Almanca kulağa pek hoş gelmeyen bir dil gibi görünebilir ama dilin derinliği yadsınamaz bir gerçek. Alman dili baştan, sondan ve ortadan ek alabildiği için kolaylıkla yeni kelime üretilebilen bir dil.  Belki de bu yüzden çok fazla düşünür, yazar ve şair çıkarmış hala daha çıkarmaktadır.

Gelelim bazı zamanlar içine düştüğümüz durumları, hisleri bir kelamla tercüme eden kelimelere!

1. FERNWEH

Bu kelime hiç gidilmemiş yollara, çıkılmamış seyahatlere ve görülmemiş yerlere duyulan özlemdir. ‘Fern’ uzak ‘weh’ acı anlamına gelir. Bilinen, alışılan yere özlem duymak normalken hiç deneyimlenmeyeni özlemek sıradışı! (Okunuşu: fernveh)

2. SCHADENFREUDE

‘Schaden’ zarar, ‘Freude’ sevinç anlamına geliyor. Bir başkasının acısından duyulan sevinci anlatmak için birleştirmişler. (Okunuşu: şadınfroyde)

3. FREMDSCHÄMEN

Bir başkasının hal, durum ve davranışından utanmak anlamını taşır. Acilen Türkçeleşmeli dediğimiz bir kelime. (Okunuşu fıremdşeymın)

4. WELTSCHMERZ 

‘Welt’ dünya, ‘Schmerz’ acı,ağrı anlamına gelir dilimizde. Dünyanın, evrenin kısacası Genç Werther’in Acıları’na tercüman olur bu kelime. Depresiflik barındırır, var olmanın dayanılmaz hafifliğidir. (Okunuşu: veltşmertz)

5.TREPPENWITZ

‘Treppe’ merdiven, ‘Witz’ şaka anlamına geliyor. Bir tartışma sonrası ortamı terk ettikten sonra merdivenlerde akla gelen cevabın temsilidir. Özellikle gece yatağa yatınca, günün özetini geçerken, aklınıza gelen söylenmeyen cevapları ‘ah keşke şöyle söyleseydim’ minvalinde düşünürken içinde bulunduğunuz durumun tercümesini, yine Almanca’nın derinliğinde bulduk. (Okunuşu: tıreppınvitst)

6. BILDUNGSGLUCKE

Kelimenin tam karşılığı ‘Eğitim Boşluğu’dur. Dünyadan haberi olmayan kişilere söylenir. (Okunuşu: bildunksglük)

 

Umuyoruz ki, Türkçe’de de bu durumları tek kelimeyle anlatan yeni sözcükler türetebiliriz. Bir başka Almanca kelimelerin derinliğine şaşırdığımız içerikte görüşmek üzere.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here