Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) ve Çevre Komitesi (COTE), bu yıl 22’ncisi verilen,  en iyi tasarım ve sürdürülebilir performansı örnekleyen binalar için en yüksek onur olan COTE Top Ten Awards ödüllerini açıkladı. AIA ve COTE ekonomik, sosyal ve ekolojik değerler de dahil olmak üzere çeşitli tasarım alanlarında farklı kriterleri karşılayan en iyi 10 projeyi seçti.

Kazananlar, haziran ayında New York City‘deki AIA Konferansı’nda onurlandırılacak.

Seçilen projeleri sizin için sıraladık.

Albion İlçe Kütüphanesi; Toronto, Ontario, Kanada | Perkins + Will

Toronto’daki en işlek kütüphanelerden biri olan Albion İlçe Kütüphanesi, birçok yeni göçmen de dahil olmak üzere çeşitli kesimlere geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Kapsamlı bir toplum araştırması, mevcut kütüphane binasını yenilememe ve genişletme kararı ile, tasarım sürecini neredeyse iki yıllık bir kapatma gerektirecek şekle getirmişti. Bunun yerine, ekibimiz, bitişik otopark alanında yeni bir kütüphane inşa etmeyi önerdi ve mevcut kütüphanenin yapım aşamasında açık kalmasına izin verdi. Bir topluluk merkezi olarak kütüphanenin önemi, kapalı bir bahçenin merkezi mimari konseptine ilham kaynağı olmuştur.

Georgia Tech Biyosistem Mühendisliği Binası; Atlanta, Gürcistan | Lake | Cooper Carry |Flato

Georgia Tech Biyosistem Mühendisliği Binası (EBB), araştırma tesisleri için yaratıcı ve yeni bir model olma özelliği taşıyor. EBB, geleneksel laboratuvar tasarımlarına meydan okuyor ve katılımı teşvik eden bir açık laboratuvar mahallesi sistemi yaratıyor. Binanın omurgalarından aşağıya doğru sürekli çalışan laboratuvar alanı, kanatlarda ise ofisler ve toplantı odaları bulunmaktadır. Gün ışığı, açık hava manzarası, su toplama sistemi ve program boyunca kullanılan diğer biyofilik unsurlar etkileşimi teşvik eder. Teknoloji ve akıllı tasarım, yüksek düzeyde ekolojik performansa sahip çok amaçlı açık alan yaratmak için birlikte çalışır.

 

Mundo Verde at Cook Campus; Washington | Studio Twenty Seven Mimarlık

Mundo Verde, iki dilli, sürdürülebilirlik odaklı bir kamu okuludur ve bu nedenle, kampüsü müfredat için yaşayan bir çerçevedir. Öğrenciler, keşif denilen gerçek dünya şematik birimleri aracılığıyla, karmaşık sürdürülebilirlik konularını araştırıyorlar. Okul, en çok hizmet verilen mahalleler dahil olmak üzere, Columbia Bölgesi’ndeki tüm mahallelerden ailelerle öğrencilerine yüksek kalitede eğitim vermektedir. Mundo Verde projesi, yeşil, sürdürülebilir uygulamalar, operasyonlar ve eğitim alanına dönüşerek, terk edilmiş bir kentsel okul sitesini yeniden canlandırdı.

©Anice Hoachlander/ Hoachlander Davis Photography

 

Nancy ve Stephen Grand Aile Evi; San Francisco | Leddy Maytum Stacy Mimarlık

1981 yılında kurulan Family House, Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco Benioff Çocuk Hastanesi’nde tedavi gören ciddi hasta çocukların ailelerine ücretsiz geçici konut sağlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Misyon Körfezi’ndeki yeni Aile Evi’nin hedefleri, kurumsal olmayan bir konaklama düzeninde 80 aile için rahat, sağlıklı ve destekleyici bir ortam sağlamaktı. Sürdürülebilir stratejiler, aileler için sağlıklı ve iyileştirici yaşam alanlarını, kar amacı gütmeyen organizasyonun devam eden operasyonları için kritik olan kaynak ve enerji verimliliği ile birleştirmeye odaklanmıştır. Ortaya çıkan tasarım, LEED for Homes programı kapsamında bir Platin Seviyesi sertifikası aldı.

 

Yeni Amerika Birleşik Devletleri Adliye Sarayı – Los Angeles; Los Angeles | Skidmore, Owings ve Merrill LLP

Los Angeles şehir merkezinde bulunan Yeni Amerika Birleşik Devletleri Adliyesi, 24 mahkeme ve 32 adli odadan oluşan 10 katlı, 633.000 metrekarelik bir binadır. Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi’ne ev sahipliği yapar, ABD’li Marshals Service’i barındırır ve ABD Savcısı’nın Ofisi ve Federal Kamu Savunucusu’na deneme hazırlama alanı sağlar. Sürdürülebilirlik, adliye tasarımını başından beri harekete geçiren bir faktördü. LEED Platin sertifikasyonunu başardı, GSA’nın 2020 enerji hedefini karşıladı ve binanın yıllık radyasyonunu ve merkezi tesis yüklerini azaltan güneş panelleri ile kaplanmış çatı ve pileli cephe gibi sürdürülebilir tasarım özelliklerini birleştirdi.

