Bu sene Oscar‘da bazı değişiklikler yapılmış ve 91. Oscar Ödülleri‘nden itibaren bu değişikliklerin uygulanacağı belirtilmişti. Bu değişikliklerden biri de yeni bir ödül kategorisi eklenmesiydi. Bu kategori, geniş kitlelere ulaşabilen başarılı filmlerin ödüllendirileceği “En İyi Popüler Film“in seçilmesi üzerineydi. Ancak görünen o ki Akademi, en azından şimdilik, bu kategoriyi rafa kaldırdı.

Bu kararın alınmasının sebebi, getirilen sert eleştiriler olarak gösterildi. Akademinin başındaki isim Dawn Hadson bu kararı almalarında etkili olan hususları şöyle açıkladı: “Yeni bir ödül vereceğimizi açıkladığımızda birçok tepki ve eleştiriye maruz kaldık, bu sebeple kararımızı üyelerimizle bir kez daha değerlendirmemiz gerektiğini düşündük. Bu yıl da dahil olmak üzere, yıllar boyunca ödül töreni için belli başlı değişiklikler gerçekleştirdik; gelişimimizi, geçtiğimiz 90 yılın büyük mirasına saygı göstererek devam ettireceğiz.”

Bu değişiklik dışında yapılan diğer değişiklikler (ödül töreninin süresinin kısalması ve yayın saatinin erkene çekilmesi gibi) geçerliliğini koruyor. Son zamanlarda izlenme oranlarına bakıldığında popülaritesini gitgide yitirdiği görülen Oscar Ödül Töreni hususunda, Akademi ne gibi önlemler alacak hep birlikte göreceğiz.

Kaynak

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here