Müze denilince herkesin aklına ilk gelen; heykellerin, resimlerin sergilendiği Louvre gibi heybetli binalar. Oysa Dünya’nın bir çok yerinde farklı içeriklerle kurulmuş müze bulunmakta. Bu yazımızda sizlerle alışılmışın dışında altı müze keşfedeceğiz.

Avanos Saç Müzesi, Nevşehir – TÜRKİYE

1998 yılında Guinness Dünya Rekorları’na  giren müzenin aslında dokunaklı bir hikayesi var. 1979 yılında müzenin kurucusu çömlek ustası Galip Körükçü, Fransız bir turistle duygusal bir bağ kurar fakat kimliği meçhul bu turistin üç ay sonra ülkesine dönmesi gerekir. Anı olarak kalması ve yokluğunu unutturması için çömlek ustasına bir tutam saç bırakır Fransız kadın. Yıllar içinde bu hikayeyi dinleyen ve etkilenen kadınlar da bir tutam saçını duvara asmaya başlar ve böylelikle müze 16 bin saç örneği ile kurulmuş olur. Müzeye Muazzez Ersoy, Nurgül Yeşilçay gibi ünlü isimler de saçlarını bırakmıştır. Ayrıca sizde bu müzeyi ziyaret ettiğinizde saç tutamınızı bırakırsanız müzenin sahibi Galip Usta’nın senede iki kez düzenlediği çekilişe katılma imkanınız oluyor. Eğer çekilişte çıkarsanız Kapadokya’yı bir daha ziyaret edebiliyorsunuz hem de tüm masrafları müzenin kurucusu karşılıyor.

Patates Kızartması Müzesi, Brugge – BELÇİKA

Çikolatasının yanı sıra patates kızartmalarıyla da ünlü olan Belçika’nın bu müzesinde patatesin nereden geldiğini, iyi kızartma yöntemlerini ve patatesin yanında giden değişik sosları öğrenebilirsiniz.

 

İşkence Müzesi, Amsterdam – HOLLANDA

Dam Meydanı’nda bulunan müzede Orta Çağ’dan kalma engizisyon sandalyesi, giyotin gibi pek çok işkence aleti sergileniyor. Müzenin asıl amacı insanın acımasız doğasını gözler önüne sermek. Fakat loş ışıklandırması ve dar koridorlarıyla ziyaretçileri korkutan da bir müze.

Sakız Müzesi, Chios – YUNANİSTAN

Chios, bir diğer adıyla Sakız Adası isminden de anlaşılacağı üzere sakız ağaçlarıyla meşhur. Dünyada nadir yetişebilen sakızın anavatanı bu ada, öyle ki yakınındaki Yunan Adaları’nda tarımı yapılmaya çalışılmış fakat başarısız olunmuştur. Müzede ada gelirinin %90’ından fazlasını oluşturan sakızın hangi mevsimde tarımının yapıldığını, nasıl toplandığını öğrenebilir;  sakız fabrikasında kullanılan aletlerin birer örneğini, sakızın kullanıldığı ürünleri (kozmetik, yemek vs.) görebilirsiniz. Aynı zamanda Sakız Adası’nın da tarihi hakkında pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kötü Sanatlar Müzesi, Massachusetts – ABD

1994’te açılan müze Scott Wilson’ın çöpte bulduğu iki resimle başlar. Daha sonra Wilson antikacılardan ve bit pazarlarından insanların “göz ardı edilemeyecek kadar kötü” olarak nitelendirdiği eserleri toplamaya ve sergilemeye başlar. Günümüzde Massachusetts’te üç farklı galeri halindeki müzeye oldukça ilgi gösterilmektedir.

Dondurma Müzesi, ABD

Başka bir sıra dışı müze ise Amerika’nın 4 şehrinde (Los Angeles, New York, San Francisco, Miami) bulunan Dondurma Müzesi. Müzenin kurucusu Maryellis Bunn dondurmanın evrensel bir neşe kaynağı olduğunu söylüyor ve dondurmadan esinlenerek hayal gücünü gerçeğe dönüştürüyor. Müzenin sloganı “Anything is Possible” yani “Her şey mümkün.”. İçinde şekerlemeden şişme havuzlara, muz salıncaklarına kadar pek çok eğlence mevcut.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here