İngiliz yazar, Agatha Christie’nin polisiye edebiyatın kraliçesi olduğunu kimse inkar edemez. 80 dedektif romanıyla polisiye tutkunlarının baş tacı yazarlarından.
Agatha Christie klasik dedektif hikayeciliğinin en büyük üssüydü. Eşsiz edebi yetenekleri ile her kesime hitap ederek sınırlarını aştı ve kitapları dünyaca üne kavuştu.
Agatha Christie’nin zekice yazılmış eserleri ile okuyucuları son sayfaya kadar tahmin ve ilgi göstermesini sağladı. Tüm kitap severlerin okumaya ve sahip olmaya layık olduğu eserler yarattı.

Karşınız da herkesten şüphelenseniz bile katil asla tahmin edemediğiniz Christie’nin en sürükleyici kitaplarından 5 tanesi.

1- On Küçük Zenci

1939 yılında yayınlanan “On Küçük Zenci” polisiye edebiyatının kraliçesinin en ünlü ve en sevilen gizemli eserlerinden birisi. Yazarın kendi kitapları arasındaki favori kitabı da On Küçük Zenci. Dünya genelinde “And Then There Were None” adıyla bilinen eser en çok satan polisiye roman olma özelliğini taşıyor.
Kitap Zenci Adası denilen bir adada geçiyor. Birbirlerine tamamen yabancı olan on kişiye adaya gitmeleri için bir davet geliyor ve birbirinden habersiz bu insanlar bu adada buluşuyor. Bu garip insan topluluğunun ortak noktası ise hepsinin birbirlerine anlatmadıkları ortak bir sırları olması. Adaya vardıklarında ise ev sahibiyle karşılaşamıyor fakat arka fondan bir insan sesi duyuyorlar. Gramofondan gelen ses odada bulunan on kişinin geçmişte verdikleri kararlarla birilerinin ölümüne neden olduklarını söylemekte.

“On küçük zenci yemeğe gitti,
Birisi kendisini boğdu ve kaldı dokuz.
Dokuz küçük zenci çok geç kalktı,
biri uyuyakaldı, kaldı sekiz.
Sekiz küçük zenci Devon’da geziye çıktı,
Biri kayboldu, kaldı yedi.”

Ardı ardına yaşanan cinayetler, birbirlerinden sakladıkları sırları ile katili yakalamaya çalışan konuklarla sürekleyici bir Christie romanı. Muhtemelen Agatha Christie’nin en iyi romanlarından biri olabilir.
Heyecan, gizem, gerilim dolu bir kitapta herkesin olağan dışı ölümüne şahit olacak ve şok edici sonla buluşacaksınız. Agatha Christie’nin bu müthiş eserini mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

2- Roger Ackroyd Cinayeti

Polisiye tutkunlarının keyif alacağı kitapladan biri daha. Bu kez nefes kesen macera bir köyde geçiyor.
King’s Abbot köyünde sakin yaşam bir anda altüst oluyor. Şüpheli intiharın sahibi dul bir kadın. Bu intihar sonrası köyde dedikoduların arkası kesilmiyor. Köy, ilk kocasını öldürdüğünü bilen biri tarafından kadına şantaj yapıldığı ve Roger Ackroyd’un onun gizli aşığı olduğunu söylentileriyle çalkalanmakta. Fakat Ackroyd cinayete kurban gidince, tüm şüpheler ev halkının üstüne odaklanıyor. Kendini emekliye ayıran ve sessiz sakin King’s Abbot köyüne yerleşen Hercule Poirot, cinayetin peşine düşüyor ve katili yakalamaya çalışıyor.
Köydeki cinayetin gizemi, çarpıcı bir gidişat ile son bölüme kadar sürükleyici şekilde devam ediyor. Polisiye romanların kilometre taşlarından olan kitap her ipucunu düşünmeniz ve herkesten şüphelenmeniz gerektiğini kanıtlıyor.

3- Cinayet Alfabesi

Christie’nin okumanız gereken kitaplarından bir tanesi de Cinayet Alfabesi.
Hercule Poirot ve yardımcısı Hastings yine kurnaz bir seri katilin peşindeler. Katil bu kez kurbanlarını alfabetik sıraya göre öldürmekte ve yanlarına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır. Ayrıca katil işleyeceği cinayetleri Poirot’ya önceden haber vererek dedektifle dalga geçer.
Seri katil romanının en eski örneklerinden biri olan bu klasik Christie eseri, güzel bir basit temele dayanıyor.

4- Ölüm Çığlığı

Orijinal adı ”The Murder at the Vicarage” olan kitap 1930 yılında yayımlandı. Ölüm Çığlığı kitabının önemli bir özelliği de Jane Marple karakterinin ortaya çıktığı ilk kitap olması.

Jane Marple, dışarıdan huzurlu gözüken fakat iç cephesinde entrika, suçluluk, aldatma ve ölümün gizlendiği küçük bir köy olan St. Mary Mead’de zorlu bir cinayet gizemiyle karşılaşıyor.
Köyün korkulan adamlarından biri olan Albay Protheroe’nun öldürülmesi, St. Mary Mead halkını aslında pek üzmüyor. Albayı öldürmekle katilin dünyaya büyük bir iyilik yaptığını söyleyen köyün papazı, Protheroe’nun genç ve sadakatsiz karısını da kocasını öldürmekle suçluyor. Peki sadakatsiz Bayan Protheroe ve genç ressam sevgilisi bu konunun neresinde?
Jane Marple, katilin maskesinin düşmesine yol açacak ipuçlarını ortaya çıkartacak.

5- Doğu Ekspresinde Cinayet

Bir trende işlenen cinayeti konu alan Doğu Ekspresinde Cinayet, korku-gerilim edebiyatının klasikleşmiş kitaplarından.
Tamamen dolu olan lüks tren tipi yüzünden yoladevam edemez duruma geliyor. Ancak sabah trende bir eksik fark ediliyor, defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısının içeriden kilitli olması büyük sorular uyandırıyor. Trende yolculuk etmekte olan dedektifimiz Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlıyor. Fakat kimi yolcular, cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışıyorlar. Poirot ise bu kez cinayeti iki şekilde çözümlemeyi başarıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here