Bazı müzisyenler vardır birkaç şarkı ile piyasaya bir anda girer, yükselir ve yaptığı şeyler hep birbirinin aynısı olur. Bazı müzisyenler ise yaptığı işi layığı ile yapmaya çalışır, hep üstüne koymak için çabalar, yeni ve imkansız denilen şeyleri yapmaya çalışır ve zamanla o işin en tepesinde olan insanlardan birisi olarak, “En saygı duyulan ve bu işin en iyilerinden birisi” tanımına sahip olur. İşte bu yazının kahramanı olacak isim 2. kısıma girecek bir üstat. “Bilgin Özçalkan” ya da herkesin bildiği sahne adı ile “Ceza“.

1976 yılında İstanbul/Üsküdar’da dünyaya geldi. Küçük yaştan itibaren sürekli müzik ile iç içe olduğunu söylüyor kendisi. Ailesi, özellikle de babası tarafından gördüğü destek onun kültürel olarak bu seviyeye gelmesi için önemli eşiklerden bir tanesi olmuş. O zamanlar ismi Türkiye’de bilinen-bilinmeyen, dünya çapında ses getiren, farklı tarzlara sahip insanların plakları, kasetlerini alıyormuş babası. Daha insanlar neyin ne olduğunu bilmeden o bunlarla beraber büyümüş. Yaşadığı yerin de İstanbul/Üsküdar gibi birçok kültürden insanın bir arada bulunduğu bir yer olduğunu göz önünde bulundurursak kendini pişirmesi ve “müziği” tanıması onun için çok erken yaşlarda başlamış.

Ceza ismini freestyle atışmalarında rakiplerin ve seyircilerin “Cezamız geldi” söylemlerinden ötürü almıştır. Kendi söylemlerine göre adından anlatmak istediği felsefik düşünce, “Yapılan iyiliğin cezası iyilik, kötülüğün ise kötülük” olduğudur. Ayrıca Public Enemy gɾubundan çok etkilendiğini söyleyen Ceza , seɾt sözleɾin ɾaρle dışaɾıya nasıl vuɾulduğunu göɾüp kendine takma isim olaɾak Fatalɾhymeɾ da eklemiştir.

Asıl mesleği elektrik teknisyenliği olan Ceza, kendi mesleği ile çok fazla uğraşmadan asıl yapmak istediği alana, müziğe verdi kendini. 1990’lı yıllarda çeşitli freestyle yarışmalarında aldığı birinciliklerle bu işteki ilk adımlarını atmış oldu. 1996 yılında “Uslanmaz Çocuklar Senfonisi (U.C.S) ” ile ilk grubunu kurdu. Grup kapandıktan sonraki birkaç yıl boyunca konserler vermeye devam etti. Yine kendi gibi bu işe gönül veren Tarık Gamert (Dr.Fuchs) ile tanıştı ve 1998 yılında “Nefret” grubunu kurdu. O yıllarda Türkçe rap için devrim sayılabilecek bir olay yaşandı. “Yeraltı Operasyonu” isminde o zaman için, ki bu albüm hala aynı üne sahip olabilir, Türkçe rapin en büyük toplam albümü yayınlandı ve Ceza bu projenin içindeki isimlerden bir tanesiydi. Çok büyük ses getiren bu albüm, sadece rapin gelişmesine yol açmayıp; içinde bulunan sanatçılara da güzel bir yol aldırdı.

Nefret grubu, 2000 yılında Hammer Müzik ile anlaştı ve akabinde “Meclisi Ala İstanbul” albümünü çıkardı. 2001 yılında da “Anahtar” albümüne imzasını bırakan Ceza, Avrupa da konserler vermeye de başladı ve serüvenin hızlandırmaya başladı.

Yıllar 2004’ü gösterdiğinde ise o zamana kadar hiç yapılmayan bir işe imzasını atan Ceza, en büyük rock müzik organizasyonlarından biri olan  RockIstanbul’da sahne aldı. Farklı kitleler tarafından da tanınmaya başlaması kariyeri için büyük bir sıçrama oldu fakat müziğin evrensel bir dil olduğunun farkına varamayan bazı kişiler tarafından kınandı.

2004 yılına kadar zaten emin ve güçlü adımlarla ilerleyen Ceza hız kesmeden yaptığı işlere devam etti. 1996-1999 dönemi gençlerinin ağzından düşmeyen “Yerli Plaka” ve “Fark Var” gibi şarkıları bulundurun “Yerli Plaka” albümünü paylaştı. Yaptığı albümleri ve şarkılarına ek olarak Müslüm Gürses, Candan Erçetin, Mercan Dede, Sezen Aksu ve daha birçok isimle de ortak projelerde buluştu.

Sadece yerel sanatçılarla çalışmakla da kalmadı ve Tech N9ne gibi bu piyasa için dev denilebilecek, dünya çapında bir isimle de beraber işler yaptı.

Bunca başarılı ve ülkemizde bir örneği daha olmayan işleri ise tabi ki “ödül”süz kalmadı. 2007 yılında MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde yılın en iyi Türk sanatçısı ödülüne, 2008 yılında da Türkiye Fair Play Ödülleri’ne ve daha birçok ödüle layık görüldü.

Neredeyse 20-25 yıllık bir serüven. İlmek ilmek işlenen bir yol. Sayısız şarkı, sayısız albüm, sayısız şaheser… Sadece müziği ile değil beyefendi kişiliği, hayvan severliği, insanlara olan sıcak yaklaşımları, barış yanlısı tutumları resmen örnek bir kişilik. Yola nasıl başladıysa Ceza hala aynı kişi. Yaptığı işlerin gördüğü değer ülkemiz için fazla olsa bile bence bu kalitedeki işler için az bile. O kesinlikle dört elle sarılmamız gereken işinin ehli bir sanatçı.

Sayısız parçası özellikle rap dinleyen kesim tarafından çokça bilinse bile benim ayrıca hoşuma giden şarkılarından sadece birkaçı şunlar :

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here