2017 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Afrodisias Antik Kenti’nin tanıtımı için 15-19 Ekim tarihleri arasında “Ara Güler ve Prof. Dr. Kenan Tevfik Erim’i Anma ve 1. Uluslararası Afrodisias Fotoğraf Kültür Sanat ve Turizm Festivali” gerçekleştirilecek. Antik kenti ülkemize ve dünyaya tanıtmanın yanı sıra Afrodisias’ın keşfine öncülük eden usta fotoğrafçı Ara Güler ve arkeolog  Prof. Dr. Kenan Tevfik Erim de anılacak.

Festivalde Türk fotoğraf derneklerinden farklı olarak diğer ülkelerden 20 fotoğraf derneği ve halk oyunları ekiplerinin olacağı bildirildi. Dört gün sürecek festivalde söyleşiler, resim atölyeleri, foto safari, doğa yürüyüşleri, sergiler, konferanslar, yerel kıyafet defileleri ve tanıtım stantları olacak.

 

Afrodisias Nasıl Keşfedildi?

1958 yılında Aydın’da bir baraj açılışına gazeteci olarak giden otuz yaşındaki Ara Güler yolunu kaybeder ve tesadüfen bir köye (Geyre) girer. Köylülerin Roma sütunları ve kalıntıları arasında yaşadıklarını ve onları günlük hayatlarında kullandıklarını fark eder. Köyü fotoğrafladıktan sonra İstanbul’a döner. Dönemin sanatçılarına, gazetecilerine fotoğrafları gösterir fakat kimse ilgilenmez. Bunun üstüne şansını tekrardan denemek için TIMES dergisine köyün fotoğraflarını gönderir ve herkesin gözleri Afrodisias’a çevrilir. Daha detaylı yazılar istediğinde ise arkeolog Kenan Tevfik Erim’le görüşür ve gerekli izinler alınarak 1961 yılında bölgede arkeolojik kazılar başlar.

Ara Güler
Ara Güler

UNESO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Afrodisias Antik Kenti adını aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’in tapınağından alıyor. Ayrıca kentte otuz bin kişi kapasiteli bir antik tiyatro ve de Geç Helenistik, Roma ve Bizans Dönemlerine ait ilk günkü gibi kalan kabartma ve yazıtlar bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here