Bu yazıda gizemli müzisyen ZHU‘nun 2016’da Columbia Records etiketiyle yayınlanan ‘Generationwhy’ albümünden bahsedeceğiz. Asıl adı Steven Zhu olan Amerikalı prodüktör, 2014’te elektronik müzik piyasasını kasıp kavuran ”Faded” şarkısını çıkarttı. Bu şarkı ile beraber yepyeni bir başlangıç yapan Zhu daha önce kaydettiği bütün o şarkıları sildi ve sislerin arasında kalmayı tercih ederek gizemli bir yaşam sürdü. Ta ki 2015 Grammy Ödülleri‘ne kadar. İlk röportajını ödüllerin hemen öncesinde veren Zhu, az da olsa topluma açılmaya karar verdi. 22 Nisan 1989 doğumlu yetenekli sanatçı hala kendini saklamaya devam ediyor. Ama artık kendisini az da olsa verdiği konserlerde görebiliyoruz.

29 Temmuz 2016’da piyasaya sürülen ‘Generationwhy‘ kendisi için bir dönüm noktası oldu. On dört şarkıdan oluşan albümde Maya Angelou, James Young, Nylo, Mitch Bell gibi vokallerle çalıştı.

Albümün iki yapımcısı var. Biri tabi ki Steven Zhu. Diğeri ise sansasyon yaratan bir isim: Skrillex. Albümdeki ‘Working For It” şarkısında Skrillex ve THEY. ile beraber çalıştı. Bu şarkı Spotify‘da albümün en çok dinlenen şarkısı.

Ama bu albümü özel yapan Skrillex‘le çalışmış olması veya kendini gizleyerek çoğu kritiğe göre iyi bir PR çalışması gerçekleştirmiş olması değil. Üflemeli çalgıların, elektro gitarın, piyanonun ve hatta kemanın kendine has ritmik bass seslerinin üzerine muntazam bir şekilde oturtulması. Sadece stüdyoda kaydederken değil, konserlerinde de kaliteden ödün vermeden uygulaması da cabası.
Bir yanında elektro gitar, diğer yanında saksafon ile kendisini izlemeye gelenlere hatırlanacak bir gece yaşatıyor.

Albümün bir diğer vurucu noktası ise şarkıdan şarkıya değişen temalara göre felsefik monologlar barındırması. Bunlardan en belirgin olanı ‘Good Life‘ şarkısında beraber çalıştığı Adam Schmalholz‘un varoluş üzerine yaptığı monolog.

How can you experience everything you choose to do
While observing the experience you’re having from a higher view
See, it’s the question, not the answer, that’s the higher view
Otherwise, you couldn’t differentiate between the two

 

Albümdeki diğer şarkılara göre çok daha deneysel olan ‘Palm Of My Hand‘ benim için albümün en iyi şarkılarından biri. Adeta duygu dolu bir elektro gitar solosuyla başlayan şarkı, yerini dopdolu bass ritmine bırakıyor ve Zhu‘dan duyduğumuz tek şey: ”And I had you in the palm of my hand”. Ardından Valentine Baran direksiyonu devralıyor ve bizi Fransızca‘nın güzel fonetiğiyle beraber uzaklara bir yolculuğa çıkarıyor. Aşk ve ayrılık temalı bu güzel tirad dinleyeni adeta ele geçiriyor.

 

 

İlk haftasında 3000 adet satan, Billboard‘un Dans/Elektronik Albüm listesinde 1. sıraya kadar yükselen bu albümde; ‘Hometown Girl‘, ‘Money‘ gibi dilinize takılacak birçok şarkı var. Bu yazının kapanışını ise bir diğer vurucu şarkı ‘Reaching‘ ile yapmak istiyorum. Müzik dinlemeyi ihmal etmeyin, görüşmek üzere.

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here