Submarine, aynı başlıktaki 2010 yapımı filmin Alex Turner tarafından kaydedilen orijinal müziğidir. Arctic Monkeys ve The Last Shadow Puppets gruplarından tanıdığımız Turner’ın solo sanatçı olarak çıkardığı tek albümdür.

Bazılarının karanlık bir komedi olarak adlandırdığı, bekaretini kaybetmek ve ailesini bir arada tutmak isteyen 15 yaşındaki bir genç hakkında olan bu filme eşik eden Turner’ın şarkıları romantik bir aşk ve göz kamaştırıcı gerçeklik arasında adeta sallanıyor.

Turner, uzun yıllar boyunca Arctic Monkeys’ın video yönetmenliğini üstlenen Richard Ayoade’nin ricasıyla bu soundtrack albümünü hazırlamayı kabul etmiştir. Filmin Londra’daki ön gösteriminden sonraki soru cevap oturumunda Turner’la beraber Belçikalı müzisyen Jacques Brel’in Scott Walker için yazdığı şarkılardan ilham aldıkları söylenmiştir. Bir röportajda Ayoade şu şekilde eklemiştir: “Başlangıçtaki fikir Scott Walker Sings Jacques Brel gibi bir şey yapmaktı çünkü bunu ondan istememin bir şarkı yazmasından daha kibar olacağını düşünmüştüm. Ondan şarkı yazmasını istemedim ama yazacağını umuyordum!

“Hiding Tonight” ve “Glass In The Park” şarkıları genç romantizmin ham sadeliğini, heyecanını ve belirsizliğini kusursuz bir şekilde yakalamıştır. Turner, bu genç romantizmini güçlü bir nostaljik unsur olarak tanıyıp şarkının sözlerine de yansıtmıştır. Melodiler ve sözler sizin eski anılarını hatırlamanıza neden olacak cinstendir. “Piledriver Waltz” şarkısı grubun dördüncü stüdyo albümü olan “Suck It and See”de de yer almıştır. Ama Turner albüm için soundtrack versiyonunu değil de grupla beraber tekrar kaydettiği versiyonu kullanılmıştır.

Son olarak söylemek gerekirse Turner’ın Submarine filmi için hazırladığı 6 parçadan oluşan akustik müziği, filmin kendisi kadar sinematiktir. Her şarkısında olduğu gibi bu soundtrackte de şarkı yazımı gözlerimizi kamaştırıp bu konuda bir dahi olduğunu tekrar kanıtlıyor. Çünkü şarkıları yazarken Turner, adeta kendilerini ifade edemeyecek duygulara hayat veriyor. Kalbimizi her defasında çalmayı başaran Alex Turner bu soundtrackle de aynısını başarıp dinleyenleri başka bir zamana ve başka bir yere götürüyor. Keyifli dinlemeler!

  1. Stuck on the Puzzle (Intro)
  2. Hiding Tonight
  3. Glass in the Park
  4. It’s Hard to Get Around the Wind
  5. Stuck on the Puzzle
  6. Piledriver Waltz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here