Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Akustik aslında bir bilim dalıdır ve en kısa ifadesiyle ses ve yankı bilimidir. Buradaki ”yankı” ifadesinden yola çıkarak da akustik müzik oluşmuştur. Sesin düzgün yankılanmaması ve ses dalgalarının düzensizliği beyinde hoş bir his yaratmaz. Bu sebeple müzikte akustiğin önemi oldukça fazladır. Akustik müzik, elektronik teknolojilerden tamamen uzak olmak kaydıyla sesi akustik şekilde meydana getiren ve çoğaltan enstrümanlarla yapılan bir türdür. Çoğu zaman enstrümanın önüne bir mikrofon koyularak gerçekleştirilir ve ses bu şekilde yükseltilebilir.

Akustik müziğin kökeni 1960’ların halk müziklerine dayanır. Elektronik müzik aletlerinin ve çeşitli kayıt teknolojilerinin ortaya çıkışından sonra varlığını belirginleştirmiş ve elektronik müziğe alternatif oluşturmuştur. Teknolojiden yararlanılan türlere, özellikle de elektronik müziğe göre, daha sakin şarkılara yer veren bir türdür diyebiliriz.

Geçmişten günümüze akustik müzik dünyası, hali hazırda orijinal versiyonu akustik olarak kaydedilmiş şarkılar haricinde bir de aslı elektronik olarak piyasaya sürülmüş şarkı ve albümlerin akustik versiyonlarını; zaman zaman sanatçının kendisinin, zaman zaman da amatör veya profesyonel başka sanatçıların şarkıya akustik bir yorum eklemesiyle gelişip büyümekte. Aynı zamanda düzenlenen akustik konserler, etkinlikler ve akustik müziğin genç yeteneklere keşfedilmek için daha fazla imkan sağlaması da kuşkusuz birer artı olarak akustik müziğe geri dönmekte.

Eminiz sizin de arşivinizde bazı şarkıların asıl hali yerine akustik versiyonları vardır. Kimi şarkının elektronik halini sevememişken akustik haline kendimizi kaptırdığımız elbet olur. Buraya da sevilen şarkıların akustik versiyonlarını ve akustik şarkıları bir araya getirdiğimiz listemizi bırakalım, dinlemesi size kalsın. Eğer akustik müziğin dinginleştirici dünyasına bir adım atmaya hazırsanız, şimdiden keyifli dinlemeler dileriz!

 1.  Sam Smith – Latch (Acoustic)
 2. Alicia Keys – Fallin’ (Acoustic)
 3. Sia – Chandelier (Acoustic)
 4.  Ed Sheeran – Perfect (Acoustic)
 5. Beyoncé – Halo (Acoustic)
 6. Christina Perri ft. Jason Mraz – Distance (Acoustic)
 7.  R I T U A L – Wouldn’t Be Love (Acoustic)
 8. Kodaline – Follow Your Fire (Acoustic)
 9.  James Bay – Us (Acoustic)
 10. SYML – Where’s My Love (Acoustic)
 11. Lauv – I Like Me Better (Acoustic)
 12. LP – Tightrope (Acoustic)
 13. Passenger | Hell Or High Water (Acoustic Live)

Kaynak: 1

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here