Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
41

Dünya üzerinde bildiğimiz veya bilmediğimiz pek çok sanat türü var. İnsanoğlunun sahip olduğu sıradışı yetenekler ve yaratıcılık, ortaya bu sanat türleri içinde mükemmel çalışmalar çıkmasını sağlıyor. İşte “ağız açmadan konuşma sanatı” olarak bilinen vantroloji de bu sanat türlerinden bir tanesi.

Vantrolojinin temel noktası başlıkta da belirttiğimiz üzere ağız açmadan konuşmaya dayanır. Bir kukla yardımıyla gösterilerini yapan vantrologlar bu kuklaları, sanki kuklalar kendi kendine konuşuyormuş izlenimi vererek konuştururlar. Karşılıklı bir sohbet havasında geçen gösterilerde ağızları oynamaz, mimikleri bir dinleyici havasındadır ve oldukça gerçekçidir. Bu sayede seyirciye doyumsuz bir haz veren mükemmel gösteriler ortaya çıkar.

Vantroloji ilk olarak eski Mısır ve İbrani uygarlıklarında ortaya çıkmıştır. O dönemdeki Vantrolog rahiplerin bu sanatı yaparak, çevresindeki insanları tanrılarla iletişime geçtiklerine inandırmaya çalıştıkları ve gelecekten haber verdikleri sanılmaktadır. Avrupa’da ise ilk olarak 16. yüzyılda Fransa’da gösteri amacıyla görülmüş ve zamanla şu anki modern halini almıştır.

Kaynak:1

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
41

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here