 

Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi’nin Renwick Galerisi; Washington | DLR Grubu

Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi’nin Renwick Galerisi, 1859 yılında mimar James Renwick, Jr.‘ın tasarımı olarak inşa edilen ve 1967-1972 yılları arasında yenilenen, ülkenin ilk özel sanat müzesidir. 21. yüzyıldaki yenilenme çalışmaları ile ana binanın altyapısı iyileştirilmiş, tarihi özellikleri korunmuş ve sergiler için geliştirilmiş esnek alanlar eklenmiştir. Proje, iki uzun gizli tonozlu tavanın restorasyonunu içeriyordu; 19. yüzyılın orijinal penceresinin yeniden oluşturulması ve erişilebilirlik için yapılan iyileştirmeler diğer yapılan uygulamalardır. Proje, ilk altı ayda 500.000’den fazla ziyaretçi ve 180 milyon sosyal medya izlenimini karşılarken, yıllık enerji kullanımında yüzde 50’lik bir azalma sağladı.

 

San Francisco Sanat Enstitüsü- Fort Mason Merkez İskelesi 2; San Francisco | Leddy Maytum Stacy Architects

San Francisco Körfezi‘nin kenarında yer alan, Fort Mason‘daki tarihi bir ABD Ordusu deposu, San Francisco Sanat Enstitüsü (SFAI) için yeni bir kampüse dönüştürüldü. Genişletilmiş sanat eğitimi ile halk katılımı için dinamik yeni bir merkez oluşturdu. Bu tarihsel uyarlanan yeniden kullanım yöntemi, simgesel yapıların endüstriyel bütünlüğünü korur, okulun pedagojik hedeflerini destekler ve gelişmiş sürdürülebilir yapı sistemlerini entegre eder. Proje, SFAI’nin sanatçıları kamusal yaşamın merkezine yerleştirme konusundaki kararlılığını desteklerken, öğrenci stüdyoları, kamusal sergi galerileri, esnek öğretim alanları, bir kara kutu tiyatrosu ve bir atölye /yapım alanı ile bütünleşiyor.

 

Sawmill; Tehachapi, Kaliforniya | Olson Kundig

Kaliforniya’nın sert Mojave Çölü‘nde bulunan Sawmill, sürdürülebilir tek ailelik ev için yeni bir model sunuyor. Müşteri, mimarlık ve doğa ile aile üyeleri arasındaki bağlantıyı maksimize eden kendi kendine yeterli bir ev çağrısında bulunuyor. Beton blok, çelik ve camdan oluşan ev ateşe dayanıklı, Tehachapi Dağları’nın şiddetli iklimine dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Yüksek tasarımın da yüksek performans gösterebileceğini gösteren Sawmill, şebekeden tamamen uzakta çalışan enerji tüketimi net sıfır olan bir evdir.

 

Sonoma Academy’nin Janet Durgin Guild & Commons’ı; Santa Rosa, Kaliforniya | WRNS Stüdyo

Yapıcı/dijital sınıflar, üretken bahçeler, ofisler ve tam bir bütünleşmiş yemek /mutfak alanına sahiptir. İki kattan oluşur. Sonoma Academy’nin temel, eşitlikçi ve keşif ilkeleri, manzaraya uzanan ve toprağa entegre olan Guild & Commons’a ilham kaynağı oldu. Sürgülü ekranlar, otomatik gölgeler, derin çıkıntılar, binanın iklime nasıl tepki verdiğini gösterir. Düşük karbonlu bloklar, seramik karolar, geri kazanılmış kirişler, dış ve iç cephe kaplaması ile, bölgesel olarak üretilen lambalar ve mobilyalar kullanılmıştır. Yaşayan çatı tasarımı polen taşıyıcıları çekiyor, güneş panelli evler ve yağmur suyunu filtreleyen kademeli toplayıcılar yeniden kullanmak için yetiştiricilere bağlanıyor.

 

Ortlieb’in Şişeleme Evi; Philadelphia | KieranTimberlake

Büyüyen bir firma ve bina ve toplantı alanı için artan bir ihtiyaç ile karşı karşıya kalan Philadelphia merkezli mimarlık firması KieranTimberlake, eski bir bira şişeleme tesisini yeni bir stüdyoya dönüştürdü. Bir üretim laboratuvarı, model yapım atölyesi ve ara boşluk alanları içeren test alanından oluşuyor. Firma, binaların mekanik sistemlere olan güvenini yüzde 70 oranında azaltmak için gün ışığı, termal kütle ve kullanışlı pencereler gibi pasif stratejiler kullandı. Enerji açısından verimli bir iyileştirme oluşturmak için ise yüzyılın ortalarından kalma binanın doğal havalandırma formundan yararlandı. Mevcut yapıyı yenileyerek, firma binanın yaşam döngüsünü genişletti ve hızla değişen bir mahallenin tarihi karakterini korudu.

Kaynak: 1,

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here