani Yelich-O’Connor olan Lorde, 7 Kasım 1996′ da Yeni Zelanda’da dünyaya geldi.

lorde ile ilgili görsel sonucu

Anne tarafından Hırvat, baba tarafından İrlanda kökenli olan Lorde, çocukluğu boyunca fakir bir yaşam sürdü. Beş yaşındayken bir arkadaşıyla birlikte katıldığı bir drama kulübünde şarkıcılığa olan ilgisi keşfedilen Lorde, daha sonraları Universal Music Group‘la bir anlaşma imzalayarak profesyonel müzik kariyerine ilk adımı attı.

lorde the love club ep ile ilgili görsel sonucu

The Love Club adındaki ilk mini albümünü 16 yaşında SoundCloud üzerinden ücretsiz yayınladıktan sonra 60 binin üzerinde indirilme gerçekleşince plak şirketi Mart 2013’de bu mini albümü satışa sundu. Albüm Avustralya ve Yeni Zelanda’da çok ilgi gördü, müzik listelerinde ikinci sıraya kadar çıkma imkanı buldu.

Ancak Lorde’u bugün ki konumuna getiren, onu tüm dünyanın tanımasını sağlayan şey bu mini albümden aynı yılın haziran ayında çıkardığı ilk tekli olan Royals‘tı. Şarkı dünya çapında muazzam bir hit haline geldi, Billboard Hot 100‘de üst üste 9 hafta zirvede kaldı. Lorde bunu 1987’den beri başaran en genç şarkıcıydı.

Ayrıca bu mükemmel şarkı, ona Yılın Şarkısı ve En İyi Pop Performansı dallarında iki de Grammy kazandırdı.

pure heroine ile ilgili görsel sonucu

Eylül 2013’te ilk stüdyo albümü Pure Heronie‘yi yayınlayan Lorde, bu albümden çıkardığı Team, Tennis Court gibi teklilerle müzik otoriteleri tarafından oldukça olumlu eleştiriler aldı ve müzik endüstrisindeki yerini sağlamlaştırdı. Ona bir de Grammy adaylığı kazandıran albüm, listelerde de iyi bir başarı gösterdi.

Müzik dünyasındaki olaylardan uzak duran genç şarkıcı Tennis Court ile ilgili : “Müzik endüstrisine bir göz attıktan sonra Tennis Court şarkımı yazdım ve insanların ne kadar yüzeysel olabileceğini ve tüm bu cepheleri nasıl şekillendirdiğimizin farkına vardım. Bir şarkıcı olarak herhangi bir şey hakkında çok hevesli olmak asla güzel görünmüyor, ancak ben oldukça açık sözlü davranıyorum. Nasıl hissettiğimi engelleyemem sadece söylebilirim, bu da beni zor duruma düşürebilir” açıklamasını yaptı.

yellow flicker beat ile ilgili görsel sonucu

İlerleyen zamanlarda The Hunger Games: Mockingjay filmi için Yellow Flicker Beat isimli bir şarkı kaydeden Lorde bu şarkıyla bir Golden Globe adaylığı aldı. Aynı yıl Disclosure’un Magnet şarkısına da eşlik etti.

Çok geçmeden ikinci albümü için hazırlıklara başlayan Lorde, o süre zarfında şu konuşmayı yapıyor.

Pure Heronie’yi yazmak gençliğimin ihtişamının kutsallığını kabul etmekti, bir parçamın asla ölmemesi için onu sonsuza dek ışıklar içinde saklamaktı. Şimdi ki ise gelecek şeylerle ilgili..Parti başlamak üzere. Size yeni dünyayı göstermek için hazırım.

 

Söylediği bu sözün dışına çıkmayan Lorde önceki albümünden daha renkli bir tarzda olan yeni albümü Melodrama‘yı 16 Haziran 2017’de hayranlarıyla buluşturdu.

11 şarkıdan oluşan albümün çıkış parçası Green Light o kadar beğenildi ki Billboard tarafından 2017 yazının en iyi şarkılarından biri olarak gösterildi.

Lorde albüm tanıtımına bir parçalanma itirafı olarak görülen piyano eşliğinde yalın bir sesle söylediği Liability şarkısıyla devam etti. Perfect Places şarkısını da üçüncü tekli olarak yayınlayan genç şarkıcı, Sober şarkısını da yayınladıktan sonra Melodrama çağını kapattı.

lorde queen of alternative ile ilgili görsel sonucu

Billboard’ın “Altenatif Müziğin Yeni Kraliçesi” olarak kapağına taşıdığı Lorde, sadece sanatıyla gündeme gelmesiyle hayran kitlesini günden güne artıran bir şarkıcı. Grammy’i kazanan en genç on sanatçıdan biri olan Lorde’nin ilham aldığı kişiler arasında Kanye West ilk sıralarda. Sahne adının neden Lorde olduğu konusuna gelince asillere ve aristokrasiye büyük bir hayranlığının olduğunu söyleyen şarkıcı, Lord’un çok maskülen kalmasından dolayı sonuna e harfi ekleyerek ismin daha feminen olmasını sağlamış ve bunu sahne adı olarak seçmiş.

lorde ile ilgili görsel sonucu

 

Son olarak yeni albümünün 10 yıl içinde yayınlanabileceğini söyleyen Lorde, bu açıklamasıyla hayranlarını biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da yaptığı işbirlikleriyle, kendini bozmayan duruşuyla, duyarlı davranışlarıyla daha bu genç yaşında uzun yıllar unutulmayacak bir şarkıcı olma yolunda hızla ilerliyor.

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here