Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

Korku film türünün babası Usta Yönetmen Hitchcock filmlerinde oynattığı oyuncuların rollerini daha iyi yapabilmeleri için onlara çeşitli yöntemler uygulamış, kimi zaman oyuncularının ağlama krizlerine girmesine neden olmuştur. Filmlerine kendini kaptıran ve işini en iyi yapma arzusu ile yanıp tutuşan usta isim hayatı boyunca “Sapık”, “Kuşlar” gibi birçok başarılı film çekmiş ve kendisini kanıtlamıştır. Hatta yönetmenin hayata veda etmesinin ardından film çekim sürecini anlatan belgesel filmi de yapılmıştır. Gelin birlikte çılgın yönetmenin film çekimleri sırasında oyuncularına ne gibi zorluklar yaşattığına bir göz atalım.

39 Basamak filminin çekimlerinde, Hitchcock başrol oyuncuları Madeline Carroll ile Robert Donat’ı birbirine kelepçelemiş ve günün sonuna kadar anahtarı kaybetmiş gibi yapmıştır. Oyuncular tüm günü birlikte geçirmek zorunda kalmış. Ta ki bilekleri morarıncaya kadar. Yönetmen de çiftin kaçınılmaz zorunluluklar ile ne kadar baş edebildiğini gözlemleme şansına sahip olmuştur.

Bir sahnede Madeleine Carroll’ın şok olmasını amaçlayan Hitchock, çekimlerden hemen önce aktristin karşısına geçip pantolonunun düğmelerini açmaya başlamış, ona penisini göstereceğini düşünen Carroll, şok olmak konusunda olması gerekenden çok daha başarılı bir oyunculuk sergilemiştir.

Psycho/Sapık‘ın setinde Hitchcock’ın en sevdiği şeylerden biri Janet Leigh’i korkutmakmış. Öğle yemeğinden dönen Leigh, soyunma odasına girdiğinde koltuğunda Norman Bates’in annesinin cesedini bulmuş. Attığı çığlığın şiddeti her seferinde Richter ölçeğinde ölçülür ve kaydedilirmiş. Leigh’yi her defasında farklı bir cesetle korkutan yönetmen, aktristi en çok hangisi korkutuyorsa filmde onu kullanmaya karar vermiş.

Tippi Hedren, The Birds‘ın çekimleri sırasında bir tavan arasında gerçek kuşların saldırısına uğradığı uzun bir hafta geçirmiş. O zamana kadar gerçek kuş kullanmayan yönetmen, tavan arası sahnesinde yaşanacaklar konusunda Hedren’i çekim sabahı bilgilendirmiş.

Oyuncular yönetmenlerinden her şikayetçi olduklarında Hitchcock sadece omuzlarını silker ve her şeyin yolunda olduğunu onlara söylermiş.

Gizli Teşkilat‘ın çekimlerinden önce Hitchcock, Eve Marie Saint’e sadece üç uyarıda bulunmuş; “Sesini alçalt, ellerini kullanma ve daime Carry Grant’ın gözlerinin içine bak!”

Bir sahnede Karen Black’ın tam yedi saniye içinde ağlaması gerekiyormuş. İlk çekimde bunu başaran, ancak ikincisinde başaramayan Black, Hithcock’ın ikinci denemeyi kullanmaya karar verdiğini duyunca, bu karara itiraz etmiş ve kendisinden ilkinin kullanılmasını rica etmiş. Yönetmen razı olmuş gibi görünmüş ama aylar sonra filmi izleyen Black, dehşet içinde sahnenin filmden çıkarıldığını fark etmiş…

Peki siz tüm bunlardan sonra Alfred Hitchcock’un filmlerinden birinde oyuncu olmak ister miydiniz?

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here