Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
42

Oyunları fantastik dünyalara erişmek için araladığımız bir kapı olarak görürüz. Çok sevdiğimiz hikaye içinde hikayesini içselleştirdiğimiz kahramanlarla doludur bu dünya. Belki bir kaçış, belki de insanlığın varoluşundan beri süregelen güç mekanizmasını en üst seviyede kullanma güdüsünü biraz olsun törpüleme özelliğine de sahiptir. Günlere, gecelere ya da zamansızlıkta belleğimize işleyen oyunlar ve onların müzikleri yazının konusunu oluşturacaktır.

1. Super Mario

Eskinin özlemi ile aklımıza ilk gelen Süper Mario‘nun bir prensesi kurtarma macerasında ona eşlik eden müziği unutması imkansız.

Mario bıyıklarını da yanına alarak türlü maceraların içine giriyor. Prenses her zaman kurtarılması gereken bir birey olarak karşımıza masallardan ziyade burada da çıkıyor. Çocukluk masallarımızın konsepti ile bu kadar uyuşması belki de, Mario amcayı böylesine içselleştirmemizin sebebi olabilir. Oyun müziğinin bestecisi 1963 doğumlu Koji Kondo‘nun ilk çalışması Punch Out olsa da onu hep Mario ile hatırlayacağız.

2. The Sims

The Sims, gerçeklikle bağını güçlü tutan bir oyun. O dünyanın içinde kendine bir karakter oluşturma ve onun hayatına hükmetme imkanı sağlıyor.

Öyle ki karakterin cinsel birleşimi bile gerçeklikten bağını koparmadan ama bulanıklaştırılmış içerikte merak edilen bir özellikti. Oyunun birçok farlı sahnesi, bölümü ve versiyonu olduğu için uzun bir liste karşılıyor bizi. Marc Russo, Jerry Martin, Dix Bruce, Kirk Casey adlı bestecilerin oyunda kulağımızda yer eden şarkılarını üstte geniş bir liste halinde bulabilirsiniz. Piyano tınılarının oldukça gerçek ve analog olduğunu aktarmak gerekli, bu minvalde bir oyun için en iyi seçim gerçek hayatta duyduğumuz seslerin benzerleri olacaktı, öyle de oldu.

3. World Of Warcraft

Londra Filarmoni Orkestrası’ nın 2011 yılında yaptığı çalışmalar, tam da konumuz olan oyun müziklerini kapsıyordu.

2011 yılındaki çalışmasında çeşitli oyun ve temalarına yer veren orkestra World Warcraft için performe ettiği soundtrack’te müzikal derinliği es geçmek mümkün değil.

4. Diablo

Gitar tınıları ile sadece oyuncu kitlesini etkilemedi. Matt Uelman tarafından bestelenen oyunun müziği, 2007 yılında muhteşem bir canlı performansla Diablo II‘nin tanıtımını yapmak için kullanılmıştı.

Oyunların tartışılmaz bir şekilde ruhumuzu ayaklandıran ve alternatif bir evrende var olmamızı mümkün kılan müzikleri ile hikayeyi alıp başka bir yöne götürmesi büyüleyici.

5. Skyrim

Müzikalite ve coşkuyu içinde barındıran soundtrack, Jeremy Solue tarafından bestelenmiştir. Harry Potter için bestelediği eserlerin olduğunu belirtmeden geçmek istemeyiz. Senfonik tınıların oyun dünyasına böylesine yakıştığını ve o evrenin insan beyninde birçok katmanı yaratmasına, öyküyü tinselleştirerek sunmasına yardımcı olduğunu dinlediğinizde hissedeceksiniz.

6. God Of War

Müzik sanatının insan ruhunu ele geçiren doğası olmasaydı, insanlık böylesine gelişmeleri yaşıyor olamazdı diye düşünmeden kendini alamıyor insan. Öte yandan oynadığımız oyunlar bizim için bir kaçış noktası, deşarj unsuru ve keyif aracı olsa da müziksiz bir oyunun zihnimize işlemesi pek de mümkün olmazdı.

7. Assassin’s Creed

Tanıdık bir ses Wookid, Iron şarkısı için en iyi seçim Assassin’s Creed olmuş gibi duruyor. Yorumu burada okuyucuya bıraksak da, grafiklerin tüyler ürpertici olması, müzikle ne kadar da iyi bir iletişim içerisinde olduğu dikkate değer.

8. FIFA 19

Klasiklerden bahsederken Fifa’yı es geçmek pek de mümkün değil. Tüm dünyayı peşinden sürükleyen oyun olan futbol, bu yüzden toplumların en iyi uyuşturucusu olarak da tanımlanmış olabilir. Futbol yalnız bir spor değil, aynı zamanda içinde birçok alt kültürü barındırıyor, bireylerin seçtiği taraftar kimlikleri hayatta nasıl adım atacaklarını, söylemlerini bile etkiliyor. Çalma listesinde son dönemlerde adından sıkça bahsettiren ve inanıyorum ki bu çalışma ile hedef kitlesini genişleten elektronik müzik sahnesinin başarılı ismi Peggy Gou‘da var.

9. GTA San Andreas

Size Los Santos radyosundan sesleniyoruz… Müzikle iç içe geçmiş bir oyun olması su götürmez bir gerçek. Karakterin günlük hayatında, her bindiği arabada çınlayan müziğe kendini kaptırarak keskin virajlara sert girmemek imkansız. Neyse ki PGGOMOY  yazarak muhteşem sürüş hilesi yapabiliyoruz. Bu hile arka planda müzikle keyifli sürüş sağlamak için gibi durmuyor mu?

10. Heavy Rain

11. Super Street Fight

12. Battlefield

Yaşadığımız zamanın tümüyle dışına çıkarken ya da gerçeğe yakın simülasyonlarla yeni sanal deneyimler kazanırken, müzik sanatını dışarıda tutmak imkansız. Müzik sanatı insanlığın deviniminde ateşleyici rol oynar ve yol piksellerden de oluşsa, en iyi yol arkadaşı olur. Yazı konusu bağlamında oyun tarihinde en iyi örnekleri sunmaya çalıştık, konu derin ve örnekler alabildiğine geniş. Fikrinize düşen başka bir oyunun müziğini açıp dinleme ihtimalinizin olması, yazının asıl hedefidir.

Kapanışı GTA ile Solomun ortaklığına yer vererek yapalım. Diynamic müziğin başındaki isim olan Solomun‘un Los Santos gece kulübündeki performansı sizi tümüyle o dünyaya çekiyor.

GG<3

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
42

2 YORUMLAR

    • Gerçek bir müzik deneyimi yaşattın önerinle. Değerli ve geliştirici yorumun için teşekkürler 🤙🏽

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here