Gönüllerde taht kuran “The Office” dizisinin senaristi Ricky Gervais, ofansif mizah denildiğinde akla ilk gelen isimlerden. Ricky Gervais bu sefer “Bakınız, komedi dramla böyle harmanlanır!” dercesine çıkıyor karşımıza After Life ile. Senaristliğini, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği dizi, 6 bölümü ile Netflix’de izleyici karşısına çıktı.

Diziden alabileceğiniz bir spoiler olduğunu düşünmüyorum ama yine de içinizi daha da rahatlatmak adına yazımızda herhangi bir sürprizbozanla karşılaşmayacağınızı söyleyebiliriz.

After Life, Tony’nin (Ricky Gervais) sevgili eşi Lisa’yı meme kanserinden kaybettiğini öğrenmemizle başlıyor. Lisa’nın hastane odasında Tony’e çektiği veda videosuyla başlayan After Life, bir komedi dizisi için oldukça duygusal bir açılışa sahip. Ama İngiliz komedyen Ricky Gervais, mizahın dramla iç içeyken ne kadar etkileyici olabileceğini göstermek istemiş gibi. Bu konu hakkında şöyle bir yorum yapmış.

“Eğer bİri size ‘Bu adam karısını kaybetti. Hayatındaki en iyi ilişki. Şimdi o yalnız. Üzgün ve kızgın.’ Derse, bunun komik olabileceğini hayal etmek oldukça güç olurdu. Ama o adam sadece otobüste korkunç şeyler söyleyen pisliğin tekiyse bence bu komik olabilir. Evet, öfke gerçekten komik.”

Karısının ölümünden sonra yaşamayı anlamsız bulup intihar etmek isteyen Tony, eşinin son hatırası olan köpeklerini yalnız bırakmak istemediğine karar verip kendini öldürmekten vazgeçiyor. Ama bu sadece o anlık bir vazgeçiş. Kahramanımız Tony, hayatının kalanında intihar etmeyi bir kaçış, bir süper güç olarak görmeye devam ediyor. Bulunduğu her ortamda rahatsızlık veriyor, insanları zor durumda bırakıyor, onların iyi niyetlerini kötüye kullanıyor. En kötü senaryoda dahi intihar edip tüm sorumluluklardan kurtulabileceğini düşünüyor.

Senaristimiz Ricky, yalnız kalmak için elinden geleni yapan Tony’yi yerel bir gazeteci olarak yazmış. Bunun sebebini ise şöyle açıklıyor:

“İşte tam da bu yüzden Tony’yi yerel bir gazeteci yaptım. İnsanların içine karışması ve onların hİkayelerini dinlemesi gerekiyor. Bunun, Tony’nin en karanlık kâbusu olacağını biliyordum.”

Her iyi hikayenin temelinde iyi bir çatışma vardır. Ebedi yalnızlığı arzulayan bir adamın mütemadiyen yerel halkın hikayelerine maruz kalması ve istemese de her hikayede hayatına dair bir iz bulması. Dizi gerçekten çok güzel!

Gervais, dizinin içerisine stand-up gösterilerinden aşina olduğumuz diyalog tarzını ve düşüncelerini de serpiştirmeyi de ihmal etmemiş. Tanrı ile ilgili görüşleri, insanlara sataşmaları… Bazı anlarda tek kişilik gösterilerinden birini izliyor gibi hissettiriyor.

Diziye ilk bakış yazısı hazırlayıp da müziklerine değinmemek olur mu? After Life’ın müzikleri de en az diyalogları kadar başarılı. Dizinin rengine, duygusuna oldukça uyumlu müzikler seçilmiş. Müzikleri seven ve sevecek arkadaşlarımız için playlisti buraya bırakıyorum. After Life Netflix Soundtrack.

Bilmiyorum, belki Ricky Gervais’e çok hayran olduğum için belki de dizi gerçekten çok iyi olduğu için bu kadar beğendim. Ama ne olursa olsun, izlerken kendinizden bir parça bulabildiğiniz, bağ kurabildiğiniz her yapım övgüyü hak eder diye düşünüyorum. Her bölümü ortalama 30 dakika olan 6 bölümlük dizimiz “After Life” Netflix’de yayında efendim. İyi seyirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here