Alexander McQueen, eski veya kullanılmayan kumaşları öğrencilere hediye edecek.

Üniversite ücretlerinin arttığı, yaşam maliyetinin hayli yüksek seviyelere çıktığı günümüzde moda tasarım bölümü öğrencilerinin çok yüksek fiyatlı, kaliteli materyallere ve kumaşlara ulaşma imkanı ne yazık ki yok.

Genç tasarımcıların bu alanda verdiği mücadeleyi göz önünde bulunduran moda evinin kreatif direktörü Sarah Burton, İngiltere‘deki moda öğrencilerine kullanılmayan kumaşları hediye etmeye karar verdi.

Hiçbir şey atmadık!” Burton Vogue‘a aldığı kararı bu sözlerle belirtti. “Çok şanslıydım çünkü McQueen‘de ilk çalıştığımda Lee, son koleksiyonum için kumaşları tedarik etmemde yardımcı oldu … Bugün, hepimizin değerli kaynakların düzgün bir şekilde kullanılması gerektiğini hissettiğimiz bir zamanda kumaşlara ulaşmak eskisinden daha da zor.

Modayı eko-bilinçli bir endüstri olmaya doğru ilerletme amaçlı bir hareketin parçası olarak yüzlerce metre lüks kumaş, 14 üniversitede, öğrencilerin koleksiyonları içinde yeniden kullanılmaya hazır hale geldi. Ayrıca, fırsat eşitliğini de sağlayabilecek bu hareketin tasarımcıların karşılaşabileceği finansal stresi de azaltacağı umuluyor

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here