Terk etmek, insanın doğasında olan yaşamın getirilerinden biridir. Bazen bir alışkanlığı, bazen yaşamı, çoğu zaman bir insanı ve yaşanılacakları… Bu yazımızda ise yeni bir üniversite serüvenine başlayacak arkadaşlarımız için bir şehri terk etmenin üzerinde duracağız. Evden, evde olmanın sağladığı imkanlardan ayrılıp çokluktan tekile düşmeye dair konuşacağız.

İnsanın hayatında dönüm dediği noktalar mutlaka oluyor. Çoğu insan için bu noktaları üniversite sürecinde ya da o yaşlarda bulma şansı oluyor. Özellikle evden ayrı, bireysel adımlarla herhangi birinin yardım etme imkanlarının sınırlı olduğu doğrultuda ilerliyorsa dönüm dediğimiz durumlarla karşılaşma ihtimali biraz daha artıyor. Karşılaştığımız noktalarda da ilk keşfettiğimiz şey, attığımız adımların sağlam olup olmadığı gerçeği. Yalnız olarak ne kadar ilerleyebiliyoruz? Hayatın sunduğu şartların iç yüzü ile tanışıklık sürecimiz ne kadar ağır geçiyor? Daha da artan bu soruları içine eşyalarımız kadar yaşamımızı da sıkıştırdığımız valizleri taşırken cevaplayabiliyoruz. Bu yolda karşımıza çıkan her insanın, her durumun içinden geçerken kendi tahlilimizi kendimiz yapıyor ve ilerleyiş yöntemimizi seçiyoruz. Kısacası eğitim için bile olsa her şeyiyle bize ait olan bir şehirden, evden ayrılmak eşyalarını toplayıp gitmekten öte bambaşka bir serüven.

Bir yandan vedalarla dolu olan bu serüven diğer bir yandan yeni başlangıçlara gebe oluyor. Yeni bir şehir, yeni insanlar… Aslında bu serüvenin tüm kurgusu da insanın kendisinde oluyor. Nasıl bir yaşam tasarlıyorsa kendisi adına çevresindeki insanlar, yürüdüğü sokaklar; okudukları, izledikleri, kısacası yaşayış biçimi buna göre şekilleniyor. Şehrini terk etmeyi bir yana bırakıp yeni bir şehre kucak açıyor. Bu yeni tanıştığı şehrin insana ne sunacağını da bilen ise elbette sadece hayat. Olumlu ya da olumsuz her ne getirirse getirsin mücadele etmek kaçamadığımız bir sonuç. Tüm zincirlerden kurtulup, mücadele edecek ruhu ve gücü bulmak da tamamen kişinin ellerinde.

Yaşadığımız toprakların hangi yönü olursa olsun yollarınıza güzellik katması dileklerinde bulunurken İsmet Özel’in dizeleriyle, şehrinizi terk ederken isterseniz yolculuğunuzda isterseniz vardığınız şehirle tanışmanızda kulaklarınızda olacak şarkıları sizler için bırakıyoruz. Keyifle dinlemeler…

“Kalbine dön! Eve dön! Şarkıya dön! 
Eve dönmek 
kendime sarkıntılık etmekten başka nedir?”

 1. Selda Bağcan – Ayrılık
 2. Jehan Barbur – Yollar
 3. Erkin Koray – Yolcu Yolunda Gerek
 4. Fikret Kızılok – Gidiyorsun
 5. Ezginin Günlüğü – Bir Eflatun Ölüm
 6. Kazım Koyuncu – İşte Gidiyorum
 7. Nazan Öncel – Bu Havada Gidilmez
 8. Mazhar Alanson – Yandım
 9. Rehber – Bilir
 10. Ozbi – Bi’ Düş Görmek İster Misin?
 11. Mabel Matiz – Çukur
 12. Haydut – Mesafeler
 13. Adamlar – Hepinize El Salladım
 14. Duman – Kırmış Kalbini
 15. Sertap Erener – Tesadüf Aşk
 16. Şebnem Ferah – Ben Bir Mülteciyim
 17. Teoman – Kelimeler
 18. Düş Sokağı Sakinleri – Gitmem Gerek Bu Şehirden
 19. Kahraman Deniz – Şehir Unutmuş
 20. Bahadır Sağlam – Gidiyor Gibiyim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here